kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дуниетану Топырақты қорға

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дүниетану 2 сынып

Сабақтың тақырыбы: Топырақты қорғау.

 Сабақтың мақсаты:

Жер бетіндегі тіршілігі үшін топырақ маңызын ұғындыру

Топырақты қорғау мен оның құнарлығын арттыру жұмысын қолға алу керектігін түсіндіру, байқампаздықтарын, әуесқойлықтарын, ақыл-ойларын дамыту

Табиғатты сүюге, құрметтеуге үйрету.

 Күтілетін нәтиже:  адам тіршілігі үшін топырақтың маңызын ұғындыру; бақылайды, тәжірибе жасайды, ойлауға белсенділіктері артады; ізденеді, ойын еркін айтады.

Жұмыс түрі:оқулықпен, дәптермен жұмыс, әңгімелесу, талдау, жинақтау, топта талқылау.

Қажетті құралдар:оқулық, үлестермелі парақшалар, тәжірибе үшін су құйылған ыдыс,топырақ, тастар,төс белгілер.

                                   Сабақтың барысы:

I.Психологиялық дайындық. Топқа бөлу

Бөшкеден шыққан түстерге байланысты топқа бөлу. Сол түстің төс белгісін тағу.

Тренинг: «Кемпірқосақ»  Қандай түсті түсті айтсам солар қосылады. (Қалай оқу керектігін оқыту)

1 топ-ғалымдар  (көк)

2 топ-экологтар  (сары)

3 топ-жас табиғатты қорғаушылар  (жасыл)

4 топ-жануарлар  (қызыл)

Сұрақ- жауап

-топырақ дегеніміз не?

-топырақтың ең негізгі қасиеті қандай?

Үй тапсырмасын тексеру (ең үздігін таңдап, қорғау)

  Топырақтың қасиетін анықтау үшін жасалған тәжірбиенің суретін сал.  

Жаңа сабақ:

 -Бүгінгі сабақта біз төмендегідей сұрақтарға жауап іздейміз:

Шығармашылық тапсырма:  

- Сендердің ойынша топырақтың құнарлығы шексіз бе?

- Оны қорғау қажет пе?

- Топырақты қорғау үшін не істеу керек?

- Топырақтың құрамында не бар? 

Оқулықпен жұмыс:

Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беру.

Қосымша мәлімет: Бір сантиметр қалындықтағы топырақтың түзілуіне 205-300 жыл,ал 20см топырақ түзілу үшін 5-6 мың жыл кетеді.

Сондықтан топырақты бұзылудан сақтап, оны қорғау шараларын қолға алу қажет. 

Сұрақ-жауап:  

1- топ

Топырақтың бұзылу себептерін анықтайды.

Топырақты не үшін қорғау керек?

2-топ

Топырақты қорғау жолдарын іздестіреді.

Топыраққа нелер зиян келтіреді?

3-топ

Топырақ неліктен бұзылады?

Топырақтың бұзылуынан қалай сақтау керек?

4-топ.

Топырақты қорғау үшін не істеу керек ?

Жер бетінде топырақты жоғалса, не болар еді?

Топ мүшелері өз пікірін айтады.

Оқушылар: «Менің ойымша.», «Мен сенімдімін.»,  деген сияқты сөйлемдермен бастап, ойларын айтады.

Қорытынды:

Топырақ ұқыпты қарауды қажет етеді, себебі ол оңай бұзылады, сумен шайылады, желмен ұшып, ауаны шаңға айналдырады. Топырақтың  жол бермеу керек.

  Суреттер сөйлейді

Суреттерге қарап жауап іздейді және кесте толтырады. Өзара топта талқылайды, содан кейін  топтар  тақта алдына шығып қорғайды.

1 топ-ғалымдар: Зымыран, бомбы жарылысы.

2 топ-экологтар: Мұнай, лас судың зияны.

3 топ-жас табиғатты қорғаушылар: Кесіліп, жанып жатқан орман.

4 топ-жануарлар: Құрғақшылық, жауын шашын.

Сабақты қорытындылау:

Топырақты қорғау үшін біз не істей аламыз?

Дәптермен жұмыс.

 Тәжірбие жасап қорытынды жазу.

 Рефлексия.

  1. Мен білдім...
  2. Мен үйрендім..
  3. Жаңа мәлімет алу үшін не істедім?...

Үйге тапсырма: Сен тұратын аймақта топырақты қорғау үшін қандай жұмыстар жүргізіліп жатыр?

Бағалау:

Спикерлер критерий бойынша бағалау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дуниетану Топырақты қорға»


Дүниетану 2 сынып

Сабақтың тақырыбы: Топырақты қорғау.

