Бастауыш сынып м??алімі Байтилеуова Айгуль Камбылбаевна
Та?ырыбы: Т?леген Айбергенов. «Аппа? ?ыс»
Саба?ты? ма?саты:
Білімділік:О?ушылар?а Т?леген Айбергенов туралы м?лімет бере отырып, «Аппа? ?ыс» ?ле?іні? мазм?нын, м?н-ма?ынасын ашып, ?з ойын жина?тап с?йлеуге ?йрету. Дамытушылы?: О?ушыларды? ?иялын, тіл байлы?ын, с?здік ?орын,ой – ?рісін,
танымды? ?абілеттерін дамыту. Т?рбиелік: О?ушыларды шапша?ды??а, суретпен ж?мыс жасай білуге ж?не ?орша?ан ортаны? тылсым сырларына ?ызы?тыру ар?ылы ,таби?атты с?йе білуге, ?ам?оршы болу?а т?рбиелеу. Типі: жа?а білімді ме?герту Т?рі: аралас саба?
Просмотр содержимого документа
«?дебиеттік о?у. Та?ырыбы:"Аппа? ?ыс" »
Әдебиеттік оқу. 4 «Б» сынып
Бастауыш сынып мұғалімі Байтилеуова Айгуль Камбылбаевна
Тақырыбы: Төлеген Айбергенов. «Аппақ қыс»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушыларға Төлеген Айбергенов туралы мәлімет бере отырып, «Аппақ қыс» өлеңінің мазмұнын, мән-мағынасын ашып, өз ойын жинақтап сөйлеуге үйрету. Дамытушылық: Оқушылардың қиялын, тіл байлығын, сөздік қорын,ой – өрісін,
танымдық қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа, суретпен жұмыс жасай білуге және қоршаған ортаның тылсым сырларына қызықтыру арқылы ,табиғатты сүйе білуге, қамқоршы болуға тәрбиелеу. Типі: жаңа білімді меңгерту Түрі: аралас сабақ
Әдістері: түсіндіру, баяндау, тірек - сызба, сөздік жұмыс, оқыту түрлері, СТО стратегиялары. Пәнаралық байланыс: дүниетану, қазақ тілі т.б Көрнекілігі: интерактивті тақта, табиғат суреті, ақынның суреті, тірек - сызба, проектор т.б . Болжамдап отырған нәтиже:Оқушылардыңмәнерлеп оқу шеберлігі тереңдетіледі.Тіл байлықтары дамиды.Сөздік қорлары толығады.Өлеңдегі негізгі ойды ашады.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1.1 Психологиялық дайындық.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
2.1 ст. «Ыстық орындық»
- «Суықторғай» мәтіні бойынша мазмұнын сұрақтар арқылы сұрау.
2.2 Қорытындылау: Үш топқа берілген тапсырманы сұрау.
2.3 Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс:Сөзден сөз құра «Суықторғай»
2.4 ст.Топтастыру.
ІІІ. Жаңа сабақ: 3.1 Тақырыпты ашу.
3.2 ст. «Болжау»
-Ізденім жұмыс. 3.3 Өлеңді оқу.Мұғалімнің оқуы.
3.4 Өлең мазмұнын ашу.
3.5 Дәптермен жұмыс.Сөздік:
3.6 Оқыту түрлері:
3.7 Сергіту сәті:
ІҮ.Жаңа сабақты бекіту:
4.1 Постермен жұмыс.
І топ:
а) «Қыс» сөзінің әрбір дыбысына сын есімдер тауып жазу.
ІІ топ: ст.Топтастыру.
-Қыс мезгіліндегі құбылыстар, қауіпсіздік ережелер.
ІІІ топ: ст. «Бес жолды өлең» Қыс
4.2 Үлгерімі төмен және дарынды баламен жұмыс.
4.3 ст.«Ой толғаныс» кезеңі.
- «Жалғастыр» тапсырмасы.
4.4 ст. «Серпілген сұрақтар»-топқа берілген сұрақтармен жұмыс. Ү.Сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау:
5.1 ст. «БҮҮ»
5.2 Бағалау. ҮІ. Үйге тапсырма:
6.1 Өлеңді жаттау. І топ:Өлең бойынша сурет салу.
ІІ топ: «Қыс» тақырыбына эссе жазу
ІІІ топ:Сәукеле туралы іздену.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық. Қайырлы күн, досым! Қайырлы күн болсын. Бейсенбінің сәті Қуанышқа толсын! Біздің алар бағамыз Тек «5» қана болсын.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
2.1 ст. «Ыстық орындық»
- «Суықторғай» мәтіні бойынша мазмұнын сұрақтар арқылы сұрау.
І топ:
1.Мәтіннің авторы кім?
2.Мәтін не туралы?
3.Мәтінде қай мезгілі суреттелген?
4.Мәтін қандай үлгіде жазылған. ( )
ІІ топ:
1. Суықторғайды тауып алған кім,оны қайда алып келді?
2.Суықторғай неге ұшып кетпеді?
3.Автор қардағы қуысқа неге қолын тықты?
4.Автордың құсқа деген қамқорлығын ,жанашырлығын қай сөзінен көруге болады?
ІІІ топ.
1. Суықторғайға қандай қамқорлық жасады?
2.Біраз күннен кейін суықторғай қандай күйде болды?
3. «Аш өзегіне түсіп кетпесін» деген сөздің мән мағынасын қалай түсінесіңдер?
4.Бедері және қоңданып сөздері мәтіннің қай тұсында кездеседі және қандай мағына береді?
2.2 Қорытындылау: Үш топқа берілген тапсырманы сұрау.
І топ: ІІ топ: ІІІ топ:
Жоспар: Суреттеу: Ізденім жұмыс:
1.Тақырып бойынша (Әңгіме бойынша ( Құстар туралы эссе
жоспар құру. сурет салу.) жазу)
2.3 Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс:
а) Сөзден сөз құра «Суықторғай»
ә) «Суықторғай» қандай сөз?
2.4 Жаңа сабаққа дайындық: ст.Топтастыру.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру: 3.1 ст. «Ой шақыру».
Аяз қысып, өрнек сызып
Терезені торлайды.
Айтыңдаршы, балалар,
Бұл қай кезде болады? (Қыс) слайдта қыс суреті
3.2 ст. «Болжау»
-Суреттер арқылы не оқитынымызды болжаймыз?
-Сонымен, біз бүгін Төлеген Айбергенов атамыздың «Аппақ қыс» атты өлеңімен таныс боламыз.
Ізденім жұмыс. Төлеген Айбергенов – қазақтың біртуар ұлы, кеңес ақыны. 1937 жылы қарақалпақ елінің Қоңырат ауданында дүниеге келген. Ташкенттегі Низами атындағы педагогикалық институтты бітірген. Қоңырат ауданында, Оңтүстік Қазақстан облысының Сарыағаш ауданында мұғалім болған. 1958 жылдан бастап өлеңдері «Қазақ әдебиеті», «Лениншіл жас» газеттерінде жариялана бастады. Айбергенов «Арман сапары» , «Өмірге саяхат» , «Құмдағы мұнаралар» т.б өлеңдер жинағының авторы. Слайд: Тірек - сызбамен жұмыс.
3.3 Өлеңді оқу.Мұғалімнің оқуы.
Аппақ қыс Ақ қолғаппен құшақтап, Сақылдайды қыс аппақ. Өзен, теңіз, тау - төбе – Киген аппақ сәукеле. Жатыр іздер жосылған, Рояльдің басылған Ақ тіліне ұқсап қап... Ақ қыс – сұлу ақ өлең, Табанымның астында Таңғажайып ақ әлем. Сырласады, сырлассаң, Қырға асады, қырға ассаң. Аппақ әуен сықырлап, Жырлағалы тұр бассаң. Жанарынан жаз бүркіп, Тұр қыс күні сүйкімді. Оянбасаң, мәжбүр қып Ашатұғын ұйқыңды. Құлақ күйін оң бұрап, Төнеді аспан төбемнен. Аппақ қардан омбылап Көктем іздеп келем мен. (Т. Айбергенов)
3.4 ст. «Екі жақты күнделік»
Автордың ойы
Оқушының ойы
Өлең мазмұнын ашу.
