Dars maqsadlari : a) Ta’limiy: O’quvchilarni D d tovushi bilan tanishtirish, to’g’ri talaffuz qilishni, tovush ishtirokida bo’gin,so’z va gaplar tuzishni o’rgatish.
F.K.-1. Nutqiy kompetensiya: Tovushni to’g’ri talaffuz qiladi, bo’g’in, so’z va gaplar tuza oladi. Jarangli D tovushini jarangsiz T tovushidan farqlay olish va turli boshqotirmali so’zlarni topa olish, ravon o’qish, televizordan ko’rgan, radiodan eshitgan lavhalardan ma’lumotlar tushunib aytib berish.
b)Tarbiyaviy:O’quvchilarga ma’naviy tarbiya berish,kasbga yo’naltirish;
T.K.-5 Milliy va umummadaniy kompetensiya: Vatanga sadoqat, o’zaro hurmat qilish, orasta kiyinish, maktab ichki qoidalariga rioya qilish, kasbga yo’naltirish, kattalar mehnatini qadrlashga o’rgatish.
c)Rivojlantiruvchi: bog’lanishli nutq malakasini oshirish.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Dars maqsadlari : a) Ta’limiy: O’quvchilarni D d tovushi bilan tanishtirish, to’g’ri talaffuz qilishni, tovush ishtirokida bo’gin,so’z va gaplar tuzishni o’rgatish.
F.K.-1. Nutqiy kompetensiya: Tovushni to’g’ri talaffuz qiladi, bo’g’in, so’z va gaplar tuza oladi. Jarangli D tovushini jarangsiz T tovushidan farqlay olish va turli boshqotirmali so’zlarni topa olish, ravon o’qish, televizordan ko’rgan, radiodan eshitgan lavhalardan ma’lumotlar tushunib aytib berish.
b)Tarbiyaviy:O’quvchilarga ma’naviy tarbiya berish,kasbga yo’naltirish;
T.K.-5 Milliy va umummadaniy kompetensiya: Vatanga sadoqat, o’zaro hurmat qilish, orasta kiyinish, maktab ichki qoidalariga rioya qilish, kasbga yo’naltirish, kattalar mehnatini qadrlashga o’rgatish.
c)Rivojlantiruvchi: bog’lanishli nutq malakasini oshirish.
T.K. 3- O’z-o’zini rivojlantiruvchi kompetensiya. Kun tartibiga rioya qilish, kattalarni hurmat qilish, jamoat joylarida tozalikka rioya qilish.
Dars turi : Yangi bilim beruvchi dars.
Dars metodlari: Tushuntirish, namuna ko’rsatish, savol-javob, ta’limiy,interfaol metodlar, mavsumiy o’yinlar.
Dars jihozlari : A.K.T. multimediya, alifboning kesma harflari va bo’g’inlar, nutq o’stirish uchun mavzuga oid rangli rasmlar, hikmatlar va maqollar to‘plami .
Darsning texnologik xaritasi:
1.Tashkiliy qism: 3-5 daqiqa
2 .O’tilgan mavzuni so’rash: 5-7 daqiqa.
3. Yangi mavzu bayoni : 20-25 daqiqa.
4 .Yangi mavzuni mustahkamlash : 4 daqiqa.
5.O’quvchilarning bilimini baholash: 2 daqiqa.
6.Uyga vazifalarini tushuntirish va topshirish: 2 daqiqa. (45 daqiqa )
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: O’quv xonasi hamda o’quvchilarning darsga tayyorgarligini aniqlash, navbatchi axborotini tinglash orqali davomatni aniqlash,tabiat yilnomasida ob-havo hamda hafta kuni va sanani belgilash. Mavsumiy o’yin:” Xazonchinak” (Bu o’yinda oltinrang barglarda so’zlar yozilgan . Shu so’zlardan :”Oltin kuz ” mavzusida kichik matn tuzish: Hozir o’lkada kuz fasli. Tabiat oltinrang libosini kiygan. Dala va bog’larda ayni pishiqchilik pallasi. Oltin kuz-hosiling yuz.
Sinf xonasi kuz mavsumiga mos jihozlanadi.
--Salom bolajonlar!
--Assalomu aleykum!
--Kimni yoki nimani kutyapsizlar?
--Sizni kutyapmiz.
--Nima uchun?!
--Savod darsida gòzallik olamini, Vatanimizga bòlgan mehr muhabbat, sadoqat tuyģularini, ota-onamizga, dòstlarimizga mehr, vafodorlik tuyģulari chòqqisini zabt etish uchun!
--Bu tuyģular chòqqisini zabt etish uchun darsda hamma bormi?
--Haaaa
--Unda bugungi dars orqali barcha chòqqilarni zabt etishimiz uchun olģa bolajonlar!
2. O’tilgan mavzuni so’rash: O’tilgan tovush O’ o’ unlisini harf cho’ntagidan topish, shu tovush bilan bo’g’in, so’zlar tuzish va o’qish ,ijodiy mashq sifatida tuzilgan so’zlardan gaplar, gaplardan matn tuzish. Bunda: 1-qator o’quvchilari O’ o’ tovushi qatnashgan so’zlarni tuzadi.
O’qituvchi yangi mavzuga zamin tayyorlash maqsadida.
“Diqqatingni jamlab ol” o’yinini tashkil qiladi.O’yinda “ D d “ tovushiga doir oddiy so’zlarning rasmini A.K.T.da tasvirlab, rasmdagi narsalar nomini talaffuz qilishni o’quvchilar hukmiga havola qiladi.
Doska, daftar, deraza.
Talaffuz qilingan so’zlar ma’nosi va ularning vazifasi haqida o’qivchilar fikri eshitilgach,o’qituvchi shu so’zlarning boshlanish tovushini harflar cho’ntagidan topishni topshiradi.O’quvchilarning bu jarayondagi mustaqil ishlash faoliyati nazorat qilinadi. 1- topgan o’quvchi maxsus tayyorlangan “D d” tovushiga oid ko’rgazmani o’quv taxtasiga joylashtiradi. O’yinni o’qituvchi yakunlab, o’quvchilarni rag’batlaydi hamda bugungi yangi mavzu e’lon qiladi. O’qituvchi o’quv taxtasiga mavzuni:”D d tovushi va harfi” tariqasida husnixat qoidasiga asosan yozib qo’yadi
Mavzu:D d tovushi va harfi
“D d “tovushi undosh jarangli ekanligi o’quvchilarga tushuntirilgach, hamma o’quvchi “D” tovushini talaffuz qiladi.
Navbatdagi o’yin tashkil
qilinishi ko’zda tutulib:
“Bo’g’in tuzish” o’yinida:
Da, do , du, di, do’,
ad, id, od,o’d
kabi bo’g’inlar tuziladi. Endi shu bo’g’indan yangi so’zlar tuzish mashqi uchun tuzilgan multimediya.
A.K.T.da multimediya namoyish etiladi: Aziz o’quvchi aytingchi,
bug’doy, arpa, makka, sholi qanday ekin hisoblanadi?- DONli ekin.
Katta ekinzor joy nomi nima? –DALA.
Milliy cholg’ular nomini ayting:-DOIRA, DO’MBIRA, DUTOR.
Inson ko’rki nima ? –Inson ko’rki ODOB
Dam olish daqiqasi:
Odobli bo’l, hamisha.
Ko’rganlar desin :”YASHA!”.
Darslik bilan ishlash: O’quvchilar xatcho’p yordamida darslikdagi “D d” tovushiga oid sahifani ochib, birinchi turgan rasm asosida gap tuzish bilan o’qishni boshlaydi. Bu delfin.U suv hayvoni. Delfin odamlarga do’st.
Mana dala. Dalada don mo’l. Madina dalada Odil amakini ko’rdi. Odil amaki bug’doy o’ryapti..
Dam olish daqiqasida:” Dd” tovushiga oid she’r aytiladi:
Dono, Dilbar, Dilnur
Dadil-u dilkash juda.
IV. Darsni mustahkamlash: Bu jarayonda A.K.T.da ona yurtimiz dalalarida yetishtirilgan boyligimiz bug’doy va undan tayyorlanadigan un va non mahsulotlari haqidagi ma’lumotlar va nonning shifobaxshligi haqida xalq tabobati durdonalaridan namunalar aytiladi.
Non ham non, ushog’i ham non.
Non gadosi bo’lsang ham, Yurt gadosi bo’lma.
5.O’ quvchilarni rag’batlantirish va baxolash
Dars so’ngida o’quvchilarga qarata «Ko'ksingizda urib turgan jajji yurakchangiz ustiga kaftingizni qo'ying, uch bora Vatan, Vatan, Vatan deya takrorlang...
Yuragingiz hapqirib urganini his qildingizmi? Bu ona Vatanga muhabbat hissi edi. Endi bu muhabbatingizni bilim va intizomingiz bilan isbotlab bering, zero yurt kelajagi siz kabi yosh avlodlar qo'lida! »
"Bizni hamisha o‘ylantirib keladigan yana bir muhim masala – bu yoshlarimizning odob-axloqi, yurish-turishi, bir so‘z bilan aytganda, dunyoqarashi bilan bog‘liq. Bugun zamon shiddat bilan o‘zgaryapti. Bu o‘zgarishlarni hammadan ham ko‘proq his etadigan kim – yoshlar. Mayli, yoshlar o‘z davrining talablari bilan uyg‘un bo‘lsin. Lekin ayni paytda o‘zligini ham unutmasin. Biz kimmiz, qanday ulug‘ zotlarning avlodimiz, degan da’vat ularning qalbida doimo aks-sado berib, o‘zligiga sodiq qolishga undab tursin. Bunga nimaning hisobidan erishamiz? Tarbiya, tarbiya va faqat tarbiya hisobidan", deya ta’kidladi Prezidentimiz.
6.Uyga vazifa: ( I-yarim yillikda uyga vazifa berilmaydi)