kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Boburning fazilatlari

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок- игра. Игры "Продолжи", "Доскажи словечко", чтение по цепочке.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Boburning fazilatlari»

O ‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI











NAMANGAN VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI

Uychi tuman xalq ta’limi bo‘limiga qarashli 3-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi

ABDURAHIMOVA HANIFANING

O’qish fanidan bir soatlik









Ushbu dars ishlanma Uychi tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli 3-o’rta ta’lim maktabining boshlang’ich sinf o’qituvchisi Abdurahimova Hanifa tomonidan yangi pedagogik texnologiyalar asosida tayyorlagan bo’lib dars ishlanmasidan barcha umumta’lim maktab o’qituvchilariga foydalanish uchun tavsiya etiladi.







Muallif: H.Abdurahimova- Uychi tumanidagi 3-umumiy o’rta ta’lim maktabining boshlang’ich sinf o’qituvchisi.





Taqrizchilar: N.Rahmatullayeva – Uychi tumanidagi 3-umumiy o’rta ta’lim maktabining boshlang’ich sinf o’qituvchisi

N.Abdullayeva– Uychi tumanidagi 3-umumiy o’rta ta’lim maktabining boshlang’ich sinf o’qituvchisi





Ushbu dars ishlanma maktab metodik kengashining 20__ yil “___” ______dagi № ___- sonli qarori bilan tasdiqlanib, foydalanishga tavsiya etildi.



Mavzu: BOBURNING FAZILATLARI

Darsning maqsadi

Ta`limiy o`quvchilarga Zahiriddin Muhammad Bobur haqida bilim berish ularning ifodali o`qish malakasini shakillantirish

Tarbiyaviy:o`quvchilarda ajdodlarimizga nisbatan mehr hissini

tarbiyalash, bilim olishga havasini kuchaytirish.

Rivojlantiruvchi :o`quvchilarning ongli o`qish ko`nikmalarini va lug`at boyligini rivojlantirish

Dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakillantiruvchi.

Dars metodlari :suhbat, tushuntirish metodlari, , mashqlari .

Dars jihozi :darslik, multimediali ilovalar,topshiriqli videolavhalar.

Мavzu. Boburning fazilatlari. G.H. Pant xind tarixchisi

Mavzyga oid tayanch tushunchalar.Boburning oziga xos bo`lgan xususiyatlari, uning ham podsho, ham shoirligi,davlatni boshqarishdagi bilimdonligi.

Soatlar soni.1-soat

Mavzuning qisqacha tarifi.Boburning ismi sher ma`nosini anglatishi,u kuchli,dovyurak,epchil va chaqqonligi.Tabiatni sevishi,so`zamol notiq,istedodli shoir,mohir sarkarda ekanligi haqida bayon etiladi.

O`quv jarayonini amalga oshirish tehnalogiyasi.

Metod.suhbat, tushuntirish,savol-javob,``Davom ettir``,``Zanjir``usuli,didaktik o`yin.

Shakl.jamoa, guruh bilan ishlash.

Jihoz.darslik, ko`rgazmalar, tarqatma materiallar,slaytlar,

Nazorat.o`quvchilarning darsda faolligi kuzatilib,hisobga olib boriladi.

Baholash.o`quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib,dars ohirida e`lon qilinadi.

Darsning maqsad va vazifalari

Maqsadlar.

Ta`limiy o`quvchilarga Zahiriddin Muhammad Bobur haqida bilim berish ,ularning ifodali o`qish malakasini shakillantirish.

Tarbiyaviy:o`quvchilarda ajdodlarimizga nisbatan mehr hissini

tarbiyalash, bilim olishga havasini kuchaytirish

Rivojlantiruvchi :o`quvchilarning ongli o`qish ko`nikmalarini va lug`at boyligini oshirish,qayta hikoya qilish ko`nikmalarini rivojlantirish.

Kutilayotgan natija

Dars yakunida o`quvchilar Boburning fazilatlari haqida to`liq tushunchaga ega bo`ladilar.

O`quv malakalari takomillashtiriladi.

Dars jarayoni va tehnajogiyasi

Ishning nomi

Bajariladigan ish mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich

tashkiliy qism

O`quvchilarni davomati aniqlanadi. Sinf o`quvchilarining darsga tayyorgarligi tekshiriladi.

didaktik o`yini

2-daqiqa

2-bosqich

Ehtiyot (refleksiya)larni aniqlash

Dars davomida rioya qilish lozim bo`lgan

Qoidalar belgilanadi.

