Сабақтың тақырыбы: Буын.Бөрік 1-сынып Ана тілі
Сабақтың мақсаты: а) Оқушыларға буын туралы алған білімдерін пысықтау
ә) Оқушылардың сабақ барысында есте сақтауын сөздік қорын молайту, логикалық ойлауын дамыту;
б) Үлкен кісіні сыйлауға ,әдептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : аралас сабақ
Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар : кеспе әріптер,қазақтың бас киімдерінің суреттері
Пайдаланатын әдіс-тәсілдер ; сұрақ-жауап, ойын «қолғаптың сыңарын тап»
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу,Сабаққа дайындық
Орнымыздан тұрайық,
Қарлығаш болып ұшайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Жақсы сергіп алайық.
II.Үй тапсырмасын сұрау: Балалар, «Не деу керек?» өлеңін кім мәнерлеп оқып береді.Берілген сұраққа толық жауап береміз.
III.Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі: Ережені еске түсіреміз
Буын дегеніміз не?
Енді мына сөздердің буындарын «Қолғаптың сыңарын тап» ойыны арқылы табамыз.
Ал-ма, ба-ла, о-рақ қа-лам.
IV. Мақсат қою кезеңі:
-Балалар , біз сендермен «буын» туралы ержені қайталай отырып білімімізді пысықтайық.
V. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс
60-жаттығу 1. Сөздерді буынға бөліп оқыңдар Қала , аю, а-ра, қа-ла
2. Төмендегі берілген сөздерді буынға бөліп, бағандағы көрсетілген тиісті сөздердің астына жазыңдар.
Бала, оқы, ою, екі, шеге, ұя, жина, ию.
3.Сөз буындарының неше дыбыстан құралғанын айтыңдар.Дауыссыздардың буын басында келгенін байқаңдар.
61-жаттығу Сөздерді буынға бөліп оқыңдар.
орақ қалам мая
2. мына сөздерді буынға бөліп, бағандағы көрсетілген тиісті сөздердің астына жазыңдар.
Өрік, көмір, қия, ыдыс, мысық, қою.
3.Сөз буындарының неше дыбыстан құралғанын айтыңдар.Буындағы дыбыстардың орналасу ретін аңғарыңдар.
VI.Жаңа материалды пысықтау:
Мәтінді түсініп оқыңдар Бөрік
VII.Бекіту кезеңі: 1Нұрмаш әкесінің бөркін не үшін кигісі келді?
2Әкесінің бөркін киген Нұрмашты сипаттаңдар.
Бекбай атай неліктен бөрікке тіл қатты?
3Өзіңнің үлкендерге ұқсағың келе ме?Неліктен?
VIII. Үйге тапсырма, бағалау 62-жаттығу 2 тапсырмасы.
2-сынып Ана тілі
Тақырыбы: Мектеп - біздің анамыз.
Ыстық қой, шіркін, туған жер
Мақсаты: Ө.Тұрманжановтың Мектеп біздің анамыз өлеңін мәнерлеп оқуға,
Ж.Аймауытовтың өмірі жайыл түсінік бере отырып, Ыстық
қой,шіркін , туған жер тақырыбын оқып, түсіндіру.
Тілін , ой-өрісін дамыту, мәнерлеп оқуға баулу.
Туған жерін, елін ,жерін сүюге ,қорғай білуге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: Ж.Аймауытов, Ө.Тұрманжанов суреті.
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу,түгендеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау «Күн шыққанда» өлеңін мәнерлеп оқу,сұрақтарға жауап алу
.ІІІ. Өткенді қорыту: Таңғы тіршілік туралы әңгімелеу
ІY. Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.Жаңа сабаққа даярлық .
Ү Жаңа сабақ: а/Ж.Аймауытов өмірімен таныстыру
.ә/ өлеңді , тақырыпты мәнерлеп оқу.
б/ сұрақтарға жауап алу. в/ сөздік жұмыс жүргізу.
г/ Оқулықпен жұмыс.Тақырыпты оқу
іштей оқу 2. тізбектей оқу 3 .тауып оқу /қуаныш,сүйсініш,өкініш,мақтаныш/. Дәптермен жұмыс ,
д/ Сергіту сәті
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер дереу жарық жан-жағым.
-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымыздыәрі қарй жалғастырайық.
Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.
ҮІ. Түсінгендерін тексеру
Сұрақтар қоя отырып, туған жер туралы мақал-мәтелдер айту
1.Туған жердей жер болмас,
Туған елдей ел болмас.
2.Отан-оттан да ыстық.
3.Отан үшін отқа түс –күймейсің.
ҮІІ. Қорыту: Бүгін не өттік? Ж.Аймауытов кім?
ҮІІІ Үйге тапсырма 1.тақырыпты түсініп оқып келу . 2. Бағалау.