Сабақтың мақсаты:1.Оқушыларға біріккен сөздер туралы мағлұмат беру, жасалу жолдарын ажырата білуге үйрету. 2.Оқушылардың ойын жүйелі, жатық жеткізуге, интеллектуалды және эмоционалды белсенділігін арттыруға, жазу сауаттылығын дамыту3.Инабаттылыққа, еңбекқорлық пен адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақта қолданылған әдіс тәсілдер: Түсіндіру, сұрақ-жауап, проблема тастау.
Пән аралық байланыс: Ана тілі, дүниетану, бейнелеу өнері, музыка.
Көрнекілігі: Оқулық, суреттер, схемалар
Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі.
Тілек гүлшоғын жасау.2.Өткенді пысықтау.
Ой шақыру: «Көрші» ойынын ойнату.
1.Сөз таптарына нелер жатады?- Зат есім дегеніміз не?- Сын есім дегеніміз не?- Сан есім дегеніміз не?- Етістік дегеніміз не?
2.Сөйлем мүшелеріне нелер жатады?- Бастауыш дегеніміз не?- Баяндауыш дегеніміз не?- Тұрлаусыз мүшелерге нелер жатады?
3.Сөйлемнің тағы қандай мүшелері бар?- Бірыңғай мүше дегеніміз не?
4.Сөйлем құра:Тал, терек, қайың.
3.Жаңа сабақ.Қызығушылықты ояту:
1. Гүл + жан,Гүл + жайна,Гүл + бақыт,гүл + десте Күн + сұлу,күн + бағыс,күн +тізбе. - Сөздерді топтасуына қарай қорытынды ереже шығару.
- Екі түбірден жасалған сөз біріккен сөз деп аталады.- Біріккен сөзді құрайтын түбірлер бірігіп жазылады.- Мысалы: Ақмарал, денсаулық, Айнабұлақ,Қаратау, Алатау.
2.Оқулықпен жұмыс. Білімді тиянақтау,226-жаттығу «ауызша»
Берілген сөздерді оқытып, сөз құрамына талдау.Шаңсорғыш – шаң + сорғыш, балмұздақ - бал + мұздақ ,ақбөкен – ақ + бөкен.
3.Дәптермен жұмыс. «Жинақтау тәсілі»227-жаттығу.
Сөйлемдерді оқып,біріккен сөздерді«+» арқылы теріп жазу.Тақтаға үш оқушы шығарып «Сыңарыңды тап ойынын» ойнату