kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Біріккен с?здер Ашы? саба?

Нажмите, чтобы узнать подробности

О?ушыларды біріккен с?з туралы ??ыммен таныстырып, жатты?у ж?мыстарын ж?ргізу, оны? жазылу емлесін ж?ргізу. Кейбір с?здер бірнеше т?бірден ??ралып, бірігіп жазылатынын мысалдар ар?ылы т?сіндіру.Жер-су аттарын білдіретін біріккен с?здердегі ?атар келген екі дауысты дыбысты? бірі т?сіп жазылатынын т?сіндіру.

Ауызша ж?не жазбаша тілдерін дамыту ар?ылы байланыстырып с?йлеуге,с?здік ?орымен шы?армашылы? ?абілеттерін арттыру.

О?ушыларды ??ыптылы??а, ізденімпазды??а, сауаттылы??а к?ркем жазу?а, бірін-бірі ты?дау?а,сыйлау?а т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Біріккен с?здер Ашы? саба? »





Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөздер

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды біріккен сөз туралы ұғыммен таныстырып, жаттығу жұмыстарын жүргізу, оның жазылу емлесін жүргізу. Кейбір сөздер бірнеше түбірден құралып, бірігіп жазылатынын мысалдар арқылы түсіндіру.Жер-су аттарын білдіретін біріккен сөздердегі қатар келген екі дауысты дыбыстың бірі түсіп жазылатынын түсіндіру.

Дамытушылық: Ауызша және жазбаша тілдерін дамыту арқылы байланыстырып сөйлеуге,сөздік қорымен шығармашылық қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, сауаттылыққа көркем жазуға, бірін-бірі тыңдауға,сыйлауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың әдісі: Болжау,Тірек-сызба,сын тұрғысынан ойлау стратегиялары,

жеке жұмыс,топтық жұмыс,екеуара жұптасып оқу, «Кубизм»стратегиясы «Ыстық орындық» әдісі,Топтастыру

Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, топтамалар,тірек-сызба,кесте

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:

Оқу құралдарын дайындау.

Назарларын сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық.

Оқушыларды топқа бөлу. «Мұралардың – ең қымбаты сөз. Өмірде асыл адам да, нәрсе де тозады,жоғалады. Асыл сөз мәңгі жасайды» Оқушыларды топқа бөлу.

ІІ Өткен сабақты пысықтау

«Ыстық орындық» әдісі

Әр топтың оқушылары бір-біріне сұрақтар береді.

  • Күрделі сөз дегеніміз не?



  • Түбір сөз дегеніміз не?

Қосымшалардың қандай түрлері бар?

ІІІ Мақсат қою кезеңі: Сабақтың мақсатын хабарлау.

ІҮ Жаңа білімді меңгерту.

Ерте,ерте,ертеде Сөзстан деген елде бір ақсақал өмір сүріпті. Ол ақсақалдың аты – Күрделі сөз екен. Оның үш ұлы болыпты. Біріккен сөз, Қос сөз, Қысқарған сөз. Біріккен сөз ынтымақта, бірлікте, бақытты өмір кешіпті. Балалары да тату болып,бір-бірінен ажырамай, ұйымшыл болған екен.

1Жұмбақ жасыру.

І топ

1 Тастамайды бір елі,

Үйін сүйреп жүреді. (тасбақа)

ІІ топ

2 Су бетін сызып

Аққұман барады жүзіп. (аққу)

ІІІ топ

3 Сақталар терген олжасы

Алқымында бар дорбасы. (бірқазан)

І топ

Біріккен сөздерден жасалған кісі аттарын жаз.

  1. Тапсырманы оқы.

  2. Сөздерді оқып,құрамына қарай топтап жаз.

Жанартау,найзағай,зілзала,тасқын,кемпір қосақ,тұман,сағым,көкжиек.

  1. Мәтінді оқы. Біріккен сөздерді топтап жаз.

Ү. Сабақты қорыту.













Кісі

аттарын

жаз









Оқулықпен жұмыс

Екі не одан да көп түбірден құралған сөздерді біріккен сөздер деп атайды. Олар бірігіп жазылады.

Дәптермен жұмыс

32-жаттығу.Берілген сөздерді оқы. Оқыған сөздеріңді сөз құрамына талда.

33-жаттығу Сөздерді оқып, көшіріп жаз.

Аққу,бұзаубас, Ақмарал, шаңсорғыш, балмұздақ, егеуқұйрық,Жетіқарақшы, шекара.

Ойын «Сыңарын тап»

Айна сорғыш

Қос қу

Ит мұздақ

Ақ бұлақ

Шаң бөкен

Бал көз

Ақ дәулет

Ес мұрын

Бота аяқ

Дефференциялап оқыту.

Есте сақтау диктанты.

34-жаттығу Өлеңді оқып, жатқа жаз.

Өлеңде кездескен біріккен сөздерді ата.

Кемпірқосақ

Күн күркіреп, себелеп,

Жаңбыр жауып,басылды.

Көкжиекке керемет

Кемпірқосақ асылды.

Жер-су аттарын білдіретін біріккен сөздердегі қатар келген екі дауысты дыбыс сақталып жазылады.

Сергіту сәті Бір түбірі тағам сөзімен мәндес,екінші түбірі тағам пісіретін ыдыс аты. Ол қай сөз? (асқазан)

Үй жануарының бірінің аты мен сезім мүшесі айтылған сөз ненің аты?(итмұрын)

35-жаттығу. Берілген біріккен сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз.

Аққұтан,шекара,көкжиек.

Бұл сөздердің біріккен сөз екенін кестені пайдаланып дәлелде.

Ү Бекіту

Кестені толтыр

Аң

Құс

жәндік

балық

Жолбарыс

Тауешкі

Ақбөкен

қасқыр

Аққу

Көкқұтан

Жарқанат

Қараторғай

Күркетауық

Саршұнақ

Тасбақа

Қарақұрт

Қосаяқ

көртышқан

Көксерке

Есектұмсық

Алабұға

қызылқанат



ҮІ Қорытынды

«Кубизм» әдісі

1 Біріккен сөз дегеніміз не?

2 Күрделі сөздің түрлерін ата.

3 Түбір дегеніміз не?

4 Жұрнақ қандай қызмет атқарады?

5 Екі түбірден құралып,бір мағына беретін сөзді қандай сөз дейміз?

6 Қыстырма сөз дегеніміз не?

ҮІІ Үйге тапсырма беру

Үйге 38-жаттығу беріледі.

ҮІІІ Бағалау Сабаққа жақсы араласып отырған топтпрды,оқушыларды мадақтау,бағалау.












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Біріккен с?здер Ашы? саба?

Автор: Сма??л Г?лсім Серік?ызы

Дата: 25.02.2015

Номер свидетельства: 178459


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства