Оқулықпен жұмыс. Іштей оқу. Тізбектей оқу. Әңгіме саған ұнады ма? Басты кейіпкер кім? Әңгімеден Қожаның ішкі ойын тауып оқы. Қожа Анфиса Михайловнаның сабақ сұрау тәсілін кіммен салыстырды? Сабаққа дайындалмай келгеніне Қожаның қатты өкінгенін неден байқауға болады? Әңгімеден сол жерлерін тауып бер. Анфиса Михайловнаның Жантасқа айтқан ескертуін тауып оқы.
Қожаның қабылдаған қаулысы
1. Тәртіпсіздік кісіні жексұрын көрсетеді екен. Оған көзім жетті. Әрі бұл адамның келешегі үшін зиян. Тәртіпсіз болсаң, комсомолға да алмай қоюы мүмкін. Сондықтан қалай еткенде де тәртіпті болуым керек.
2. Әрбір тәртіпсіздік қылығым үшін дер кезінде аяусыз жазаланып тұруым керек.
3. Сұлтанмен жолдастық бұдан былай үзіледі. Ол екеуіміздің сертіміз бүгіннен бастап күшін жояды. О дүниедегі қызыл ошақ жайына келетін болсақ,. мені дозақ оты да сескендіре алмайды.
4. Сабақты жақсы оқу – үлгілі оқушының бірінші белгісі. Мен осы тоқсанның ішінде қалай еткенде де озат оқушылардың қатарына қосылуым керек.
5. Жоғарыда қабылданған міндеттемелердің мүлтіксіз орындалуын қамтамасыз ету үшін күн сайын ұйықтар алдында өзіме-өзім есеп беріп, жақсы-жаман қылықтарымды осы дәптерге жазып отырамын.
Қаулы бір ауыздан қабылданды.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Б.Соқпақбаев."Менің атым Қожа"»
Пәні
Әдебиеттік оқу.
Сабақтың тақырыбы:
Б. Соқпақбаев. Менің атым Қожа
Сабақтың мақсаты
Білімділік: Оқушыларды бұл бөлімде балалар әдебиетінің негізін салған ақын жазушылардың туындыларымен таныстыра, Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» атты шығармасымен таныстыру; түсініп оқи отырып, әңгіменің түйінді ойды ашуға жағдай жасау; өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу.
Дамытушылық: Өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баули отырып, байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын дамыту.
Тәрбиелілік: адамгершілікке, достыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже
Әңгіменің мағынасын, негізгі түйінін аша білу.
Оқушы сөз мағынасын ұғыну арқылы дұрыс сөйлем құра отыра білу.
Сілтеме
Оқулық 4 сынып 138-142-беттер
Сабақта қолданылатын материалдар:
Оқулық ,интерактивті тақта.
Тақырыпқа байланысты суреттер,қобдиша.
Блоб ағашы.
Оқыту әдістері
СТО
Оқыту үшін бағалау
1.жұппен жұмыс
2.топтық жұыс
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, түгендеу.
Әр топтың өздеріне топ
басшысын сайлату.
Топ ережесін қайталау.
«Айна» әдісі.(балалар ортаға шығып,шеңбер құрап тұрады.Оқушыларға қобдиша ұсынылады.Олар қобдишадан көрген адам бейнесін көршілеріне білдіртпеуі керек.Әр оқушы осы көрген сурет бойынша қандай екенін айту керек.)
Жантас Қожа топқа бөлініп, орындарына отырады.
Өздері топ басшысын сайлайды.Барлық топ бірлікте топ ережесін еске түсіреді.
ІІ. Жаңа сабақ
Кіріспе. «Менің атым Қожа» атты киноны кім көрді? Ол не жайлы еді?
