Технологическая карта урока
Тема урока
Билгене белдер? торган с?зл?р
Ф. И. О. преподавателя
Ахметханова Г.А.
Цель урока
Нинди? Кайсы? сорауларына ярд?менд? билгене белдер? торган с?зл?рне танып-белерг?, т?ркемл?рг? ?йр?т?, предметны? билгесен белдер? торган с?зл?р бел?н таныштыру; аларны таный белерг? к?нектер?; ?з фикерл?рен ?йт?, д?лилли белерг? ?йр?т?, и?ади с?л?тл?рен ?стер? с?йл?мд? ул с?зл?рне? кир?клеген т?шендер?.
Задачи урока
образовательные
развивающие
воспитательные
??мл?д? билгене белдер? торган с?зл?рг? сорау кую, аларны билгел?? ??м ??мл?д?ге ролен гам?ли Б?йл?нешле с?йл?м телен ?стер?. с?зл?рне и?екл?рг? бул?, юлдан –юлга к?чер? к?некм?л?ре ныгыту ??мл?л?рне д?рес т?зерг?, с?зл?рне ачык итеп бозмыйча язарга ?йр?т?
язма с?йл?мне,танып-бел? к?некм?сен ?стер?, с?зд?ге ?йр?нел? торган авазны аны чагылдыра торган х?рефк? к?чер?, язылган с?зне тикшер?, график осталык к?некм?л?ре ?стер??зконтроль, анализлау, н?ти?? чыгару
м?ст?кыльлек, кызыксынучанлык,к?з?т?ч?нлек, с?йл?м эшч?нлеген? т?ре буларак язуга у?ай ??м тотрыклы танып – бел? мотивы т?рбиял??
Планируемые результаты (УУД):
Личностные: (Л)
- у?ай уку эшч?нлеге кретериел?ренд? ?зб?я формалаштыру;
-кайгыртучанлык,кешелеклелек, эмоциональлелекне ?стер?;
Регулятивные:(Р)
- д?рес бурычын ??м максатын формалаштыру;
- ?з фикере?не ?йт?;
- эшч?нлекне планлаштыру, контрольд? тоту, б?ял??;
- танып-бел? эшч?нлеген формалаштыру;
Познавательные :(П)
- булган белемн?рне куллана бел?;
- ?йр?нг?нг?нн?н чыгып сорауларга ?авап табу;
- чагыштыру, н?ти?? ясау;
Коммуникативные :(К)
-фикере?не телд?н ?йт? бел?, башкаларны? с?йл?мен ты?лау ??м а?лау;
- парларда аралаша, эшли бел?;
Ресурс Татар теле д?реслеге,“Д?рес утыр” таблицасы, к?чер? ?чен с?зл?р, ??мл?л?р.
Тип урока:я?а тема
Технология, методы обучения: уку м?с?ль?сен чиш?, фронталь, группа, парларда эш
Этап урока
Деятельность учителя
Деятельность учащихся
Д?рес барышы
1.Оештыру моменты
У?ай психологик хал?т тудыру
с?ламл??
Ис?нл?ш?,д?рес утыру кагыйд?л?рен иск?рт?
Укучыларны? д?реск? ?зерлекл?рен тикшер?.) Китап-д?фт?рл?рне барлау. Д?рес максатын х?б?р ит?.
У?ай психологик хал?т булдыру.
2. Подготовка к активной учебной деятельности.
Сузыкларны иск? т?шер?, парлаштыру
-ниг? артык калды?
сораулар куялар, ?авап бир?л?р, группаларга б?л?л?р
. Белемн?рне тигезл?? (КОНТИНИУС РАУНД РОБИН структурасы кулланыла, вакыт аралыгы ист? тотыла).
– Бирелг?н с?зл?рне ике т?ркемг? б?леп язарга кушыла. (2 нче слайд)
Укучы, сикер?, туп, ?ырлый, яза, урындык, эшли, ?би, ашый, китап.
– Укучылар, бирелг?н с?зл?рне нинди ике т?ркемг? б?леп яздыгыз? Предметны белдерг?н с?зл?р дип нинди с?зл?рне атыйбыз? (Укучыларны? ?аваплары ты?лана.)
– Эш-х?р?к?тне белдерг?н с?зл?р дип нинди с?зл?рне атыйбыз? Ничек тамгалыйбыз?(Укучыларны? ?аваплары ты?лана.)
(?зб?я)
4.Уку м?сь?л?сен кую (РАУНД РОБИН структурасы кулланыла).
Тактага биш-алты т?рле тасма элен?. 1 укучы такта янына чыга. Укытучы бер тасманы алып бирерг? куша. Укучы икел?неп тора. Ни ?чен ул тасманы алып бир? алмый? Ч?нки ул аларны? кайсын алырга кир?к ик?нен белми.
– Укучылар, тасманы ничек аерып алырбыз? Нинди? Кайсы? сорауларына ?авап бир? торган с?зл?р ни ?чен кир?к ик?н? (Предметны? билгесен ?йтерг?.)
– Дим?к, бу д?рест? без нинди с?зл?р турында с?йл?шербез?
3. Определение темы урока. Постановка учебных задач.
Сообщение темы урока.
Д?рес темасын формалаштыру
Д?рес темасын формалаштыру, максат кую
Тасмалар бел?н эш.
Ике берт?рле тасманы (м?с?л?н: икесе д? кызыл т?ст?, берсе озын, икенчесе кыскарак) чагыштыру, аерып алу.
– Укучылар, нинди? кайсы? соравы н?рс?не ачыклый? (Предметларны? т?рле билгел?рен ачыклый, с?йл?мне матурлый.)
4. “Открытие” нового знания.
Выполнение практической работы в группах.
Биремн?р формалаштыру, оештыру
Биремне? д?рес ?т?л?ен эшл?рне алмашып тикшер?л?р
– Дим?к, нинди? кайсы? сорауларына ?авап бир? торган с?зл?р н?рс?не белдер?л?р? (Фикерл?р ты?лана.)
Н?ти?? ясала (СИНГЛ РАУНД РОБИН структурасы кулланыла).
– Укучылар, х?зер н?ти??не д?реслект?ге кагыйд? бел?н чагыштырыгыз. Д?рес н?ти?? ясаганбызмы? Безне? ярд?мчел?ребез, ?мир бел?н ?мин?, ничек уйлыйлар ик?н? (Д?реслект?н кагыйд?не уку.)
(?зб?я)
– Дим?к, билгене белдерг?н с?зл?р нинди сорауларга ?авап бир?? (?аваплар ты?лана.)
5.Усвоение новых знаний через решение учебной задачи.Первичная проверка знаний
Парларда эшд?рг?
-кайсы урынында килг?н
Биремне ?тил?р
1нче бирем. Табышмак чиш?.
Йомры, йомшак, сары йомгак
Й?гереп й?ри чир?мд?.
– Ул н?рс?? (Чеби)
(3 нче слайд)
Предметны? билгел?рен табу.
– Ул нинди? (?йтик, сары, йомшак, кечкен?)
– Тагын нинди билгел?рен атар идегез?
– Бу билгел?р чебиг? хас, туры кил?.
Д?реслект?н 68нче к?нег? эшл?н?.
(?зб?я)
2 бирем. “Билгел?ре буенча предметларны тап! уены” (РАУНД ТЕЙБЛ структурасы кулланыла). (4 нче слайд)
Ямьле, ?ылы, кояшлы …(к?н)
Соры, куркак, кылый…(куян)
Акыллы, тырыш, зир?к…(бала)
(?зб?я)
– Дим?к, билгене белдерг?н с?зл?р нинди сорауларга ?авап бир?? (?аваплар ты?лана
6. Физкультминутка.
( МИКС -ФРИЗ- ГРУП куллану).
7. Закрепление изученного материала
Р?сем буенча хик?я т?з?
парларда эш
.“Н?рс? ни т?сле була?” шигырен уку (С.В?гыйзов. Кызыклы грамматика. – 151 бит) (Т?ркемн?рд? эш.)
Н?рс? ни т?сле була?
Абый к?рс?тте ми?а
Ничек р?сем ясарга.
Ясадым з??г?р к?лне
З??г?р бакча эченд?,
З??г?р ?рд?к й?зеп й?ри
З??г?р к?лне? ?стенд?.
З??г?р к?кт? з??г?р болыт
Еракларга ашыга.
З??г?р кояш з??г?р тауга
Батып бара каршыда.
Абый ?йтте: “З??г?р к?кт?
З??г?р кояш булмый шул.
Уйлап эшл?,
Ал кулы?а
Карандашны? т?рлесен.”
Белешм? с?зл?р: з??г?р к?к, яшел бакча, соры ?рд?к, кара болыт, Алсу кояш, сары тау.
– Укучылар, шигырьд? с?з н?рс? турында бара?
– Н?рс?л?рне? т?се д?рес т?гел? Ниг? алай булып чыккан?
– Нинди т?сл?р бел?н буяр идегез?
(Шигырь т?з?теп укыла.)
4 бирем. – ? х?зер ?йр?нг?нн?ребезне модельл?штереп китик.
Модельл?штер? (тактада).
8.Обобщение и систематизация знаний
Эчт?лек буенча сораулар:
тулы ?аваплар
Эш д?фт?ренд? бирем ?т??.Парларда тикшер?
9. Рефлексия деятельности.
Эшч?нлекне кординациял??
Д?рест?ге активлыкны ??м а?лау д?р???сен билгел??
-Укучылар, бугенге д?реск? н?ти?? ясыйк.
-Без б?генге д?рест? н?рс? турында с?йл?штек?
- Б?генге д?реск? ?зегезг? нинди билге куяр идегез?
10. Итог урока
Йомгаклау, н?ти?? ясау