kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ жоспары "Жергілікті жерді бағдарлау" Тұсбағдар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ашық сабақ жоспары,тұсбағдар туралы жалпы түсінік.Оқушылармен топпен жұмыс ұйымдастырылған.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ жоспары "Жергілікті жерді бағдарлау" Тұсбағдар»

Бөлімі:

Қоршаған орта

Педагогтің аты-жөні:

Садыкова Жанна Калкамановна

Күні:

06.04.23

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жергілікті жерді бағдарлау


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.1.1. тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады:

Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Көптеген оқуышылар істей алады:

Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Кейбір оқушылар істей алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийлері


Көкжиек және оның бағыттары туралы біледі; Тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтауды үйренеді.

Құндылықтарға баулу








Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау,  қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау .Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру.

Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу.










Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

– жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру

 Психологиялық ахуал қалыптастыру

Қуан, шаттан! Қуан, шаттан!

Қуанатын күн бүгін,

Баршаңызға қайырлы күн!

Күліп шықты күн бүгін

-Бүгін бізде жай сабақ емес ерекше сабақ.Біздің сабағымызға қонақтар келді,қонақтарымызға білік-білімдерімізді көрсетейік.Бүгін дүниетану сабағымызда саяхатқа аттанамыз.

-Дайынсыз ба?



Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Сәлем бердік сіздерге ,

Құрметпенен біз.


Шаттық шеңберде тұру


Орындарына отырады



Сұрақтарға жауап береді







Орындарыңызға жайғасыңыздар



















Дайындығын сигнал картамен көрсету

Оқу құралдары

Сигнал карта











Білу

Елестету

3мин

Өткен сабақты қайталау

-Саяхат дегеніміз не?

-Саяхатқа біз өзімізбен не аламыз? ,(әрине алыс сапарға аттансақ біз тұсбағдар аламыз,ал жергілікті жерді ,көшені,алаңды бағдарлау үшін біз тұсбағдарсыз табиғи белгілер арқылы бағдарлауға үйренеміз.

-Тұсбағдар не үшін керек?

-Сабағымыздың тақырыбы мен мақсатын айтып шығу



(қыдыру,орманға бару,саяхаттау,демалу)

Сұрақтарға жауап береді


Су,тамақ…..





Оқушылардан мақсатын сұрау

Оқушылар қандай топтарда отырғанын айтады.



Оқу құралдары

Сигнал карта






Тұсбағдардың суретін қолға алу



Еске түсіру, тану

4 мин

Жаңа тақырыппен ж.

Дәптермен жұмыс

1-тапсырма «Ережемен жұмыс» (1ұпай)

Бағдарлау-жергілікті жердің көкжиек тұстарын анықтау-өзім оқып шығамын.

-көкжиек еске түсіру


Оқулықтан Күн мен көлеңке туралы бір оқушы оқып шығады.



-Күнді жазу

-Бағдарлау не екенін дәптерге оқулықтан 86 беттен көшіру

Өздік жұмыс


Оқулықтан оқып шығу.

-Келесі обзацты бір оқушыға оқып шығу.


Топтан спикерге бағалау парағын ұсыну






Дайындығын сигнал картамен көрсету

Орындаған тапсырмаларын смарт сағаттың ұпайларымен көрсетеді.

1-2-ұпай(көшіру)

Смарт сағатпен





Түсіну

Интерпритация

3 мин

Маған екі оқушы керек

-Жасмин сен қайда тұрасын? Қолыңмен көрсетші?

қазір біз жасанды күнмен сыныптағы тұстарын анықтайтын боламыз.

Жасанды күннің рөлін Аллажар ойнайды.

-Не білдіңіз?




Екі оқушы эксперимент жасайды.Жасанды күн арқылы көлеңкесін анықтайды.



Жасанды күн арқылы сыныптағы бағыттарды білдік

(О,С,Б,Ш)-қабырғаға оқушы іледі.


Көлеңкені көрген оқушы шапалақ соғады.










Сыныптағы дайын бағыттарға шапалақ соғады

Фонарь

Күн

С,О,Б,Ш-КАРТОЧКАЛАРЫ







Мысал келтіру

Жіктеу

4мин

-Тұсбағдарды кім ойлап тапқан адам туралы айтып шығу………..

-Тұсбағдар қандай затқа ұқсап тұр?



2-тапсырма «Негізі көкжиек бағыттарын дұрыс орналастыр» (1-ұпай)Сіздердің алдарында әр топта постер мен тұсбағдар жатыр ,оны жабыстырып тұсбағдардың бағыттарын белгілеңіз




(ұқсастығы мен айырмашылығын айтып шығады)


Топпен жұмыс

Оқушылар постерге негізгі бағыттарын белгілейді




Осы тапсырманы орындауға 2 ұпай беріледі,орындаған оқушылар қолдарындағы смарт сағатпен ұпайларыңды қоясыздар.

Смарт сағат арқылы бағалау Смарт сағатпен

3,4 -ұпай

3-реттейді

4-жабыстырады

Дайын топ сигнал карта көтереді

Тұсбағдар,сағат

Постер,желім қима қағаздар





Ой қорытынды

Танып білуі

6 мин

Оқулықпен жұмыс

Оқулықтан сарымен қоршалған 86 бетте оқып шығу

-Енді сыныптағы аралық бағыттарды тауып көрейік


Мысалы:Оқушылардың үйлері қай бағытта тұр.

3-тапсырма «Менің үйім қай бағытта!» (2-ұпай)

Постерімізге аралық бағыттарды дұрыс орналастыру,әр топтағы оқушы қандай аралықта тұратынын өз атын жазады.

Постерлерін қорғайды

1-оқушы оқиды,басқалары мұқият тыңдайды.



Аралық бағыттарды атап отырып қабырғаға оқушылар іледі.

(СБ,СШ,ОШ,ОБ)

Топтағы оқушылар қандай бағытта тұратынын жазады.

СБ-кімнің үйі?Әр бала өзінің атын жазады.


Топпен жұмыс









Смарт сағат арқылы бағалау

Дайын топ сигнал карта көтереді Смарт сағатпен

5,6

5-оқып шықты

6-реттеді

Оқулық






(СБ,СШ,ОШ,ОБ)-карточкалар





Орындау

3мин

Қолдану мақсаты

Тұсбағдарды тегіс жерге қойып,тілі тоқтағанша тосып тұрамыз.Солтүстік бағыт көк не сұр түсін көрсетеді,қызыл тіл оң түстік бағытты көрсетеді.

Оқушылар тыңдайды

Партадаға тұсбағдарды дайындайды.

Тұсбағдарды тегіс жерге қойып ,нақты бағыттарды көрсетіп атап шығады.


Тұсбағдар-қолдануын көрсетеді

Қолдану


Тұсбағдардың көмегімен табиғи бағыт бойынша шығыс пен батысты көрсетсін.

Күн қай бағытта тұрады?

Қандай бағытта батады?

Жұппен жұмыс

Тұсбағдарды қозғалтады

(шығыс пен батысты анықтайды)


Ұйымдастыру

Сергіту сәті

2 мин

Оңтүстікке 2-қадам

Солтүстікке 2-қадам

Шығысыма шапалақ соғамын

Батысыма бас бұрамын

Оқушылар орындайды


Талдау

Жіктеу

3 мин

Оқулықпен жұмыс

87 бет

Ақмарал мен Арман сөздерін оқып шығады


Не түсіндік?

Оқушылар тыңдайды.

Тұсбағдар арқылы ғана емес ,жергілікті жерді бағдарлау табиғи заттармен табуға болатын айтады.



Синтездеу

2мин

Тудыру

Оқулықтан 88 бетте 1 оқушы оқып шығады Осы тапсырманы мұқият тыңдаңыз

Оқығанын тапсырмада жүйелейсіздер.Келесі тапсырма осы оқығанын қаншалықты түсінгеніңіз…..

Басқалары тыңдап тұрады


Жоспарлау

7 мин

4-тапсырма «Ойлан тап!»2ұпай

Сыныптағы бағыттарға аралайық

(сыныптың әр бұрышында макеттер тұрады,оларды әр топ талқылап,табиғи белгі екенін дәлелдеу)

СБ-аралықта азимута турған қандай зат?1-топ(діңгек)

СШ-аралықта азимута турған зат қандай?2-топ(Ағаш пен мүк)

ОШ-аралықта азимута турған зат қандай?3-топ(Ағаш )

ОБ-аралықта азимута турған зат қандай?4-топ(Құмырсқаның илеуі)


Топпен жұмыс




Әр топ өзіңнің макетін топта талқылайды.