Suhbat

2-daqiqa

3-bosqich

Darsning borishi

1.O`tgan darsni so`rab baholash,o`qish malakalarini tekshirish.

2. o`yini o`ynaladi.

3.Mavzuni o`qishga tayyorgarlik.Mavzu va uning muallifi bilan tanishtirish.Mavzu o`qib beriladi.

4.Boburhaqidagi video lavha orqali namoish etiladi.

5.Lug`t ishi.

6. Dam olish daqiqasi.

7.Mavzuni o`quvchilarga o`qitish,topshiriq bilan o`qish.

8.Dardlikdagi mavzuga doir o`yini o`ynaladi.

Savol javob o`yin Izohli o`qish


Namoyish




Izohli o`qish

O`yin

4daqiqa


2daqiqa

5daqiqa



3daqiqa


3daqiqa

1daqiqa

10daqiqa


2daqiqa

4-bosqich

Mustahkamlash

O`quvchilar bilan

o`yini o`ynaladi

O`qituvchi topshirig`I asosida ishlanadi.

O`yin

Savol-

javob

5daqiqa


2daqiqa

5-bosqich

Dars yakuni va baholash

Dars yakunidao`rganilganlar asosida savol-javob o`tkaziladi

O`quvchilar darsda ishtirok etishlariga ko`ra baholanadi.

Muhokama baholash

2daqiqa


1daqiqa

6-bsqich

Uyga vazifa berish

Matnni o`qib,mazmunini so`zlabberishga tayyorlanib kelish.


1daqiqa




Darsning borishi.

1.Tashkiliy qism.

Salomlashish.Davomatni aniqlash.

Ma`naviyat daqiqasi o`tkaziladi.

O`zbekiston Prizedenti SH.M.Mirziyoyev tomonidan ishlab chiqarilgan haqdidagi 5 ta tashabbus haqida nimalarni bilasiz?

-- O`quvchilar 5 ta tashabbus haqida yod olgan she`rlarini aytadilar.

2.Uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash.

Aziz Abdurazzoqning she`rini o`quvchilardan usulidan foydalanib yoddan aytiriladi.

Buyuk allomalar haqida suhbat o`tkaziladi.

-O`quvchilar siz qaysi allomani bilasiz?

-A.Navoiy, Z.M.Bobur, Abu.Ali Ibn Sino, Amir Temur, Mirzo Ulug`bek.

-Ibn Sino,Mirzo Ulug`bek haqida nimalarni bilasiz?

-Ibn Sino dunyoga mashhur hakim va olimdir. Asli ismi Husayn bo`lgan. Yoshligidan ilmga ,tobobatga juda qiziqqan. Bobomiz o`z kitoblari bilan dunyo tibbiyot ilmiga asos slogan.

-Mirzo Ulug`bek ham podshoh, ham olim edi. U kishi Amir Temurning nevarasi bo`lgan. Mirzo Ulug`bek o`n besh yoshidan boshlab podshohlik qilgan. Qirq yillik podshohlik davrida ko`p savob ishlarni amalga oshirgan. Samarqandda rasadxona qurdirgan. Rasadxonada osmon, oy, yulduzlar kuzatilgan. Shuning uchun u kishini buyuk munajjim, olim va shoh deyishadi.

Bugungi darsimizni guruhlarga bo`linib musobaqa tarzida olib boramiz.



Guruhlar nomi.1- guruh. Amir Temur

2-guruh Z.M.Bobur

3-guruh A.Navoiy

O`quvchilar o`z guruhlariga ta`rif beradilar,allomalar haqida tushuncha beradilar.

O`quvchilar bugungi darsimiz ham mana shu allomalardan biri Z.M.Bobur haqida bo`ladi.

3.Yangi mavzu tushuntiriladi.

Hind tarixchisi G.H.Pand haqida qisqacha ma`lumot beriladi.

Hind tarixchisi Pant XV-asr oxiri va XVI-asr boshlarida yashab o`tgan tarixchidir. Boburshunos,hamda Boburga zamondosh bo`lgan.

Matnni ifodali qilib o`qib mazmuni tushuntirib beriladi.O`quvchilar matnni kuzatib boradilar.

