күні | |
Пәннің атауы | Әдебиеттік оқу |
Тақырыбы: | Алдаркөсе мен Шықбермес Шығайбай. |
Мақсаты: | Адам бойындағы жағымды-жағымсыз қылықтарды ажыратып, оған өз көзқарасын, ойын айтуға үйрету. Теңеу туралы түсінік қалыптастыру. |
Жетістік критерийі | |
Сілтеме: | Әдебиеттік оқу, 4 сынып. Әдебиеттік оқу әдістемесі, 2015 жыл. |
Күтілетін нәтиже: | Аңызды оқи отырып, өз көзқарасын, ойын жеткізуді; Проблемалық сұрақтарды шеше білуді; Сөздікпен жұмыс жасай алуды; |
Ақпарат көздері, қолданатын материалдар: | А3 форматтағы қағаздар, маркер, стикер, бағалау парақшалары. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Модульдердің ықпалдасуы: | Оқыту әдіс тәсілдері: топпен жұмыс, бірлескен оқу.
Қалай оқу керектігін үйрену, сыни тұрғыдан ойлау, АКТ,Жас ерекшелік, Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау, Диалогтік оқыту. |
Негізгі дереккөздері: | Мұғалімдерге арналған нұсқаулық 2011 жыл, математика оқулығы, әдістемелік жұмыс.. |
Сабақтың барысы: | Мұғалім әрекеті: Тапсырмалар береді. | Оқушы әрекеті: Тапсырмалар орындайды, талдайды. |
Ұйымдастыру. 2 минут | Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу. Шаттық шеңберін құру. «Ыстық алақан» арқылы бір-біріне сәттілік тілеу. |
Қызығушылығын ояту 3 минут | Топтарға бөлу: Қима қағаздар арқылы топқа бөлу. |
Білу. «Сен – маған, мен -саған» әдісі 3 минут | 1-топқа: Аңыз дегеніміз не? Оның басқа шығармалардан қандай ерекшелігі бар? 2- топқа: Аңызда кімдер жайында айтылады? Басты кейіпкерлері кімдер? 3-топқа: Аңыздың басқа шығармалардан (мысалдан, ертегіден) қандай айырмашылығы бар? | Әр топ өздеріне берілген сұрақтарға жауап айтып, бір-бірімен пікір алмасады. |
Түсіну. «Әткеншек» әдісі 3 минут | Аңыз туралы және «Алдаркөсе мен Шықбермес Шығайбай» аңызындағы кейіпкерлерді жаздыру. | Оқушылардың бірі бастап аңыз туралы және «Алдаркөсе мен Шықбермес Шығайбай» аңызындағы кейіпкерлерді жазып шығады. |
Қолдану. Оқулықпен жұмыс ДЖИГСО әдісі 7 минут | Мәтінді бөлікке бөліп оқып, бір-біріне айту | Мәтінді бөлікке бөліп оқи отырып, өз түсініктерін, өз көзқарастарын айтады. |
Талдау. «Ыстық орындық» 12 минут | Сұрақ-жауап: Аңыздың басында Шықбермес Шығайбай туралы оқығаныңда, көз алдыңа қандай адам елестеді? Шықбермес Шығайбайды алдау үшін Алдар қандай қулыққа барды? Шығайбайдың үй іші түгелімен сараң адамдар екенін олардың қандай әрекеттерінен, қандай сөздерінен байқауға болады? Бүгінгі күні Шығайбай секілді адамдар бар ма? | Оқушылар өз сұрақтарын қояды. |
Жинақтау. БАП әдісі(басқа адамдардың пікірі) 7 минут | 1-топқа: Алдар Шығайбайдың үйіне кіріп келгенде, жасырып қойған дүниелерін неге теңегенін табу. Жыланның жуандығы қандай? Жыланды ұрған тастың үлкендігі қандай? Былш етіп иленіп түскенін неге теңейді? Сақалының жұлынғанын неге теңейді? 2-топқа: Шығайбай отбасының әрекетінен нені байқадың, өзіңе қандай ой түйдің? АлдардыңШығайбайды неше рет және қалай алдағанын табу. 3-топқа: Алдаркөсе Шығайбайды бірнеше алдаған кезде алдына қандай мақсат қойды? Мақсатына жетті ме? «Егер мен Шығайбай болсам, не істер едім?» деп өзін кейіпкердің орнына қойып, эссе жаздыру. | 1-топ: Оқушылар бірігіп жауап жазады. Байдың тығып қойған қазысындай. Бәйбіше астындағы қойдың басындай. Тоқал астындағы қамырдай. Қызы тығып қойған тырнаның жүніндей. 2- топ: Жабықтан сығалауы. Ет орнына тулақ турап қоюы. Ыстық нанды алдап алуы. Торсықты алдап алуы. Атқа бор жағып қоюы. 3-топ: Өздерін Шығайбайдың орнына қойып, эссе жазады. |
Бағалау. «Соңғы 1 минут» З минут | Алдаркөсе мен Шығайбай әрекетіне баға беріп, «Егер мен оның орнында болсам...» деген ойды әрбір оқушы өз ойымен толықтырады. |
Сабақты қорытындылау. Рефлексия бөлімі. 2 минут | Жазбаша кері байланыс орнату. Бүгінгі алған білімдеріңіз толықты ма? Өздеріңізге не алдыңыздар? Теңеу дегеніміз екі нәрсенің ортақ сипатын, белгіерін табу, ұқсату. | Жазбаша кері байланыс жаза отырып, көңілді немесе көңілсіз смайликтерді жоғары көтереді. |
Үйге тапсырма: | Алдаркөсе туралы мәлімет жинақтау. | |
Бағалау. 2 минут | Қалыптастырушы бағалаулар: «Бағдаршам» арқылы Табыс критерийі арқылы Өзін-өзі бағалау. Жиынтық бағалау | |