kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашы? саба? "А???с туралы а?ыз"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ш?мші ?алдая?ов ж?не оны? ?нері туралы,?н ??діреті туралы а?ызды о?ыта отырып,т?сінік алу?а жа?дай ту?ызу. ?нер адамдары туралы білімдерін ке?ейтуге,?нге,?нерге деген ?ызы?ушылы?тарын арттыру?а,сыни т?р?ыдан ойлау?а,с?йлеуге,?нерге баулу.Ш?мші ?ндеріні? ??діретін сезінуге ы?пал жасау,?нер адамдарын ??рметтеуге,?адірлеуге, адамгершілікке,таби?атты с?юге т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "А???с туралы а?ыз"»

Сабақтың тақырыбы: Аққұс туралы аңыз

Сабақтың мақсаты:1.Шәмші Қалдаяқов және оның өнері туралы,ән құдіреті туралы аңызды оқыта отырып,түсінік алуға жағдай туғызу.2. Өнер адамдары туралы білімдерін кеңейтуге ,әнге ,өнерге деген өызығушылықтарын арттыруға ,сыни тұрғыдан ойлауға,сөйлеуге,өнерге баулу.3.Шәмші әндерінің құдіретін сезінуге ықпал жасау,өнер адамдарын құрметтеуге,қадірлеуге, адамгершілікке,табиғатты сүюге тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: әңгімелеу,сұрақ-жауап,Венн диаграммасы,Автор орындығы,Жигсо әдісі

Көрнекілігі: Ш.Қалдаяқов,композиторлар суреттері,Аққұс пен Қарақұс суреттері,кітап

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Сәлем бердік сіздерге,

Құрметпенен біз.

II Мұғалімнің кіріспе сөзі.

IIIҮй тапсырмасын тексеру:

«Құстар айтысы» ертегісінің мазмұнын 3-4 оқушыдан сұрау.Салып келген суреттерін жинап алу.

-Тақтада қандай құстар берілген?

Сонымен құстар табиғатқа көрік беріп қана қоймайды,құстар аса пайдалы.




IY Жаңа сабақ мақсатымен таныстыру.

-Енді барлығымыз тақтаға назар аударамыз.Қазір осы сөзжұмбақты шешеміз .Ол үшін берілген мақал-мәтелдердегі көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қоямыз.Егер дұрыс шешсек, бүгінгі өтетін тақырыбымыз кім туралы екенін білетін боламыз.















Сөзжұмбақ










Ш

 

 

 

 

 

 

 





 

Ә

 

 

 

 




 

 

 

 

 

М

 

 









 

 

Ш

 

 







 

 

 

 

І

 













1... қолы көпке ортақ.

2 Ұстаздан ... озар.

3 Өнерлі бала ....

4 Ата көрген оқ жонар

Шеше көрген тон ....

5 Жігіт адамға ... өнер де аз.


Тігінен оқығанда қандай сөз шықты? Ол кісі туралы не білесіңдер? Тақтадағы портретті көрсету. Тағы қандай композиторларды білесіңдер?



Мына суреттерде Ш.Қалдаяқов,Е.Хасанғалиев,Л.Бетховен,Н.Тілендиев т.б.композиторлар бар.

Сонымен Ш.Қалдаяқов-көрнекті композитор,Қазақстанныың халық әртісі,халық әндерінің орындаушысы,қазақ эстрадасының негізін қалаушы.Ол кісі 1930 жылы 15 тамызла Шымкент облысы,Қызылқұм ауданында туып өскен.1956-1962 жылдары Алматыда Құрманғазы атындағы Мемлекеттік консерваторияда оқыды.Шәмшінің әндері таң қалдырарлық әуенділікпен ерекшеленеді.Ол кісінің 300-ден астам әндері бар.

Осы Шәмші атамыздың серіктес жақын досы,соңғы жылдары бірге жүрген адам Оразбек Бадықов екен.Ол кісі Шәмші туралы естеліктер,кітаптар жазыпты.Олай болса бүгінгі тақырыбымыз Оразбек Бадықовтың «Аққұс туралы аңыз» автордың Ш.Қалдаяқовпен бетпе-бет отырып сөйлескендегі әңгімесін өтеміз.

Автор жайлы мағлұмат беру.

О.Бодықов 1927 жылы Қызылорда обл.Шиелі ауданында туған.Ол кісі жазушы,аудармашы,драматург.Шығармаларынан «Қанжар мен домбыра», «Дала тұтқыны», «Әл-Фараби» т.б.

Мәтінмен жұмыс

а) Мәтінді оқу,мазмұнын ұғындыру;(Жигсо әдісі арқылы)

ә) Мәтінді оқып, таныс емес кісі аттарын түртіп алып,астын сызып отыру.(Бетховен,Байқадамов туралы түсінік беру)

Сөздік жұмысы

Тау мүлгіп-тау ұйқыға кетіп

Көл тынып-көл тып-тыныш күйге түсу

Аспан егіледі-аспан жылағандай күйге түседі.


Мәтін бойынша сұрақ-жауап.

-Әншінің бойында қандай ерекше қасиет болған?

Автор Ш.Қалдаяқовтан не жайында сұрады?

Аққұс туралы әнді Шәмші аға кімнен естіген?Аққұстың әніне табиғат ,адамдар қалайша табынған?

Қарақұс неліктен Аққұсты жоймақшы болды?

Аққұстың ақырғы өтініші не еді?

Аққұс ажалдан қалай құтылды?

Аңыздан ненің құдіретін білдік?

Қандай әндер,құстарды білесіңдер?


Дәптермен жұмыс

Мәтіннен табиғаттың Аққұс әніне табынған жерін суреттейтін тұстарды тауып оқы,дәптеріңе жазып ал.




Сергіту сәті

Шәмшінің «Ана туралы жыр»әнін тыңдау

Бекіту: Шығармашылық жұмыс




Аққұс пен Қарақұсқа мінездеме беру.Венн диаграмма құр.


Қорытынды: Автор орындығы

-Сонымен біз бүгін не білдік?

-Ш.Қалдаяқов кім?

-Ол кісі туралы не білдік?

-Соңғы жылдары бірге жүрген досы кім?

-Әннің құдіреті деген не? Қалай түсінесің?


Соңғы сөз

Құйрықты жұлдыз секілді

Туды да көп тұрмады.

Көрген білген өкінді,

Мін тағар жан болмады.

Қазақ даласын әнімен тербеткен Ш.Қалдаяқовтың тағдыры мен ғұмыры осы төрт жол өлең түгелімен арналғандай .Ән өнерінде жарық жұлдыздай із қалдырған Ш. Қалдаяқовты қазақ халқының ұлттық мақтанышы сазгердің серісі дейді.

Бүгінгі сабақты Шәмші ағамыздың әнімен аяқтап ,Шәмші әндерін жүрекпен ұғып,жүрекпен айта білейік.

Үйге тапсырма Аққұс туралы аңыз (әңгімелеу). Сурет салу.


Бағалау







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Ашы? саба? "А???с туралы а?ыз"

Автор: Серкенова Шуга Даукеновна

Дата: 28.02.2016

Номер свидетельства: 299975


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства