Саба?ты? ма?саты:
1)Дауыссыз дыбыстарды жетік ме?геру
2)С?йлеу тіліні? дыбысты? ерекшелігін ме?геру.Ой ?рісін дамыту.Тіл байлы?ын ке?ейту.
3)Т?рт т?лік малын білу,оларды ?ор?ау,т?рт т?лікті? пайдасын білу.
Саба?ты? к?рнекілігі:?ой,жыл?ы,ешкі,сиыр,т?йе суреттері,?ріптер тізбегі.
Саба?ты? т?рі:Аралас саба?.
Саба?ты? барысы:
I.?йымдастыру кезе?і:Балаларды? назарын саба??а аудару.
II.Логикалы? ?ріп ж?мба?тар.
1)"Табада"бар,
"Танада "жо?.
"Сабада"бар
"Та?ада"жо? (Б )
2)??сайды ол шал?ы?а
Елестет к?з алдына
?ане ойланып табайы?
Болды екен б?л ?ай ?ріп? (? )
3)Дулатта ?ле? жаттады
Дина да ?ле? жаттады
?ай ?ріптен бастал?ан
Екеуіні? аттары (Д )
4)"Жапыра?та"бар
"Талда"жо?
"Жа??а?та"бар,
"Ша??ыда"жо?. (Ж)
III.Жа?а саба?.
Кіріспе:
Балалар,дыбыстар кедергіге ?шырап шы?уынан жасалатын дыбыстарды дауыссыз дыбыстар дейміз.Дауыссыз дыбыстарда ?н болмайды немесе ?те аз болады.
Дауыссыз дыбыстар:Б,?,Д,Ж,Й,?,Л,М,Н,П,Р,С,Т.
I.Тапсырма:Т?рт т?лік деп нені айтам
Просмотр содержимого документа
«"Дауыссыз дыбыстар" ж?не "Т?рт т?лік" »
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстар.Төрт түлік.
Сабақтың мақсаты:
1)Дауыссыз дыбыстарды жетік меңгеру
2)Сөйлеу тілінің дыбыстық ерекшелігін меңгеру.Ой өрісін дамыту.Тіл байлығын кеңейту.
3)Төрт түлік малын білу,оларды қорғау,төрт түліктің пайдасын білу.
Сабақтың көрнекілігі:Қой,жылқы,ешкі,сиыр,түйе суреттері,әріптер тізбегі.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:Балалардың назарын сабаққа аудару.
II.Логикалық әріп жұмбақтар.
1)"Табада"бар,
"Танада "жоқ.
"Сабада"бар
"Тағада"жоқ (Б )
2)Ұқсайды ол шалғыға
Елестет көз алдына
Қане ойланып табайық
Болды екен бұл қай әріп? (Ғ )
3)Дулатта өлең жаттады
Дина да өлең жаттады
Қай әріптен басталған
Екеуінің аттары (Д )
4)"Жапырақта"бар
"Талда"жоқ
"Жаңғақта"бар,
"Шаңғыда"жоқ. (Ж)
III.Жаңа сабақ.
Кіріспе:
Балалар,дыбыстар кедергіге ұшырап шығуынан жасалатын дыбыстарды дауыссыз дыбыстар дейміз.Дауыссыз дыбыстарда үн болмайды немесе өте аз болады.
Дауыссыз дыбыстар:Б,Ғ,Д,Ж,Й,Қ,Л,М,Н,П,Р,С,Т.
I.Тапсырма:Төрт түлік деп нені айтамыз?
-Төрт түлік деп-үй жануарларын айтады.Оларға :түйе,жылқы,сиыр,қой,ешкі жатады.
II.Төрт түліктің қандай пайдасы бар?
Мал атасы.
Қой атасы-Шопан ата
Жылқы атасы-Қамбар ата
Ешкі атасы-Сексек ата
Түйе атасы-Ойсылқара
Сиыр атасы-Зеңгі баба
(Топпен айтып үйретіледі.)
Сергіту ойыны:
Ойыннын мақсаты:Оқушылардың есту қабілетін жақсартып,әріптерді айыра білуге үйретумен бірге жылдамдықтарын арттыру.
Ойыннын барысы:Дауысты дыбысты айтқанда оң қолды,ал дауыссыз дыбысты айтқанда сол қолды көтеру керек.
Төлді қалай шақырады?
Қой-пұшайт,пұшайт
Ешкі-шөре,шөре
Жылқы-қырау,қырау
Сиыр-аухау,аухау
Түйе-көс,көс
Қорытынды сұрақтар.
-Қандай өткен дауыссыз дыбыстарды білесіңдер?
-Төрт түлік түрлерін атаңдар?
Үйге тапсырма:Өзіңе ұнаған төлдің суретін сал.
Оқушыны бағалау:Ауызша бағалап,сабақты аяқтау.