67 -сабақ 2 «В» | уақыты | ӘДЕБИЕТТІК ОҚУ |
Сабақтың тақырыбы: | | Алатау |
Сабақтың мақсаты: Білімділік: | | Ермек Өтетілеуұлының «Алатау» өлеңін өту барысында оқушыларға өлеңнің мазмұнын ашып, ақын суреттеген «Алатау» табиғатын сезіне білуді және Қазақстан таулары жайлы білімдерін тереңдету; |
Дамытушылық: | | Өлеңді түсініп оқу арқылы көркем, әдеби тілмен сөйлеу дағдыларын дамыту; |
Тәрбиелік: | | Туған өлке табиғатын қастерлеуге, туған еліне, жеріне деген сүйіспеншіліктерін жеткізе білуге тәрбиелеу. |
Сабақтың түрі: | | аралас |
Сабақтың типі: | | жаңа білімді меңгеру |
Сабақта қолданылатын әдістер: | | түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, СТО стратегиялары, постер. |
Сабақтың көрнекілігі: | | флипчарт, тақырыптық суреттер, үлестірмелі қима қағаздар |
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру: | 1 мин | Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Партада дұрыс отыру, денені дұрыс тік ұстау дағдыларын жетілдіру. Психологиялық дайындық Шырылдады қоңырау Біз сабақты бастаймыз Партамызға отырып Өзара көз тастаймыз Табыс тілеп көзбенен Жаңа білім алуға Алға қадам аттаймыз. |
Өткен материалмен жұмыс: | 1 мин 4мин 2мин | Оқушыларды (стикер арқылы Алатау, Алматы, алма, Медеу) түстеріне байланысты 4 топқа бөліп отырғызу. «Сыншы бала» мәтінін 4 бөлімге бөліп, ат қою. Әр топ салған суреттері бойынша мазмұнын айтады. ст. «Венндиаграмма» Сыншы бала мен Жиренше шешен мәтінін салыстыру. Қорытындылау. |
Жаңа сабақ. Түсіндіру | 2мин 5 мин | Ст. «Болжау» Нұрғали Нүсіпжанның «Алатау» әнін тыңдату. 1.Мұғалімнің кіріспе сөзі. -Балалар өлең не туралы айтылды? - Алатау тауы қай қалада орналасқан? -Алматы қаласы тағы да несімен бай және несімен көрікті? Ст. «Тұлғаны танып біл» 1 2 3 4 Автордың аты-жөні | Ермек Өтетілеуұлы | Туған жылы | 1938 жылы 1 каңтарда | Туған жері | Ақмола (қазіргі Астана) қаласында дүниеге келді. | Іздену жұмысы дарынды оқушыға алдын ала тапсырылады. - автордың өмірімен таныстыру; -таулардың аттарын тауып келу; Балалар дұрыс айтасыңдар, бүгінгі біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы Ермек Өтетілеуұлының «Алатау» өлеңімен танысасыңдар. |
Оқулықпен жұмыс: | 10 мин | 2. Оқулықпен жұмыс Өлеңді мәнерлеп оқып беремін. «Алатау» өлеңін екі жолдан әр оқушыға оқытып, түсініктерін сұрап отыру. Өлеңді оқу түрлерімен оқыту. 1. Тізбектеп оқыту 2. Тауып оқыту 3. Ырғақпен оқыту 4. Жалғастырып оқыту. Сөздікпен жұмыс Рекорд- спорттағы үздік жетістік Қазақстанда Илья Илин штангі көтеруден 242 кг келі көтеріп, рекорд көрсетті. |
Сергіту сәті: | 1 мин | Қатты-қатты жел соқты, гу-гу Жапырақтар қол соқты, ду-ду, Шыдайалмай жапырақ, ах-ах, Билеп кетті қалтырап, пах-пах! Жел уледі, у-у-у, Құйын келіп биледі,зу-зу Қатты-қатты жел соқты, гу-гу Жапырақтар қол соқты, ду-ду, |
Дәптермен жұмыс: | 5 мин | Тапсырма І топ – «Алатау» сөзін топтастыру; ІІ топ- «Алатау» тақырыбына сурет салу; ІІІ топ – Ст. «Екі жақты күнделік» (кесте толтыру) Автордың ойы | Оқушының ойы | Өлкемдегі таулардың Алатау-шын атасы Төрі бақша-баулардың- Етегі мен жотасы. | | Қысы-жазы басында Мәңгі қары жатады. Дәл аяқтың астында Гүлі шешек атады. | | Тау әніне құштарың Тұра қал да, құлақ сал: Сайрайды кеп құстар мың, Сылдырлайды бұлақтар. | | Алмасы- Апорт, атағы Мәлім бүкіл әлемге. Рекортдтардың отауы- Медеу аян бар елге. | | Көп қарайсың еріксіз, Алатау-тау атасы. Онсыз болар көріксіз Қазақстан картасы. | | ІҮ топ- Бес жолды өлең Зат есім (Кім? Не?) Алатау Етістік (Не істеді?)___________________ Сын есім (қандай?)__________________ Синоним___________________________ Сөйлем___________________________ |
Қорытындылау, бекіту: | 3 мин 3 мин | ІҮ.Жаңа сабақты бекіту. Дарынды оқушыларға жеке тапсырма беру. -Ұйқас сөздер беру (өлең шығарады) -Алатау сөзінен жаңа сөздер жасау. Алатау, ала, тау, ат, ата, тау, ау. Алматы Алатау апорт Медеу Медеу Спорт Кешені– жасанды мұз айдыны бар дүние жүзіндегі ең ірі спорт кешені. Медеу – әлемге танымал биік тауда орналасқан бірегей спорт кешені. Табиғи мұз айдыны ретінде 1951 ж. пайдаланыла бастады. Медеу Спорт Кешені 1972 ж. тұрғызылды. Әлемдегі 150-ден аса үздік спорттық рекордтар бұл мұз айдынына туғаны баршаға мәлім. Біздің Алатау, негізінен, Алматы облысының, яғни Жетісудың жерінде. Табиғаты әсем, жаратқанның жарылқап бере салған бір құт мекені. Қойны-қонышы толған ел, шипалы су, таза ауа, берекесі бойында тұрған құнарлы жер. «Қазық қақсаң – терек болып шығатын» бау-бақшалы жердің нақ өзі. Еліміздің жетпіс жылдай астанасы болған жұмақ қала – Алматы да Алатаудың баурайында. Апорт — алманың ірі, әрі құнды түрі.Ең танымал апорт бақтары Алматы сыртында орналасқан . Білдім Үйрендім Үйренгім келеді Рефлекция Ст. «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Бағалау | 2 мин | Өзін-өзі бағалау парағы арқылы жеке оқушыны бағалау. Смайликтер арқылы топты бағалау. № | Оқушының аты-жөні | Үй тапсырмасы | Жаңа сабақ | Өлеңді оқуы | тапсырма | Оқушы бағасы | Мұғалім бағасы | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
Үйге тапсырма | 1мин | І топ – ұнатқан шумақтарын жаттау; ІІ топ – өлеңді жаттау, тақырып бойынша сурет салу; ІІІ топ – «Алатау» тақырыбына эссе жазу; ІҮ топ- Алманың түрлерін ізденіп жазу, мақал-мәтел жаттау. |