Сөздік жұмыс: қыс мезгілін – ақ қолғапқа,сәукелеге, іздерді – рояльдың ақ пернелеріне, сықырлаған қар дыбысын – аппақ әуенге теңеп жазған.
3.5 Дәптермен жұмыс.Сөздік:
Сәукеле-ұзатылатын қыз киетін сәнді бас киім.
Рояль-пернелі музыкалық аспап,фортепьяноның бір түрі.
3.6 Оқыту түрлері:
1. Тізбектеп оқу. (І топ)
2. Тауып оқу. (ІІтоп)
3. Ырғақпен оқу.. (ІІІ топ)
3.7 Сергіту сәті:
-Қане, орнымыздан тұрайық. Шаршаған шығармыз, ия? Ендеше сәл сергіп алайық. Ептеп – ептеп жерден бидай терейік, Тергеніңді торғайларға берейік. Торғай – торғай томпаң - томпаң секірсін, Ол да біздей үлкен болып жетілсін. Шаршадың ба, отыра ғой деміңді ал Енді менің әңгімеме құлақ сал.
Жайған жастық сөгілді,
Аппақ мамық төгілді.(Қар)
-Ия,қыс мезгілінде аппақ қар жауады.Қар қыста жауатын,ақ түсті кристалдардан тұратын атмосфералық жауын-шашын.Қардың да бірнеше түрі бар екен.
(Қар аттарымен топқа бөлу)
Ақша қар-жаңа жауған қар
Мұздық қар-үстін мұз торлаған,көкшіл түсті ,беті жылтыр қар.
Ұлпа қар-жеңіл үлпек қар.
ІҮ.Жаңа сабақты бекіту:
4.1 Постермен жұмыс.
І топ:
а) «Қыс» сөзінің әрбір дыбысына сын есімдер тауып жазу.
Қ-
Ы-
С-
ІІ топ: ст.Топтастыру.
Қыс мезгіліндегі табиғат құбылыстары
ІІІ топ:ст: «Бес жолды өлең» Қыс
4.2 Үлгерімі төменбаламенжұмыс: «Сәйкестендір:»
Дарынды баламен жұмыс: «Қыс» сөзінің әрбір дыбысына етістік жаз.
« Сәукеле» дыбыстық талдау жаса.
4.3 «Ой толғаныс» кезеңі.
Жалғастыр тапсырмасы.
І топ: Ақпан айы келіп ж...,
Шымшып алды аяз б... .
ІІ топ:Қыс келді б... ,
Өрнек салып т... .
ІІІ. топ:Жылт-жылт қары қ... ,
Боранда суық ш... .
4.4 ст. «Серпілген сұрақтар»-топқа берілген сұрақтармен жұмыс. 1. Бүгін біз қай ақынмен таныстық? Т. Айбергенов қай жылдары өмір сүрген? 2. Ақын қай жерде дүниеге келген? Төлеген атамыз қандай институтты бітірді? 3. Ақынның қандай өлең жинақтары (кітаптары) бар? Біз қандай өлеңімен таныс болдық? 4. Ақ қыс өлеңінде ақын қысты қалай суреттейді? 5. Қар бетіндегі адам іздерін не нәрсеге ұқсатады? 6. Жүрген кездегі қардың сықырлағанын неге теңейді? Ү.Сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау:
5.1 ст. «БҮҮ»
-Бүгінгі сабақ ұнады ма? Несімен ұнады? Несімен ұнамады?
5.2 Бағалау. -Бүгінгі сабаққа қатысқандарың бойынша бағалап өтемін. Өз ойларын ашық та нақты айтып, сұрақтарға толық жауап беріп отырған балалар, бәрің тиісті бағаларыңды алдыңдар. ҮІ. Үйге тапсырма: