Я, Мурзагалиева Гулипа Орозобековна учитель казахского языка в начальных классах. Учительский стаж составляет 20 лет. Образование высшее. Категория I. Работая в младших классах ставлю цель научить детей правильно произносить спецефические звуки, через игры запоминать слова, знакомлю с традициями и обычаями казахского народа. Прививаю интерес к предмету используя различные приемы и методы в изучении предмета.
Целью данного урока является продолжить тему Продукты, уметь составлять словосочетания и предложения, обогатить словарный запас, закрепить навыки говорения. Воспитать культуру поведения во время приема пищи.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: «Азық-түлік» тақырыбын жалғастыру. Сурет бойынша сөз тіркестерін, сөйлем құрай білу. Сөздік қорын байыту.
Сөйлем құрау қабілеттерін дамыту. Қисынды ойлау және шығармашылықпен істеу қабілеттерін дамыту жолында жұмыс жасау.
Тамақтану әдебін сақтау туралы тәрбиелік мәні бар әңгіме айту, мәдениеттілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Қолданылатын әдіс: сұрақ-жауап, сөйлем құрату, монолог айтқызу, сөзжұмбақ шешу.
Көрнекіліктер: Сызбалар, сөзжұмбақ, азық- түліктердің суреттері, жаңа сөздер.
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу.
Тізім бойынша түгендеу.
Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Сабақтың тақырыбын, мақсатын айту.
Үй тапсырмасын сұрау:
(Тақта алдында оқушылардың жауаптары):
а) Азық-түлік атауларын дұрыс жаз.
ә) Сызба бойынша сөйлем құрастыру.
Нан.
Нан сатып алдым.
Мен нан сатып алдым.
б) Берілген сөз тіркестерін қазақ тіліне аудар:
Сладкий чай Желтое масло
Вкусный хлеб Белый сахар
(Орындарынан сұрақ-жауаптары):
а) Сенде не бар?
Менде сүт, ірімшік, кәмпит бар.
Ал сенде не бар?
Менде шұжық, жұмыртқа, балмұздақ бар.
Монолог.
(Кіммен, қайда барып не алғаны туралы оқушы әңгімелеп береді).
Жауаптарын қорытындылап баға қою.
Жаңа тақырып:
Тақтада сөзжұмбақ ілулі тұр.
Сөзжұмбақ «Азық - түлік»
Мұғалім тапсырма береді. Сөздерді аударып, сөзжұмбақты толтыру.
Оқушылар кезекпен тақтаға шығып сөзжұмбақты толтырады.
Сабақтың тақырыбы ашылады. «Дүкенде».
Сөздік жұмыс: Қатты-твердый
Жұмсақ-мягкий
Жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіріп, аудару. Дұрыс айтуға дағдыландыру.
Мәнерлеп оқып беремін, оқушылар менен кейін бірге дауыстап қайталайды.
Оқушылар тізбектеп оқиды.
Жаңа сөздермен сөз тіркестер мен сөйлемдерді құрау.
Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне көшіріп жазады.
тапсырма. Қисынды ойлау қабілетіне тапсырма.
Оқушыларға «қатты», «жұмсақ» сөздерінің мағынасын түсіндіру. Практикалық жұмыспен ұштастыру.
Көрнекілікпен жұмыс. Салыстырып айтқызу.
Қант қатты. Нан жұмсақ.
Кәмпит қатты. Балмұздақ қатты.
тапсырма.
«Қатты», «жұмсақ» сөздерінің мағынасын қайталап бекіту мақсатында осы тапсырманы орындау.
Қант. Нан.
Қант қатты. Нан жұмсақ.
Қант өте қатты. Нан өте жұмсақ.
Сергіту сәті: Сергіту жаттығуларын орындау.
тапсырма.
Тақырып бойынша берілген сөйлесумен жұптық жұмыс ұйымдастыру. Түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қадағалау.
Екі оқушы диалогті рольдеп ойын ретінде орындайды.
Ойын:
Ал, балалар, мынау шашылған әріптерден сөз жинап, «азық-түліктерді» атаңдар. (Оқушылар кезекпен тақтаға шығып немесе орындарынан тапсырманы орындайды).