Пәннің аты Қазақ тілі | Уақыты: 02. 03. 2016 ж. | Кабинет: № 12 | Мұғалім: Мауленова М |
Сабақтың атауы | Дара және күрделі етістік 390 – 394 – жаттығулар |
Мақсаты | Оқушыларға сөйлемдер ішінен сұрақ қою арқылы етістіктерді табу жолдарын меңгерту; мағынасы қарама- қарсы етістіктерді дәлелдей білуге дағдыландыру; ауызша және жазбаша тілдерін дамыту,өз бетінше жұмыс істеу шеберлігін арттыру. Оқушыларды тиянақты жазуға және тапсырманы түсініп отырып орындауға тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | Тапсырмалар мен жаттығулар арқылы дара және күрделі етістіктерді терең түсінеді. Мағынасы қарама- қарсы етістіктерді дәлелдей біледі. |
Әдісі: | Ой қозғау, жұптық жұмыс, жеке жұмыс, топтық жұмыс, Веер стратегиясы, |
Ресурстар: | сызба, суреттер, ертегі «Қарлығаш пен дәуіт», слайд, АКТ, смайликтер, бағдаршам, электронды оқулық. |
Психологиялық ахуал 1 мин | Мейірімді жүрекпен, Ақ пейілді тілекпен. Иіліп сәлем берейік, Біз жадырап жүрейік. | Оқушылар шең -берде жиналып, мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа |
Ұйымдастыру кезеңі. 1 мин | Оқушыларды түймелер арқылы топқа бөлу. ( Н. Ә. Назарбаевтың сөзімен қазақ тілі сабағын бастау). | сәттілік тілейді. Оқушылар топқа бөлінеді. |
7 мин | Үй тапсырмасын сұрау. 388 – жаттығудың орындалуын тексеру. «Веер» стратегиясы бойынша топтар бір – біріне сұрақтар жазады. Қарсы топ жауабын айтады. Етістік дегеніміз не? Етістіктің сұрақтары қандай? Дара етістік неше сөзден тұрады? Күрделі етістік неше сөзден құралады? Бағдаршаммен бағалау. | Топтар бір – біріне сұрақ қояды. Бағдаршаммен бағалайды. |
Қызығушылық- ты ояту 3 мин 5 мин Сергіту сәті 1мин | «Ой қозғау» 1. Қазір қай мезгіл? - Көктем мезгілі. 2. Көктем мезгілі екенін қалай білуге болады? 3. Осы мезгілді несімен ұнатасың? -Суреттен не көрдіңдер? Етістіктерді табу.( Бірнеше сөйлем құрау). « Қарлығаш пен дәуіт» ертегісі бойынша мультфильмін көріп, ішінен етістіктерді тауып айту. « Қамажай» әуеніне қимыл жасау. | Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі Слайдта көрсе -тілген заттар ар- қылы білімдері тереңдетіледі. Әуенге сай қимыл жасайды. |
Мағынаны тану 19 мин | Оқулықпен жұмыс Жеке жұмыс Дәптерге және тақтаға орындалады. 390 – жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазу. Етістіктерді табу. Смайликпен бағалау. Топтық жұмыс 392 – жаттығу. Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрап жазу. 1- топ: Тоғайда, тиін, болады. 2 – топ: Дидар, сүргіледі, тақтайды. 3-топ: Суардық, малды, біз. 4- топ: Тағалады, атты, атам. Жұптық жұмыс 393 – жаттығу. Мағынасы қарама – қарсы етістік -терді жұптап жазып, қарама – қарсы екенін дәлелдеу. Жапты, байлады, шашты, үзді, ашты, шешті, терді, жалғады. | Дәптерге, тақтаға орындайды. Смайликпен бағалайды. Топтық жұмыс жасайды. Үш шапалақпен бағалайды. Жұптық жұмыс орындайды. Бағдаршаммен бағалайды. |
| | |
Сергіту сәті 1мин | Аң – құстардың атауына сай қимылын көрсету (Қоян, аю, шағала, пингвин.) | Таңдап алған суретке сай топ мүшелері қимыл жасайды. |
Ой толғаныс 5 мин | 391 – жаттығу. Суреттегі зат атауларын олардың қимылын білдіретін сөздермен қосып айту. Мияулайды шырылдайды шақырады ызыңдайды арсылдайды. | Егер дұрыс сөз болса, шапалақ, бұрыс сөз болса, аяқпен топылдайды. |
Үйге тапсырма 1 мин | Күнделікті ашайық, Үйге тапсырма жазайық. Дара етістік,күрделі етістікті, Ажыратып алайық. 1. Дәптермен жұмыс 394 – жаттығу. 2. Дара және күрделі етістікке мақал – мәтел жаз. 3. Жаттаған өлеңдердің ішінен дара, күрделі етістікті теріп жаз. ( Әдебиеттік оқу пәнінен). 4. Өз жұбыңа жұптық тапсырма дайында. | Күнделіктеріне жазып алады. |
Кері байланыс 1 мин Рефлексия | Мен сабақта қалай жұмыс істедім? Бүгінгі сабақта орындаған тапсырмаларыма ...... Сабақ маған ........ көрінді. Сабақта мен .............. Сабақтағы тапсырмалар маған ....... болды. | Белсенді / салғырт көңілім толды/ көңілім толмады ұзақ болып / қысқа болып шаршадым / сергек отырдым. Пайдалы пайдасыз |