Спикер шығып қорғайды.(қорғаған балаға шапалақ соғу)




Смарт сағат арқылы бағалау

Дайын топ сигнал карта көтереді Смарт сағатпен

7,8

7-топта талқылайды

8-қорғайды


Макеттер:Діңгек

Ағаш пен мүк

Ағаш Құмырсқаның илеуі)


Бағалау

Тексеру

4мин

Қорытындылау

5-тапсырма «Ия жоқ әдісі»(мұғалім сұрақтарды оқиды оқушылар тиісті сигнал карталарын көтереді

1.Көкжиек-аспан мен жердің қосылатын сызығы (ия)

2.Бағдарлау үшін 5 негізгі көкжиек тұстары қолданылады.(жоқ)

3.Күн арқашан шығыстан атады.(ия)


Бағалау жүргізу,



Оқушылар сары- ия

Қызыл –жоқ сигнал карталарын көтереді


Жеке дара жұмыс








Спикер топтағы оқушылардың ұпайларын айтып шығады

Смарт сағат арқылы бағалау

сигнал карта көтереді


Смарт сағатпен

9,10

1-жоқ-9ұ

2-ия-10ұ

Сары,қызыл сигнал карта






Сыншылдық

-Бүгінгі тақырыбымыз қандай болды?

-Мақсатына жеттік пе?

-Тұсбағдардың негізгі тұстарын атап шық

-Тұсбағдардың аралық тұстарын атап шық.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Стикерлерді картаның тиісті жағына жабыстырады.

Карта әдісімен сабағымызды бағалайды

Картаның жоғары шекарасына –бәрі тамаша,түсіндім

Картаның ортасы-жартылай түсіндік

Төмеңгі жағына-түсінбедім,қызық

сыз









































Бағалау парағы Оқушы___________________

тапсырма

Дескриптор

Ұпай саны

Алған ұпайым

1

1тапсырма

1.Ережені оқидым

2.Ережені дәптерге көшіреді


2

2тапсырма

1.Негізгі көкжиек тұстарын біледі

2.Негізгі көкжиек тұстарын постерге орналастырады


3

3тапсырма

1.Тұсбағдардың аралақ тұстарын біледі

2.Өзімнің үйім қай бағытта тұрғанын жазады


4

4тапсырма

1.Cыныптағы аралық тұстарда не тұрғанын айтады

2.Табиғи белгілер туралы айта алады


5

5тапсырма

1.Сұрақтарды түсінеді

2.Сұрақтарға дұрыс жауап береді





Бағалау парағы Оқушы___________________

тапсырма

Дескриптор

Ұпай саны

Алған ұпайым

1

1тапсырма

1.Ережені оқидым

2.Ережені дәптерге көшіреді


2

2тапсырма

1.Негізгі көкжиек тұстарын біледі

2.Негізгі көкжиек тұстарын постерге орналастырады


3

3тапсырма

1.Тұсбағдардың аралақ тұстарын біледі

2.Өзімнің үйім қай бағытта тұрғанын жазады


4

4тапсырма

1.Cыныптағы аралық тұстарда не тұрғанын айтады

2.Табиғи белгілер туралы айта алады


5

5тапсырма

1.Сұрақтарды түсінеді

2.Сұрақтарға дұрыс жауап береді





Бағалау парағы Оқушы___________________

тапсырма

Дескриптор

Ұпай саны

Алған ұпайым

1

1тапсырма

1.Ережені оқидым

2.Ережені дәптерге көшіреді


2

2тапсырма

1.Негізгі көкжиек тұстарын біледі

2.Негізгі көкжиек тұстарын постерге орналастырады


3

3тапсырма

1.Тұсбағдардың аралақ тұстарын біледі

2.Өзімнің үйім қай бағытта тұрғанын жазады


4

4тапсырма

1.Cыныптағы аралық тұстарда не тұрғанын айтады

2.Табиғи белгілер туралы айта алады


5

5тапсырма

1.Сұрақтарды түсінеді

2.Сұрақтарға дұрыс жауап береді













































Павлодар облысының білім беру басқармасы, Павлодар қаласының білім беру бөлімінің «Павлодар қаласының №41 дене шынықтыру –сауықтыру бағытындағы жалпы орта білім беру бейіндік мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі



КГУ «Средняя общеобразовательная профильная школа №41 города Павлодара с физкультурно-оздоровительной направленностью» отдела образования города Павлодара, управления образования Павлодарской области





«Бекітемін»

«Утверждаю»

Мектеп басшысы

Руководитель школы

_________________

Н.Ш. Рахимгожина

«__» ___________2023ж/г









SMART 41

Экспертный совет





Краткосрочное планирование



Тема: «Жергілікті жерді бағдарлау» Тұсбағдар

















Предмет: Дүниетану



Учитель: Садыкова Жанна Калкамановна





















Апрель 2023

г.Павлодар






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Ашық сабақ жоспары "Жергілікті жерді бағдарлау" Тұсбағдар

Автор: Садыкова Жанна Калкамановна

Дата: 16.05.2023

Номер свидетельства: 631648
