Мерзімі: | 4 наурыз |
Сабақтың реті, сыныбы: | 1, 2сынып |
Сабақтың тақырыбы | Сөз таптары |
Сабақтың мақсаты | Сөздерді мағынасына қарай сөз таптарына бөлуді қайталау, оларды бір-бірінен сұрақ қою арқылы ажыратуды ,өздігінен қорытынды жасай білуге үйрету, ұқыптылыққа тәрбиелей отырып,үйренгендерін өмірде қолдана білуге баулу. |
Сілтеме | 2 сынып қазақ тілі оқулығы.Авторы:Уайсова Г.И. Әміров Р.С. |
Оқыту нәтижелері | Сөздерді мағынасына қарай ажырата алады,қолданылған әдіс –тәсілдер мен топтық жұмыс арқылы сыни ойлап тақырыпты еске түсіреді топта жұмыс істеуге үйренеді,топ мүшелерін және өзін өзі бағалауды үйренеді. |
Түйінді идея | Сөздерді мағынасына қарай сөз таптарына бөлуді үйренеді. |
Модульдер | 1.Сыни тұрғыдан ойлау 2.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер 3.Оқушыларды жас ерекшелігіне сәйкес оқыту. 4.АКТ 5.Таланты және қабілетті балаларды оқыту. 6.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау 7.Оқытудағы басқару жіне көшбасшылық |
Әдіс -тәсілдер | «Шаттық шеңбері», Түсті алмаларды алу арқылы топқа бөлу, Миға шабуыл Топтық жұмыс.Тез ойла ойыны, Жұппен жұмыс. Артығын тап ойыны Сөз таптары постерін құрау. Топтық жұмыс. Бағалау алма ағашы, смайликтер,Жиынтық бағалау Кері байланыс:Екі жұлдыз,бір тілек. |
Ресурстар | Оқулық, дид матер, слайд ,таратпа матер, көрнекілік,бағалау парақшасы, |
Сабақ кезеңдері | Әдіс-тәсілдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Қызығушылықты ояту | «Шаттық шеңбері» | Шеңберге тұрғызып, бір-біріне жақсы тілек айтқызу,бағалау парағын тарту, бағалау тәртібімен таныстыру | Шеңберге тұрады ,бір-біріне жақсы тілек айтады.Бағалау парақшасына өздерін бағалайды, топтың жұмысын смайлинг арқылы бағалайды. |
Түсті алмаларды алу арқылы топқа бөлу. | Сиқырлы алмаларға, партада тұрған сұраққа назар аударту. Сөздер: күн, ата, ақ, отыз, көк, екі, жазды, үлкен, жазушы, келді,таза, қырық, адам, үй. | Сиқырлы алмалардағы сөздерді оқып, сұрақ өою арқылы топқа бөлініп отырады. |
Мағынаны тану | Миға шабуыл | Топтағы сөздерді оқыту, сұрақ қойдыру.Бұл сөздер заттың несін білдіреді? | Сөздерді оқиды, сұрақ қояды ,өз ойларын қорытып айтады.Оқулықтан ережені оқыту. |
Топтық жұмыс Тез ойла ойыны | Көркем жазу. Әр топқа бір әріптен беру,сол дыбыстан басталатын сөзді тауып жаздыру | Берілген әріптің бас,кіші әрпін, сол әріптен басталатын өз топтарындағы сөзді тауып әдемілеп қатасіз жазады. |
Топтық жұмыс. Жұппен жұмыс. | Слайдта берілген жұмбақты оқыту, шешуін тапқызу, жаттату, әдемілеп қатесіз жаздыру. Заттың атын ,сынын, санын білдіретін сөздерді жаз.жұпта бір-бірін тексерту | Оқиды, шешуін табады, жаттап ,өз бетім Заттың атын ,сынын, санын білдіретін сөздерді жазады.Жұпта бір-бірін тексеріп,бағалайды. |
Ой толғаныс | Ой қозғау. Артығын тап ойыны | Слайдта берілген сөздердің артығын тап,дәлелде. | Артық сөзді табады .Неліктен артық екенін түсіндіреді |
| Сөз таптары постерін құрау. Топтық жұмыс. | Топ жұмысына бақылау жасау, көмектесу. | Постерді жасайды,талдайды, қорғайды. |
Бағалау | Бағалау парақшасы, смайликтер,формативті, сумативті бағалау | Жиынтық бағалау жүргізу. | Өз-өзін бағалайды, топтың жұмысын бағалайды |
Кері байла- ныс | Рефлексия, алма ағашы | | Бүгінгі сабақты жақсы ұқтым алмаларын жоғары, әліде болса ойланамын ортаға, ештеме ұқпадым төмен жағына орналастырады. |
Үйге тапсырма | Өз қалауы бойынша таңдау | Ереже жаттау. 315-ж ,-3деген баға 314-ті қоса орындаса-4деген баға 316- қоса орындаса-5 деген баға | |