Matn yuzasidan suhbat o`tkaziladi.

-Hikoyadan Bobur haqida nimalarni bilib oldingiz?

-Boburning qaddi- qomati kelishgan benihoya kuchliligidan tashqari dovyuraklikda, epchillikda , chaqqonlikda uning oldiga tushadigan odam topilmagan. Bobur uncha – muncha qiyinchiliklarni pisand etmagan.

-Uning ismi qanday ma`noni anglatar ekan?

-Bobur ismi ma`nosini anglatib, o`zi ham ismi jismiga monand kishi bo`lgan.

-Bobur qanday inson bo`lgan?

-U so`zamol notiq, istedodli shoir, mohir sarkarda, mehribon ota, or nomusi kuchli inson bo`lgan.

(O`quvchilar javoblari to`ldiriladi va tarbiyaviy xulasa chiqariladi)

Yaxshi xislat --- go`zal fazilat.

Matnda uchragan notanish so`zlar yuzasidan lug`at ishi o`tkaziladi.

LUG`AT ISHI.

davangirday-to`la, semiz

g`ovvos-suvning tagiga sho`ng`ydigan

tug`yon urib-jo`shib,to`lqinlanib

so`zamol notiq-so`zga usta

Dam olish daqiqasi o`tkaziladi. Ekranda O`zbekiston qo`shig`i yangraydi. O`quvchilar bilan birgalikda qo`shiqqa mos harakat bajariladi.

Bog`laring bol gullarisan , Shu chamanning g`unchasiman,

Tog`laringdan suvlar oqar Shu o`lkaning ertasiman.

Quyoshli yurt elga husning . Yurtim iqbolin maqtagan,

Buncha go`zal buncha go`zal. Jajjigina erkasiman.

4.Yangi mavzuni mustahkamlash.

Darslik bilan ishlash.

O`quvchilar mavzuni navbat bilan o`qiydilar.

o`yini o`ynaladi O`yinda matindan parcha o`qish jarayonida bu matnga tegishli bo`lmagan gaplar ham beriladi. O`quvchilar ziyraklik bilan shu gapni topadilar.

Boburning fazilatlarini topib o`quvchilar doskaga iladilar.

Parta ustida turgan turli so`zlar ichidan Boburning fazilatlariga tegishli so`zlarni topadilar.So`zamol notiq, istedodli shoir, dangasa,mohir sarkarda,mehribon ota, yolg`nchi, urishqoq, or-nomusli,qo`rqmas, jasur.

Bobur va A.Navoiy ning ruboiy va g`azal,hikmatli so`zlaridan aytadilar.

Kichik gruhlarda ishlash.Gruhlar o`zlariga berilgan aralash so`zlarni joyiga qo`yib gap tuzadilar.

1.uchragan,yo`lida,jamiki,suzib,daryolarni,hind, Bobur,o`tgan.



Bobur yo`lida uchragan jamiki hind daryolarini suzib o`tgan.



2.qal`asi, ustida, mashq, Agra, devorlari, qilgan,Bobur, yugurib .



Bobur Agra qal`asi devorlari ustida yugurib mashq qilgan.



3.Humoyun, davom, keyinchalik, ishini, uning, Boburning, etirgan, o`g`li .

Boburning o`gli Humoyun keyinchalik uning ushini davom ettirgan.



Uchta guruhga so`zlardan mavzuga mos bo`lgan gap tuzib va o`qib beradilar. Q`aysi guruh birinchi bo`lib topshiriqni bajarsa shu guruh g`olib bo`ladi.

5.Darsga yakun yasash va baholash.

Darsda o`rganilganlar asosida savol-javob o`tkaziladi.

-Bugungi darsimizda nimalarni bilib oldingiz?

-Z.M.Boburga o`xshash uchun nima qilish kerak ekan?

O`quvchilar darsdagi ishtiroki va faolligiga ko`ra baholanadilar.

Go`lib gruh aniqlanadi, ballar jamlanadi. G`olib gruh e`lon qilinadi.

6.Uyga vazifa berish.

matnini ifodali o`qish,mazmunini qayta hikoya qilib berishga tayyorlanib kelish,tez aytishni mashq qilish.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Boburning fazilatlari

Автор: Абдурахимова Ханифа

Дата: 18.04.2020

Номер свидетельства: 547122
