Сабақтың тақырыбы: Ауызша қосу және азайту тәсілдері . Теңдеуді шешу. (112 бет)
Сабақтың мақсаты :
Білімділік Құрылымы күрделі өрнектермен әр алуан іс-әрекет орындауға (оқу, жазу, құру және мәнін табу) машықтандыру;. Теңдеуді жаңа тәсілмен шешу жолын, яғни оны тура санды теңдіктің қасиетін қолдану арқылы шешуді енгізу. меңгерту.
Дамытушылық: Есепті құрастыру, шығару, түрлендіру; кестелік қосу және азайту, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Қосу және азайту кестесі, геометриялық фигуралар, периметр табу кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Ауызша және жазбаша есептеулер.
Жаңа сабақ.
1 - тапсырма Түсіндірме мәтінмен жұмыс. Практикалық іс-әрекет.
3+2 = 5
3+2 – теңдіктің сол жағы 5 – теңдіктің оң жағы
Екі жақтан да 2-ні азайтамыз.
3 = 3
Қорытынды: теңдік тура болды.
2-тапсырма Берілген суреттер мен мәтін бойынша түсіндірме, талқылау жүргізу.
Х+2=7
х=7-2 Пысықтауға арналған тапсырмалар беру.
х=5
5+2=7
7=7
4-тапсырма Екі және бір амалмен шығарылатын есеп құрастыру және шығару.
Бояу – 60 тг
Қарындаш - ? тг, одан 30 тг арзан
60-30=30(тг) – қарындаш
Ж: 30 теңге
--------------------------------------------------------------------------------------------
Бояу – 60 тг
? теңге тұрады
Қарындаш - ? тг, одан 30 тг арзан
60+(60-30)=90 (тг) – барлығы
Ж: 90 теңге тұрады.
Берілген есепке кері есептер шығару.
5 - тапсырма
Өрнектерді жазып, мәнін табу.
50+(4+2)=
А+(5+3), а=40
30+(а+6), а=2
6 - тапсырма Барлық мүмкін жағдайлар толық қарастырылады.
5+6=11 4+7=11 8+3=11 9+2=11
6+5=11 7+4=11 3+8=11 2+9=11
11-5=6 т.с.с.
11-6=5
9+8=17 8+9=17 17-9=8 17-8=9
Қосымша.
+? +?
9 15 7 14
-? -?
Шығ.тапсырма.
Шешуі: (7+4)-10=1 (7-4)-2=1
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма: 3, 7–тапсырма
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.