?ткен саба?ты? материалдары бойынша с?ра?тар ?ою ар?ылы балаларды? білімдері аны?талады. Білімдеріндегі ол?ылы?тар жа?а саба?та ескеріліп, ?айталанып отырады.
ІІІ. ?ткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезе?і
Та?та?а бас ?ріппен ж?не кіші ?ріппен жазыл?ан с?здер ілінеді. О?ушылар ол с?здерге с?ра? ?ойып, затты? атын білдіретін с?здер екенін аны?тап, оларды? неге ?лкен ?ріппен немесе кіші ?ріппен жазылып т?р?анын ?з беттерінше т?сіндіреді. Та?ы ?андай с?здерді? бас ?ріппен жазылатынын еске т?сіреді.
Ендеше, балалар кісі аттары ?андай ?ріппен жазылады?
Бас ?ріптен басталып жазылатын ?андай с?здерді білесі?дер? 1-жатты?у.К?п н?ктені? орнына тиісті с?зді жаз.
Мені? фамилиям -.. Атым -.. ?екмні? аты -.. Шешемні? аты -.. Мен ?з отбасымды ма?тан етемін.
Адамны? аты-ж?ні ?андай ?ріппен жазды??
?І. Бекіту.
2-жатты?у. Жа?ылтпашты жа?ылмай айт.
Д?рыс! – деп Т?раш айтты,
Б?рыс! - деп Бораш айтты.
Жал?ан! –деп Жарас айтты,
Рас! – деп Р?ш айтты.
?айсысы жал?ан айтты?
?айсысы рас айтты?
?.Мырза ?ли
Жа?ылтпашты? ішіндегі балаларды? аттары неліктен ?лкен ?ріптен бастылып жазыл?ан?
3-жатты?у. О?ушыларды? тілдерін дамыту?а, ойларын ж?йелеп жаза алуды ?йретуге ба?ыттал?ан. ?ыс?аша ??гіме жазу барысында ?й жануарлары мен хайуанаттарыны? да аты бас ?ріппен жазылатынын біледі.
Просмотр содержимого документа
«Бас ?ріппен жазылатын с?здер. »
Пәні: қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Бас әріппен жазылатын сөздер.
Сабақтың мақсаты: Бас әріптен басталып жазылатын сөздер туралы түсінікті кеңейту.
Міндеттері:
Жер-су, адам, хайуанаттар аттарының бас әріптен жазылатынын қайталау, еске түсіру.
Сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру
Сөйлем ішінен заттың атын білдіретін сөздерді тауып, сұрақ қоя білу
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілігі: плакат, суреттер
Қолданылатын әдіс: қайталау, сұрақ – жауап, жаттығу
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1 .Оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат.
2 .Құрал-жабдықтарын тексеріп шығу.
3. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен сабақтың материалдары бойынша сұрақтар қою арқылы балалардың білімдері анықталады. Білімдеріндегі олқылықтар жаңа сабақта ескеріліп, қайталанып отырады.
ІІІ. Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі
Тақтаға бас әріппен және кіші әріппен жазылған сөздер ілінеді. Оқушылар ол сөздерге сұрақ қойып, заттың атын білдіретін сөздер екенін анықтап, олардың неге үлкен әріппен немесе кіші әріппен жазылып тұрғанын өз беттерінше түсіндіреді. Тағы қандай сөздердің бас әріппен жазылатынын еске түсіреді.
ІҮ. Мақсат қою кезеңі.
Оқушылардың білімдерін тиімді пайдалануға үйретумен қатар оқушылардың функционалды сауатты жазуға жағдай жасау.
Ендеше, балалар кісі аттары қандай әріппен жазылады?
Бас әріптен басталып жазылатын қандай сөздерді білесіңдер? 1-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті сөзді жаз.
Менің фамилиям - ... . Атым - ... . Әекмнің аты - ... . Шешемнің аты - ... . Мен өз отбасымды мақтан етемін.
Адамның аты-жөні қандай әріппен жаздың?
ҮІ. Бекіту .
2-жаттығу. Жаңылтпашты жаңылмай айт.
Дұрыс! – деп Тұраш айтты,
Бұрыс! - деп Бораш айтты.
Жалған! –деп Жарас айтты,
Рас! – деп Рәш айтты.
Қайсысы жалған айтты?
Қайсысы рас айтты?
Қ.Мырза Әли
Жаңылтпаштың ішіндегі балалардың аттары неліктен үлкен әріптен бастылып жазылған?
3-жаттығу. Оқушылардың тілдерін дамытуға, ойларын жүйелеп жаза алуды үйретуге бағытталған. Қысқаша әңгіме жазу барысында үй жануарлары мен хайуанаттарының да аты бас әріппен жазылатынын біледі.
4-жаттығу. Мәтінді оқы. Жер-су аттарын теріп жаз.
Қарағанды қаласы, Сарыарқаның, Бұқпа өзені, Нұра өзеңі, Ертіс-Қарағанды каналы.
Өзің білетін жер-су аттарын жаз.
Көлдер: Балқаш, Ақкөл, Қаракөл,Алакөл, Арал
Өзендер: Іле, Тентек, Ертіс,Есіл, Сырдария
Қалалар: Астана, Алматы, Қарағанды, Ақтау
Таулар: Алатау,Сарыарқа,Қаратау,Алтай
5-жаттығу. Өлеңді көшіріп жаз. Қала мен мемлекет аттарың астын сыз.
Ұшқыш ағалар
Мәскеуге де ұшамыз,
Ташкенге де ұшамыз.
Туваға да ұшамыз,
Кубаға да ұшамыз.
Ұшақпенен балалар
Жердің жүзін аралар.
Олардың қайсысы қаланың, қайсысы мемлекеттің аты?
ҮІІ. Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма беру, оны түсіндіру. 132 бет 3-жаттығу