Кіріспе сөз:Жас ұрпақтың сүйікті жазушысы Бердібек Соқпақбаев 1924 жылы 15 қазанда Алматы облысының Нарынқол ауылында туған. Қазақтың Абай атындағы педагогикалық институтын бітірген. Содан соң Нарынқол ауданында мұғалім болған. Жазушының тырнақалды туындысы «Он алты жасар чемпион» повесі 1951 жылы жарық көрді. Оның атын ерекше танытқан шығармасы «Менің атым Қожа» повесі болды. Ол орыс, француз, украин, литва, латын, молдаван тілдеріне аударылған. 1963 жылы «Қазақфильм» киностудиясында экрандалған. Осы көркем лента 1967 жылы Канндағы халықаралық кинофестивальда арнаулы жүлдені жеңіп алды. Кинофильмнің режиссері – Абдулла Қарсақбаев.
Повесть дегеніміз – көлемі жағынан әңгімеден үлкен, романға жақын баяндау түрінде қара сөзбен жазылған оқиғалы көркем шығарманың түрін повесть деп атайды.
«Кинометафра» әдісі.
Енді жазушының сол шығармасымен жақынырақ танысу үшін бір үзіндісін көрелік.(видиофильм көру)
-Балалар осы видиофильмді көре отырып,кейіпкерлерге және сөздеріне мән беріңдер.
Сұрақ қою.
Мен оқулық емес, қант аламын.
Сіздің не шаруаңыз бар, қоя беріңіз. (Қожа)
Біз екеуміз таныс шығармыз деймін. (Майқанова)..
- Мүмкін орныңа барып айтатын шығарсың? (Анфиса Михайловна)
Мен сенін, әкеңе қарыздыгер адаммын. Менің мойнымда оның тиыны емес, теңге емес, бақандай бір қарасы жүр.(Сәйбек қарт)
Келесі сабаққа қайсың бақа ұстап әкелесіңдер? (Оспанов) "Қай сәт бейнеленген?"
«Сәйкестендіру» әдісі.
1."Төбемнен шатыр етіп жай түскендей болды. Не істерімді білмеген қалпымдаорнымнан сүйретіліп түрегеле бердім. Мандайымнан бұрқ етіп суық терім шығып кетті. Ох, шіркін-ай!" (Орыс әдебиетінен Анфиса Михайловна А.Пушкиннің "Қысқы кеш" өлеңін жатқа сұрағанда)
2."Есікті аша бергенімде, тынысым мүлде бітіп, жүрегімнің соғуы тоқтап қалғандай болды. Сол кездегі келбетім көлденең көзге тірі аруақ тәрізді қыбырлаған бірдеңеге үқсар деймін" (Бақа оқиғасынан кейін апасына кездесер сәт).
3."Маңдайдан буым бұрқырап, есік алдына шықтым. Сейбек керінбейді. Омырауымды ағытып, желпініп, ойланып тұрмын. Не деп шешер екен? Мектептен шынымен-ақ шығара ма?" (Пед. кеңес болып жатқан сәт).
«Менің атым Қожа» туралы білетіндерін өз ойларын айтады.
ІІІ. Тапсырма
Оқулықпен жұмыс. Іштей оқу. Тізбектей оқу. Әңгіме саған ұнады ма? Басты кейіпкер кім? Әңгімеден Қожаның ішкі ойын тауып оқы. Қожа Анфиса Михайловнаның сабақ сұрау тәсілін кіммен салыстырды? Сабаққа дайындалмай келгеніне Қожаның қатты өкінгенін неден байқауға болады? Әңгімеден сол жерлерін тауып бер. Анфиса Михайловнаның Жантасқа айтқан ескертуін тауып оқы.
Қожаның қабылдаған қаулысы
1. Тәртіпсіздік кісіні жексұрын көрсетеді екен. Оған көзім жетті. Әрі бұл адамның келешегі үшін зиян. Тәртіпсіз болсаң, комсомолға да алмай қоюы мүмкін. Сондықтан қалай еткенде де тәртіпті болуым керек.
2. Әрбір тәртіпсіздік қылығым үшін дер кезінде аяусыз жазаланып тұруым керек.
3. Сұлтанмен жолдастық бұдан былай үзіледі. Ол екеуіміздің сертіміз бүгіннен бастап күшін жояды. О дүниедегі қызыл ошақ жайына келетін болсақ, ... мені дозақ оты да сескендіре алмайды.
4. Сабақты жақсы оқу – үлгілі оқушының бірінші белгісі. Мен осы тоқсанның ішінде қалай еткенде де озат оқушылардың қатарына қосылуым керек.
