Просмотр содержимого документа
«"Балалар?а" т?рбие са?аты »
Сабақтың тақырыбы: Балаларға. Сөйлем.
Сабақтың мақсаты:а) Сөйлем туралы толық теориялық білім беру. Жамбыл атаның «Балаларға» айтқан өсиетін түсіндіру. ә)Оқушының сауатты жазуын, сөйлеу мәдениетін, тілін дамыту. Сөйлемді жүйелі құруға, өздігінен қорытынды шығара білуге дағдыландыру, ой өрісін, танымдық қабілетін арттыру. б) Адамгершілікке, инабатты, мейірімді болып өсуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар:
Жамбыл ата суреті,сызбалар,слайд.
Пайдаланатын әдіс-тәсілдер. сұрақ-жауап, әңгімелеу
Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі: І. Бағдарлау - мотивациялық кезең.
Мейірімді жүрекпен,
Ақ пейілді тілекпен.
Амандасып алайық,
Біз жадырап қалайық.
II.Үй тапсырмасын тексеру: -«Жырау» өлеңін оқу.
III.Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі: -Сөйлем дегеніміз не?
Сөйлемнің сөзден ерекшелігі не? Мысал келтір.
IV. Мақсат қою кезеңі: -Балалар, қазақтың жүз жасаған ақынын кім айтады? -Ол Ж.Жабаев.
V. Жаңа сабақ:
Көркем жазу Сұрақ белгісі қойылатын сөйлем құра. 150-жаттығу Әр сөйлемді оқып, жатқа жазыңдар.Бір оқушы тақтада орындайды. Әрқашан болсын анам,
Болайын мен де аман.
Дәптермен жұмыс. Сөйлемнің бірінші сөзі қалай жазылады, сөйлем соңына қандай тыныс белгі қойылады? ЕРЕЖЕ Сөйлемнің бірінші сөзі бас әріптен басталып жазылады. Сөйлемнің соңына нүкте (.), сұрақ белгісі (?), леп белгісі (!) қойылады. Жамбыл аталарың балаларға өте көп өсиет айтқан. Жамбыл Жабаев туралы қосымша мағлұматтар айту. Соның бірі бүгінгі «Балаларға» деген өлеңін оқу. 2.Өлеңді мәнерлеп оқимыз. 3.Оқушыларға тізбектей оқытамын.
4.Сөздік жұмысы.
Түсініксіз сөздердің астын сызу.
5.Тауып оқу.Жамбылдың өсиетін тауып алу.
6.Топпен жұмыс. 1-топ Соңынан нүкте қойылатын сөйлем құра. 2-топ Соңынан сұрақ белгісі қойылатын сөйлем құра. 3-топ Соңынан леп белгісі қойылатын сөйлем құра.
7.Суретке қарап сөйлем құра.
Керекті жеріне нүкте қойып, оларды бас әріптен бастап жазыңдар. 8.Сергіту сәті
9..Жаңа материалды пысықтау: Шығармашылық жұмыс
Сызба бойынша сөйлем айту ,тыныс белгілер бойынша Ережені сұрап, мысалдар келтіру.
Суретке қарап сөйлемдер құрау.
10.Бекіту кезеңі: 11.Ойын «Жалғасын тап» Егер мен күн болсам.......... Бүгін біз сабақта не өттік. -Сөйлемнің соңында қандай тыныс белгілері қойылады? -Жамбыл Жабаев кім?
-Қандай өлеңін білеміз?
12. Үйге тапсырма
- Балаларға өлеңін мәнерлеп оқып келу, 152-жаттығу