Просмотр содержимого документа
«Дара ж?не к?рделі етістіктер 2 класс »
Тексерілді: Г.К.Сагиева
Пәні: қазақ тілі
Күні: 02. 03 .2015 жыл
Тақырыбы: Дара және күрделі етістіктер
Мақсаты: Етістіктерді тауып дара және күрделі екенін ажырата білуге үйрету.Сөйлемдерден етістікті табуға, етістіктің түрлерін ажырата білуге, дара етістікті күрделі етістікке айналдыруға арналған тапсырмаларды орындау.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік
Психологиялық дайындық.
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Көршімізге қарап ап,
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп көзбенен,
Алға қадам аттаймыз!
-Балалар бізде қазір қандай сабақ?
- Қазақ тілі сабағы
-Қазақ тілі сабағында біз не үйренеміз?
-Сауатты жазуды, емлелік ережелерді, сөздердің айтылуы мен жазылу ерекшеліктерін, сөйлем, сөз таптары туралы үйренеміз.
Олай болса барлығымыз үйренгенімізді ортаға салайық.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 379-жаттығу. Оқу, талдау.
Өткенді пысықтау «Ыстық орындық»ойыны
Шарты 1 минутта қанша сұраққа жауап беретінін тексеру
1.Сөйлем дегеніміз не?
2. Сөйлем соңына қандай тыныс белгілері қойылады?
3. Сөз таптарын ата?
4. Зат есім дегеніміз не?
5. Зат есімнің көпше түрі дегеніміз не?
6. Зат есімнің жекеше түрі дегеніміз не?
7. Жалқы есім дегеніміз не?
8. Жалпы есім дегеніміз не?
9.Ақтөбе, Ырғыз, Данияр, Алманиязов зат есімнің қандай түріне жатады?
10.Етістік дегеніміз не?
11. Оқыды, жүгірді келді қандай етістікке жатады?
11.Күрделі етістікке мысал келтір.
12.
-II. Мақсат қою кезеңі:
-Иә балалар, бүгінгі сабағымызда өткенді пысықтау мақсатында ертегі тыңдап көрейік.
-Ерте, ерет, ертеде «Етістік»деген бір атай өмір сүріпті. Ол еңбекқор, көп қимылдағанды, іс-әрекет жасағанды ұнатады екен.Оның бірнеше балалары болыпты. Атай балаларымен саяхатқа шығып, тоғайда адасып қалыпты.
-Балалар,біздер атайға көмектесеміз бе?
-Ендеше оның балаларын дауыстап атайықшы
-Дара етістік және күрделі етістік.
Дара етістік дегеніміз не?
Мысал келтір.
-Күрделі етістік дегеніміз не?
-Мысал келтір.
-Ендеше дәптерімізді ашып, күннің жадын жазайық
Сабағымыздың тақырыбы: Дара және күрделі етістіктер.
Сабағымыздың мақсаты дара және күрделі етістіктерді ажырата білуге дағдылану.
382-жаттығу. Өз бетімен жұмыс. Сөзжұмбақты шешу. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құрастыру.
Арман гүлге су құйып жүр.
Сергіту сәті. Слаидтағы көрініс көрінген кезде мен зат есімдерді атаймын, оқушылар етістікті айтып отырады.
Мысалы: балық, су, кеме, ұшақ, қой, машина
383-жаттығу. Дара және күрделі етістіктерді салыстыру.мағыналық ерекшеліктерін түсіндіру.
Шығармашылық тапсырма
Мен оқушы .............
Жақсы оқу ...............
...................... соң мектепті,
Үлкен азамат ..................
Қорытындылау.
«Сақ бол, жаңылма!»ойыны Мен бір сөз айтамын. Сол сөзді өз тобына қосасыңдар.
Зат есім
Етістік
Оқыды, бала, кітап, жүзді, күліп отыр, болды, бара жатыр
Ән тыңдау, етістіктерді табу.
III. Рефлексиялық –бағалау кезеңі (10 минут)
Берілген әріптен басталатын етістік ойлау. Күрделі етістікке айналдыру
1-қатар: Т-терді, тоқыды
2-қатар: Б – бақырды, басты,
3-қатар: С-сезді, сипады
-Сонымен балалар, бүгінгі сабағымызда Етістік атайға көмектесіп, дара және күрделі етістік деген балаларын тауып беруге барлығымыз атсалыстық. Олай болса, Етістік атайдың сіздерге әкелген сыйын қабыл алыңыздар деп оқушыларды бәйшешек гүлімен бағалау.