5. Жоғарыда қабылданған міндеттемелердің мүлтіксіз орындалуын қамтамасыз ету үшін күн сайын ұйықтар алдында өзіме-өзім есеп беріп, жақсы-жаман қылықтарымды осы дәптерге жазып отырамын.
Қаулы бір ауыздан қабылданды.
Іштей оқу. Тізбектей оқу. Тауып оқу.
ІV. Сергіту сәті
Оқушылар сергіп алады.
V. Дәптермен жұмыс
Жантасты қандай бала деп ойлайсың? Оны Қожамен салыстыр.
"Түртіп алу" стратегиясы
Қожа
алғыр, пысық әділетті
өтірікші ақын
ақылды әзілқой
сотқар, тентек арамза
мейірімді тапқыр
Жантас
қу, зымиян қателіктерін түсіне біледі
шыдамсыз жағымпаз
тиянақсыз
Қожа
Жантас
VІ. Пысықтау
Басты кейіпкер – көркем шығармадағы оқиғаға қатысатын негізгі басты адам. Жазушы оның жеке сипатын, іс – әрекетін, мінез-құлқын басқалардан гөрі анық танылатындай етіп суреттейді.
Еске сақтап алады.
VІІ. Қорытынды
Қожаның оқулық сатып алуда кезекші мұғалім Сәбира Майқановаға өтірік айтуы дұрыс па? Сендер не істер едіңдер?
Майқановамен ерегесуі, жолдама жөніндегі тілегін орындамағаны үшін кінәлауына қалай қарайсың? Оқушы міндеті туралы ойың.
Сұлтанға еріп, «бұзық бала» атануына көзқарасың. Бұндай балалар бүгінде араларыңда кездесе ме? Егер Қожаның орында сен болсаң, қандай әрекет етер едің?
«Сана-сая жолы» әдісі.
Өз ойларын айтады.
Оқушылар өздерін от шашу арқылы өздерін бағалайды.
(Оң жақтағы оқушылар жақсы ақыл кеңес айтса,сол жақтағы оқушылар жағымсыз кеңестер айтады.Соңында Қожа өзжінің шешімін айтады.)
VІІІ. Үй тапсырмасы
Түсініп оқып, әңгімелеу
Тапсырмаларды мұқият тыңдап, түртіп алу
ІХ. Бағалау
. «Блоб» ағашы арқылы өздерін бағалайды
(стикер арқылы)
Қожаның қабылдаған қаулысы
1. Тәртіпсіздік кісіні жексұрын көрсетеді екен. Оған көзім жетті. Әрі бұл адамның келешегі үшін зиян. Тәртіпсіз болсаң, комсомолға да алмай қоюы мүмкін. Сондықтан қалай еткенде де тәртіпті болуым керек.
2. Әрбір тәртіпсіздік қылығым үшін дер кезінде аяусыз жазаланып тұруым керек.
3. Сұлтанмен жолдастық бұдан былай үзіледі. Ол екеуіміздің сертіміз бүгіннен бастап күшін жояды. О дүниедегі қызыл ошақ жайына келетін болсақ, ... мені дозақ оты да сескендіре алмайды.
4. Сабақты жақсы оқу – үлгілі оқушының бірінші белгісі. Мен осы тоқсанның ішінде қалай еткенде де озат оқушылардың қатарына қосылуым керек.
5. Жоғарыда қабылданған міндеттемелердің мүлтіксіз орындалуын қамтамасыз ету үшін күн сайын ұйықтар алдында өзіме-өзім есеп беріп, жақсы-жаман қылықтарымды осы дәптерге жазып отырамын.
Қаулы бір ауыздан қабылданды.
Жантас Жантас
--------------------
Қожа Қожа
Жантас Жантас
---------------------------
Қожа Қожа
Жантас Жантас
----------------------- Жантас Жантас
Қожа Қожа
Қожа Қожа
Жантас Жантас
Қожа Қожа
Жантас Жантас
Қожа Қожа
Бекітемін Келісемін Қаралды
Мектеп директоры Оқу ісінің орынбасары Ә/Б жетекшісі