М?тінді ?р топ о?ушыларына кезек-кезек о?ытып,т?сінігін с?рау,талдау,толы?тыру.
І?. Суретпен ж?мыс
1-топ Ауа райы: ауаны? ?асиеті
2-топ Жануарлар: ауаны? ластануы
3-топ ?сімдіктер: суреттерді? ауа ?асиетіне ?атысы
Колбаны? т?тігіне шар кигізіп байлап астына от ?ойса? ауаны? к?лемі ?л?айып шар?а ауа толады,ал отты алып тастап суытса? ауаны? к?лемі кішірейеді де,олар сола бастайды. Б?л ауа ?асиетіні? бірі.
Заводтан шы??ан т?тін ?сімдіктерге,жануарлар?а ?те зиян. Жанартаулар ат?ыла?анда ауа ластанады. ?алды? заттарды жа??ан кезде,к?ліктерден ?немі улы газ шы?ып ластайды. Б?л адам а?засына да ?те зиянды т?рлі аурулар тудырады: к?з ауруы,?кпе ауруы,тыныс жолдары ауруларын тудырады.
Бізді? ауыл ?аладан 35 км жерде орналас?ан ауасы таза ?йткені ауыл жанында ша?ын то?ай бар жа?ын жерде Жайы? ?зені а?ып жатыр. Бізді? міндетіміз ту?ан жер таби?атыны? ?асиетін т?сіну,?ор?ау.
?. Топты? ж?мыс
1-топ: допты? ауа?а ?атысы ар?ылы ?асиетін еске т?сіру
2-топ: ста?ан су,?ант ар?ылы ауаны? ?асиетін ашу
3-топ: б?лме терезесіні? ауа ?асиетіне ?атысы
Суреттерді к?ріп отырып,?арыш?а ?ш?ан ауасыз ке?істікте ауаны арнайы ??рал?а толтырып жететіндей етіп алып кетеді. Биік тауды? басына шы??анда да арнайы ??рал?а ?осымша оттегі толтырып алады. Тере? те?ізге т?скенде де сондай ??ралдарды пайдаланады.
Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "Ауа ж?не оны ?ор?ау"»
Дүниетану 3-сынып
Сабақтың тақырыбы: Ауа және оны қорғау
Сабақтың мақсаты:1. Білімділігі: Ауаның ластануы,оны қорғау туралы
түсінік беру,ауаның қасиетін еске
түсіріп қорытынды жасай білу.
2. Дамытушылығы: Аңғарымпаздыққа баули
отырып, қызығушылығын ояту.
3. Тәрбиелігі: Табиғатты сүйе біліп оны ластанудан
қорғауға баулу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру,топтастыру,сатылай талдау технологиясы
Сабақтың көрнекілігі: Слайд,тірек сызбалар,тәжірибеге қажет заттар:
доп,стақан,қант,су
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық
Оқушыларды топқа бөлу
1-топ Ауа райы 2-топ Жануарлар 3-топ Өсімдіктер
Табиғат тіршіліксің тұнып тұрған
Сен күнсің көтерілген күліп қырдан
Сен көлсің,сен ормансың,сен бұлбұлсың,
Әлемді сұлулыққа құнықтырған.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
«Сиқырлы қоржын» тапсырмасына жауап беру
Тыныс алу мүшелеріне нелер жатады?
Ас қорыту мүшелеріне нелер жатады?
Дене дегеніміз не?
Сезім мүшелерін ата
Адам денесі неше бөліктен тұрады?
Жүйке жүйесі дегеніміз не?
Ой қозғау. Жұмбақтар шешу
Бір нәрсе жер мен көктің арасында
Көрінбейді өзі түгіл қарасы да
Білінбей жер үстінде жүрсе дағы
Пайдалы адамзаттың баласына.
(Ауа)
Бар ма, жоқ па оны анық білмейсің,
Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.
(Ауа)
ІІІ. Жаңа сабақ. Ауа және оны қорғау
Оқулықпен жұмыс
Мәтінді әр топ оқушыларына кезек-кезек оқытып,түсінігін сұрау,талдау,толықтыру.
ІҮ. Суретпен жұмыс
1-топ Ауа райы: ауаның қасиеті
2-топ Жануарлар: ауаның ластануы
3-топ Өсімдіктер: суреттердің ауа қасиетіне қатысы
Колбаның түтігіне шар кигізіп байлап астына от қойсақ ауаның көлемі ұлғайып шарға ауа толады,ал отты алып тастап суытсақ ауаның көлемі кішірейеді де,олар сола бастайды. Бұл ауа қасиетінің бірі.
Заводтан шыққан түтін өсімдіктерге,жануарларға өте зиян. Жанартаулар атқылағанда ауа ластанады. Қалдық заттарды жаққан кезде,көліктерден үнемі улы газ шығып ластайды. Бұл адам ағзасына да өте зиянды түрлі аурулар тудырады: көз ауруы,өкпе ауруы,тыныс жолдары ауруларын тудырады.
Біздің ауыл қаладан 35 км жерде орналасқан ауасы таза өйткені ауыл жанында шағын тоғай бар жақын жерде Жайық өзені ағып жатыр. Біздің міндетіміз туған жер табиғатының қасиетін түсіну,қорғау.
Ү. Топтық жұмыс
1-топ: доптың ауаға қатысы арқылы қасиетін еске түсіру
2-топ: стақан су,қант арқылы ауаның қасиетін ашу
3-топ: бөлме терезесінің ауа қасиетіне қатысы
Суреттерді көріп отырып,ғарышқа ұшқан ауасыз кеңістікте ауаны арнайы құралға толтырып жететіндей етіп алып кетеді. Биік таудың басына шыққанда да арнайы құралға қосымша оттегі толтырып алады. Терең теңізге түскенде де сондай құралдарды пайдаланады.