Сабақтың мақсаты:

Жер бетіндегі тіршілігі үшін топырақ маңызын ұғындыру

Топырақты қорғау мен оның құнарлығын арттыру жұмысын қолға алу керектігін түсіндіру, байқампаздықтарын, әуесқойлықтарын, ақыл-ойларын дамыту

Табиғатты сүюге, құрметтеуге үйрету.


Күтілетін нәтиже: адам тіршілігі үшін топырақтың маңызын ұғындыру; бақылайды, тәжірибе жасайды, ойлауға белсенділіктері артады; ізденеді, ойын еркін айтады.

Жұмыс түрі:оқулықпен, дәптермен жұмыс, әңгімелесу, талдау, жинақтау, топта талқылау.

Қажетті құралдар:оқулық, үлестермелі парақшалар, тәжірибе үшін су құйылған ыдыс,топырақ, тастар ,төс белгілер.

Сабақтың барысы:

I.Психологиялық дайындық. Топқа бөлу

Бөшкеден шыққан түстерге байланысты топқа бөлу. Сол түстің төс белгісін тағу.

Тренинг: «Кемпірқосақ» Қандай түсті түсті айтсам солар қосылады. (Қалай оқу керектігін оқыту)

1 топ-ғалымдар (көк)

2 топ-экологтар (сары)

3 топ-жас табиғатты қорғаушылар (жасыл)

4 топ-жануарлар (қызыл)

Сұрақ- жауап

-топырақ дегеніміз не?

-топырақтың ең негізгі қасиеті қандай?

Үй тапсырмасын тексеру (ең үздігін таңдап, қорғау)

Топырақтың қасиетін анықтау үшін жасалған тәжірбиенің суретін сал.

Жаңа сабақ:

-Бүгінгі сабақта біз төмендегідей сұрақтарға жауап іздейміз:

Шығармашылық тапсырма:

- Сендердің ойынша топырақтың құнарлығы шексіз бе?

- Оны қорғау қажет пе?

- Топырақты қорғау үшін не істеу керек?

- Топырақтың құрамында не бар? 

Оқулықпен жұмыс:

Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беру.

Қосымша мәлімет: Бір сантиметр қалындықтағы топырақтың түзілуіне 205-300 жыл,ал 20см топырақ түзілу үшін 5-6 мың жыл кетеді.

Сондықтан топырақты бұзылудан сақтап, оны қорғау шараларын қолға алу қажет.

Сұрақ-жауап:

1- топ

Топырақтың бұзылу себептерін анықтайды.

Топырақты не үшін қорғау керек?





2-топ

Топырақты қорғау жолдарын іздестіреді.

Топыраққа нелер зиян келтіреді?

3-топ

Топырақ неліктен бұзылады?

Топырақтың бұзылуынан қалай сақтау керек?

4-топ.

Топырақты қорғау үшін не істеу керек ?

Жер бетінде топырақты жоғалса, не болар еді?

Топ мүшелері өз пікірін айтады.

Оқушылар: «Менің ойымша ...», «Мен сенімдімін ...», деген сияқты сөйлемдермен бастап, ойларын айтады.


Қорытынды:

Топырақ ұқыпты қарауды қажет етеді, себебі ол оңай бұзылады, сумен шайылады, желмен ұшып, ауаны шаңға айналдырады. Топырақтың жол бермеу керек.

Суреттер сөйлейді

Суреттерге қарап жауап іздейді және кесте толтырады. Өзара топта талқылайды, содан кейін топтар тақта алдына шығып қорғайды.

1 топ-ғалымдар: Зымыран, бомбы жарылысы.

2 топ-экологтар: Мұнай, лас судың зияны.

3 топ-жас табиғатты қорғаушылар: Кесіліп, жанып жатқан орман.

4 топ-жануарлар: Құрғақшылық, жауын шашын.


Сабақты қорытындылау:

Топырақты қорғау үшін біз не істей аламыз?

Дәптермен жұмыс.

Тәжірбие жасап қорытынды жазу.

Рефлексия.

  1. Мен білдім..................

  2. Мен үйрендім..........

  3. Жаңа мәлімет алу үшін не істедім?..............

Үйге тапсырма: Сен тұратын аймақта топырақты қорғау үшін қандай жұмыстар жүргізіліп жатыр?

Бағалау:

Спикерлер критерий бойынша бағалау

 



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Дуниетану Топырақты қорға

Автор: Тулегенова Айгуль Бекимовна

Дата: 24.11.2016

Номер свидетельства: 362246


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства