Сабақ | Дүниетану | Сынып | 3 "Ә" | Мұғалімі | Ауенова Г.З |
Тексерді | |
Сабақтың тақырыбы | Улы өрмекшітәрізділер |
Сабақтың мақсаты | Улы өрмекшітәрізділермен танысып, олардан қорғану ережелерімен танысады |
Күтілетін нәтиже | Улы өрмекшітәрізділердің тіршілік ету ортасын таниды Олардың пайдасы мен зиянын біледі Табиғатқа қамқорлықпен қарау керектігін түсінеді |
Көрнекі құралдар | 3- сыныптың дүниетану оқулығы. Үлестерме материалдар, Интернет материалдары. Бейнебаян. 45 минут интернет порталы. Энциклопедия |
Жаттығулар немесе тапсырмалар | 1. «Психологиялық дайындық» Тренинг "Пазл жинау" 2. Үй жұмысы/интернет желісінен ақпарат жинау/кластер –қорғау/ 3 .Миға шабуыл Бейнебаян «Өрмекші асыраушы қыз» 4. ДЖИКСО әдісі/мәтінмен жұмыс/ 5. Сергіту кезең 6. Пікірталас-дебат/ жоғары дәрежелі сыни тұрғыдан ойлану сұрақтары/ |
Сабақ барысы |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Қалыптасатын дағды |
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут СТО Көшбасшы Диалог | "Пазлды тез жина" /Өрмекшілер түрлері. Суретті құрастыру арқылы топқа бөлу./ 1-топ «Өрмекшілер» 2 топ «Қарақұрттар» 3-топ «Бүйілер» 4-топ «Кенелер» 5 топ «Зерттеушілер» | Суреттерді таңдау. Өрмекші, қарақұрт, бүйі, кене, зерттеуші | Сыни ойлау, ЖАДА |
"Кім бірінші?" ойыны Көшбасшы 2 минут | 1 топ Ұлу қалай көбееді? 2 топ Адам паразит-құртты қалай жұқтыруы мүмкін? 3 топ Жауынқұрттар қай кезде жер бетіне шығады? Неге? 4 топ Жануарлар әлемі неше топқа бөлінеді? Ол қандай топтар? 5 топ Жер бетінде жануарлардың нешеге жуық түрі бар? | Әр топқа жеке сұрақ қойылады, топ ішінен бірінші жауап берген бала топбасшы болады. Топбасшы топ ішіндегі балалардың рөлдерін үлестіреді | Көшбасшы, өткен сабақты еске түсіру, оны терең есте сақтау |
Үй тапсырмасы 3 мин Топтық жұмыс | Мәтін бойынша ашық тесті толтыру. Өз постерін бірінші болып ілген топқа Жалауша беріледі. | Оқушылар тапсырманы айтады, тақта алдына шығып көрсетеді. /топтастыру әдісі-қорғайды/ | Бәсекеге қабілеттері артады, пәнгедеген қызығушылықтары оянады |
Үй тапсырмасын қорытындылау Бағалау СТО 5 минут | "Ия", "Жоқ" ойынын сигналды карточкалар арқылы жүргізу 1. Жауынқұрт топырақтың беткі қабатында тіршілік етеді. Ия 2. Жауынқұрт топыраққа зиян келтіреді. Жоқ 3. Паразит-құрттар адамның немесе жануарларындың ішінде тіршілік етеді. Ия 4. Олардан қорғану үшін тазалық гигиенасын сақтаған жөн. Ия 5. Тазалық гигиенаның адам өміріне қажеті жоқ. Жоқ 6. Ұлудың көздері арқасында орналасқан. Жоқ 7. Ұлудың басында аузы мен екі жұп мүйізшесі бар. Ия 8. Ұлу бунақденелілермен қоректенеді. Жоқ 9. Ұлу ыстыққа, жазғы қапырыққа шыдамайды. Жоқ 10. Ұлулар қыста өліп қалады. Жоқ | Жабық сұрақтаға жауап береді | Есте сақтау қабілеттері, жауапкершіліктері артады |
Қызығушы лықты ояту. АКТ 3 минут | Бейнебаян «Өрмекші өсіруші қыз» | Бүйілердің тірішілігі туралы жаңа не білдіңдер? | Қызығушылықтары оянады, зерттеушілік әңгіме |
«Миға шабуыл» 5 мин | Сынақтан өткізу сұрағы: Улы өрмекшітәрізділер табиғатта қажет пе? Мысал келтіре аласыз ба? | Балалар өз ойларын айтады | Сыни ойлау, |
Мағынаны тану. «Ойлан - жұптас - талқыла» 7 минут | Оқулықпен жұмыс: Топтар мәтінмен жұмыс істейді. Топтың атынан бір қызық сұрақ дайындалады. | Әр топ мәтінді өз ішінде оқиды, талдайды, қорғайды. | Зерттеу жүргізу, керекті ақпартты түртіп алу, өз ойын басқаға жеткізу, тыңдай білу, топтық әңгіме жүргізу |
"Оқушы- оқушы" 5 минут | "Ұшақ" стратегиясы. Оқулық жабылады. Топбасшы кез-келген топбасшыға топ дайындаған сұрағын қояды | Әр топ өз қалауынша қарсылас топтарға бір сұрақ дайындайды | Ортақ проблеманы шешуге тартылады, өз ойларын айтады, |
Постер жасау, қорғау 10 минут Дарынды мен талантты | Әр топ өз атына байланысты деректерді пайдаланып, постерді жасайды, қорғайды. Зерттеушілер тобы: кене шағуынан қорғанатын қауіпсіздік ережелерді жазады. Ұсынылған ресурстарды пайдаланады. | Постерлерін қорғайды | Шығармашылық қабілеттері байқалады, |
Ой толғаныс 5 минут Жеке жұмыс | Улы өрмекшітәрізділер табиғатта қажет пе? | Балалар өз ойларын дәптерлеріне жазады. Өз еркімен тұрып бір-екі оқушы жазған жауаптарын оқиды | Өз ойын жазу, сауаттылығы, сөздік қоры |
Рефлексия. | 1-Маған бүгін сәтті күн болды....... 2-Мені таң қалдырды.......... 3-Маған ұнады.............. 4-Мен өзім үшін мақтана аламын,өйткені...... | Парақшаларға жазып оқып жапсырады | |
Үй тапсырмасы | Улы өрмекшітәрізділер табиғатта қажет пе? | Интернет желісінен мәлімет жинау | АКТ-мен жұмыс жасау, керекті ақпаратты табу |
Бағалау | Топбасшылары бағалау парақтары бойынша ұпайларды санап, бағаларын қорытады | | |