kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Аз учришидиған вә йоқилип кетиш ховупида турған жаниварлар.Жаниварларни қандақ қоғдаш керәк?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Аз учришидиған вә йоқилип кетиш ховупида турған жаниварлар.Жаниварларни қандақ қоғдаш керәк?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Аз учришидиған вә йоқилип кетиш ховупида турған жаниварлар.Жаниварларни қандақ қоғдаш керәк?»


Тексерілді _____________ ДӘІЖО Ават орта мектебі

Қысқа мерзімді жоспар

 

Бөлім:

Жаниварлар

Педагогтің аты жөні

Саутова Г Р

Күні:

16- дәрис

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Аз учришидиған вә йоқилип кетиш ховупида турған жаниварлар.Жаниварларни қандақ қоғдаш керәк?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

. 4.2.2.6 Йоқулуп кетиш алдида турған жаниварларни қоғдайдиған миллий парклар билән қоруқларни қуруш мәхситини чүшәндүрүш

Сабақтың мақсаты

Йоқилип кетиш алдида турған һайванатлар тоғрисида чүшиник елиш

Уларниң йоқилип кетиш сәвәплирини ениқлаш



      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Дәрисниң беши

Уюштуруш. Психологиялик тәйярлиқ.

« Ямғур,боран,күн» усули арқилиқ башлаш

Өй тапшурмисини сораш:

«Соални тутуп ал» усули

Тәкрарлаш үчүн соалларға жавап бериңлар

  • Елимиздә қандақ һайванатлар өмүр сүриду?

  • Өз өлкимиздә яшаватқан һайванатлар қайси топқа ятиду?

  • һайванатларни иссиқтин ,соғдин қоғдиниш йоллири қандақ?

Иш-һәрикәтләрни көрситип олтирип синипдашларни махтайду









Соалларға жавап бериду

Махташ, мәдһийиләш.










Дәрисниң оттури

Дәрисниң мәхсити билән тонуштуруш

Йеңи мавзуни чүшәндүрүш:

Тирәк сөзләр:

-Йоқилиш ховупи

-Тәбиий қатаклизмилар


2. Мәтин билән ишләш алгоритми:

Мәтинни оқуш;

Асасий керәклик жайлирини түртүп елиш;

Бизниң елимиздә нурғунлиғбәзилири жилдин-жилға көпәймәктә.Бәзи бирлири азийип,йоқап кетиш алдиди туриду.Тәбиәттики қандақту бир сәвәпләр һайванатларниң йоқап кетиш ховупиға вә азийип кетишигә елип келиду. /Боран,қурғақчилиқ,су ташқини, йеғин-йешинниң көп йеғиши,/Тәбиәттики қушларға һайванатларға, өсүмлүкләргә көп тәсир қилиду.


«Сәгәклик минути

Жүп билән иш

Мәхсәт Қоруқниң / заповедникниң/ моделини ясаңлар.

Өз алдиға иш :

Ойлиниңлар:

Қандақ ойлайсиләр,Һайванатларниң йоқилип кетип беришиниң асасий сәвәви немидә?

. АБМ оқуғучилар тапшурмиси:

*Карточка билән ишләш

* Сүритини селиш,чүшинигини ейтип бериш

Қабилийәтлик оқуғучилар билән иш

Тест соаллири билән ишләш





Мавзуни чүшәндүрүш





Сүрәтләр бойичә дәрискә чүшиник бериш



Балилар һайванатларниң озуқлиниш тизмисини түзүп чиқиду.

Ой-пикрини язиду яки ейтиду

Мавзу бойичә

Сүрәттә көрситилгән һайванатлар өмүр сүрүши тоғрисида әхбарат бериду.

Уларниң арисидики охшашлиқ вә пәриқни ениқлайду

Мавзу бойичә соал қойиду



Презинтация тәйярлаш

Хуласиләйду

Өлкимиздә яшайдиған һайванатлар қайси топқа ятиду?

Улар бу жайда һаят кәчүрүшкә қандақ маслашқан? Ейтип чиқиду.

Өз алдиға берилгән тапшурмини ениқлайду. Вә дәлилләп чиқиду?

Берилгән тапшурмиларни өз алдиға орунлайду












Дескриптор:

Қизил китап тоғрисида чүшиник бериш

- 1 бал

-һайванатларниң иссиқтин вә соғдин қандақ қоғдиниши тоғрисида чүшиник бериду 1 бал











Дескриптор:

Қайванатларниң йоқап кетип бериш сәвәсини ениқлайду.1 бал

Уларниң арисидики охшашлиқ вә пәриқни ениқлайду 1бал

Елимиздә йоқилип кетип барған вә қизил китапқа киргүзүлгән һайванатлар тоғрилиқ мәлумат тапиду вә моделини ясайду 1 бал







Дескриптор:

Өз өлкисидә яшайдиған һайванатлар тоғрисида презентация ясайду 2 бал

Хуласиләйду 1 бал


сүрәтләр







Видео, слайд, сүрәтләр,








































































Дәрисниң ахири

Әкси бағлиниш:

Утуқ пәләмпийи» усули

Қени балилар

Бу дәристә немини билдим ?

Немини билгүм келиду?

Маңа қийин болған пәйт ?

Соаллириға жавапларни йезип стикерларни Утуқ пәләмпийигә чаплаңлар

балилар билəн биллə нəтиҗилəрни баһалаш жүргүзилиду. Өйгә тапшурма: 40-41 бәт

Баһалаш:Дәрис мабайинида топлиған баллири арқилиқ баһалаш

Дәристин алған тәсирати билән бөлүшиду.Синипдашлирини баһалайду

Өй тапшурмисини язиду.










Жиққан баллирини күндиликлиригә язиду



     
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Саутова Гульназия Рахмитуллаевна

Дата: 12.03.2025

Номер свидетельства: 666459


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства