kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ тақырыбы:Менің Отбасым.М м дыбысы мен әрпі.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тапсырма:1топ :Көрсетілген мультфильмнен м дыбысы кездесетін сөздерді атайды; «М»дыбысына сипаттама береді.

2топ:Мульфильмдегі М әрпінен басталатын немесе м дыбысы бар сөздерді буынға бөледі,дыбыстық талдау жасайды.

3топ:Мұғалімнің көмегімен мультфильмдегі қарама-қарсы мағыналы, мәндес,көпмағыналы сөздерді атайды,мағынасын түсіндіреді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ тақырыбы:Менің Отбасым.М м дыбысы мен әрпі.»

арыстан

мысық

а

л

м

а

д

о

п

м

м

х

м

а

й

ш

а

м

е

а

м

о

н

ш

а

қ

о

к

ш

м

ы

с

ы

қ

д

л

т

и

ц

с

а

н

ү

ө

ж

е

н

о

ф

ш

а

м

р

и

п

а

а

р

ж

п

м

а

с

а

п

с

а

қ

а

м

б

а

е

т

м

а

й

ш

а

б

а

қ

ф

Пән: Сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің отбасым және достарым.

Мектеп: Бұланды орта мектебі.

Мұғалімнің аты-жөні:

Алишева Нурзат Арыстанбековна

Қатысқандар:

Қатыспағандарсаны:

Күні:

Сынып: 1

Сабақтың тақырыбы

Менің Отбасым.М м дыбысы мен әрпі.


Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.9.1 «М»дыбысы мен әрпін ажырата алу және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.2.1.1 Сөз/сөйлем сызбасын оқу

1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама қарсы мағыналы,мәндес,көпмағыналы сөздердің мағыналарын ажырату.

Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар

Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көпмағыналы сөздерді оқиды.

Сызба арқылы арқылы сөйлем құрайды, сәйкестендіреді. Сөзге дыбыстық талдау жасайды.«М» әрпі мен дыбысын таниды, оқиды.

Көпшілігі.

Иллюстрациялық суреттер бойынша әңгіме құрайды, сөздерге буындық-дыбыстық талдау жасайды.

Кейбірі

Өздіктерінен сөйлемдерден қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көпмағыналы сөздерді анықтайды,ажыратады, түсіндіреді.

Бағалау критерийлері

«М»әрпін таниды және оқи алады;әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.

Сөздерді сызбамен сәйкестендіреді,Сызбамен берілген сөздерді оқиды;

Сөздердің лексикалық мағыналарын ажыратады,мәндес сөздерді анықтайды;қарама-қарсы мағыналы сөздерді табады.


Тілдік мақсат

Дауысты дыбыс, дауыссыз дыбыс

Құндылықтардыдарыту

Отбасы туралы әңгімелеу арқылы оқушыларда отбасылық сыйластық,қамқорлық сезімі қалыптасады.

Пәнаралықбайланыс

Өзін- өзі тану, дүниетану

АКТ қолдану

Интерактивті тақта,бейнематериал көру.

Алдыңғы меңгерілген білім

«Д»дыбысы мен әрпі


Сабақбарысы


Сабақтың басы

5 мин






Кіріспе бөлім:


5 мин





(Ұ)Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық.

Мынау менің мекенім

Мынау менің Отаным

Мынау менің мектебім

Мынау менің Отбасым!

Оқимын білім аламын

Мен бақытты баламын!


«Бақытты отбасы» мультфильмін қарау.

«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау.

-Мультфильмдегі кейіпкерлерді ата?

-Отбасын кімдер құрайды?

-Бақытты отбасы дегеніміз қандай отбасы деп ойлайсыңдар?

Кері байланыс:ауызша мадақтау тәсілі.


Топтық жұмыс. Оқушылар 3 топқа бөлінеді : «Мысық», «Мәлін» «Марғау»

Тапсырма:1топ :Көрсетілген мультфильмнен м дыбысы кездесетін сөздерді атайды; «М»дыбысына сипаттама береді.

2топ:Мульфильмдегі М әрпінен басталатын немесе м дыбысы бар сөздерді буынға бөледі,дыбыстық талдау жасайды.

3топ:Мұғалімнің көмегімен мультфильмдегі қарама-қарсы мағыналы, мәндес,көпмағыналы сөздерді атайды,мағынасын түсіндіреді.

Артикуляциялық жаттығу. «Буын қос та сөзді тап» әдісі

....шина, ...ғау, ....теп, ...ле-кет




М дыбысын балалармен бірге айту.

М дауыссыз дыбыс

М дыбысын айтқанда ауа кедергіге ұшырайды.

Ресурстар





«Бақытты отбасы» мультфильмі

https://youtu.be/pjHmgyDGLX8























Машина,марғау,мектеп,мемлекет

Сабақтың ортасы

20 мин






































Сергіту сәті

3мин










































Бекіту 5мин
























































Сабақтың соңы 2мин

Рефлексия













Жұптық жұмыс

«Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі

Оқушыларға «мысық», «мекен», «моншақ» сөздері беріледі.

Тапсырма.

  • Сөздердегі м дыбысының орнын анықтау.

  • Сөздерді буынға бөліп оқиды және тұтас оқу

  • Мысыққа сипаттама беріп,оған ұқсас жануарларды атау.

  • Мұғалімнің көмегімен қарсы,көпмағыналы,мәндес сөздерді қолдану арқылы мысық пен арыстанды «Вен» диаграммасында салыстырады,қарама

«Бес бармақ»әдісі арқылы бағалау.


(Жеке жұмыс) «Сәйкестендіру әдісі»

«Кім жүйрік?Кім шешен?» ойыны.

Тапсырма:Берілген суреттерді сызбамен сәйкестендіру, сөздерді оқу және, «м»дыбысының сөздегі орнын анықтау.

Берілген суреттерді қолданып екі немесе одан көп сөйлемдер құрастырып айтады.

Алма, мысық,майшам.



а

л

м

а

м

ы

с

ы

қ


м

а

й

ш

а

м


Дескриптор:

-Суреттегі сөздерді сызбамен сәйкестендіреді,әріптерді сызбадағы торкөздерге қойып оқиды.

м»дыбысының орнын(сөздің басында,ортасында,соңында) анықтайды.

Сурет бойынша екі немесе одан көп сөйлем құрайды.

Кері байланыс:ауызша мадақтау әдісі.

Сергіту сәті.Интерактивті тақта бейнролик.


(ЖЖ) «Салыстыру» әдісі.

«Ойлан,тап!»ойыны.

Берілген заттарды ұстап көріп,салыстыра отырып заттарға сипаттама береді.

Тас-мақта,ақ қағаз-картон қағазы,шаршы-доп,жіп-қалам, кәмпит-тұз

Дескриптор:білім алушылар берілген заттарды көру,ұстап көру,сезіну арқылы заттарға сипаттама береді.

Карама-қарсы мәндес сөздерді қолданады.


(ТЖ) «Айналмалы бекеттер» әдісі.

«Мен бастадым,сен жалға»ойыны. Білім алушылар топтарға бөлініп,бекеттерге ауысып отыру арқылы әр бекеттегі тапсырмаладрыд орындайды.Әр бекетте 2мин аялдайды,тапсырманы келесі топ жалғастыра алады.

1Бекет

Тапсырма:Қобдишадан әріптерді алып шығып сөз құрастыр,сөзге буындық,дыбыстық талдау жаса.

Мыс:алма,қала ал-ма 2 дауысты дыбыс,2дауыссыз дыбыс.2 буын.

2Бекет

Тапсырма: әріптерден құрастырылған сөздерге кемінде үш сөзден тұратын сөйлем құрап айт.

Алма мектепте оқиды.Менің анам базарда екі себет алма әкелді.Алматы әсем қала.т.б

3Бекет

Тапсырма. Берілген сөздерге қарама-қарсы сөздерді ата.Алма,қала,машина.

Алма сөзі көпмағыналы ма?Түсіндір.

Алма,қала,түс сөздеріне мәндес сөздерді ата.

Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі.



Оқулықпен жұмыс.

(ЖЖ) «Қос жәшік әдісі».Сұрақтарға жауап бере отырып, «иә»немесе «жоқ» тұжырымдамасын таңдап,жұлдызшаны тиісті жәшікке салады.

Тыңдалым.

Үйдің ең үлкені ата

Атын ата

Тапсырма:қарамен жазылған ата сөздерінің мағыналары бірдей ме? (жоқ) жұлдызшаны «жоқ» жәшігіне салады.

-ата,ата сөздері қарама-қарсы мәндес сөздер бола алады ма? (жоқ)

-ата,ата сөздері көпмағыналы сөздер болады ма?(Иә)

-«үлкен»сөзіне «кіші»сөзі қарама-қарсы мәндес сөз болады ма? (иә)

-«дәу» сөзі мен «үлкен» сөзінің мағынасы бірдей ме? (Иә)


Кері байланыс «Шапалақтау әдісі»


Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар.

Бағалау критериі:

*Әріптерді таниды және ажыратады.

*Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.

*Сөздердің мағынасын түсініп,салыстырады,сөздерге сипаттама береді.

Тапсырма:Кестедегі әріптердің арасынан сөздерді тауып оқыңыз және бояңыз.М әрпін көк түспен бояңыз.

Маса мен майшабаққа сипаттама беріңіз,қарма-қарсы мағыналы сөздерді қолдана отырып сипаттаңыз.

Алма,мектеп,мысық,машина,маса,қамба,сан,майшабақ,майшам


.









Дескриптор.

- кестедегі берілген әріптерді оқып сөздерді тауып оқиды.

- М әрпін көк түспен бояйды.

Маса мен майшабаққа сипаттама бер,қарама-қарсы мағыналы сөздерді қолдана отырып,салыстырады.

«Бағалау парағы» арқылы бағалау

Рефлексия

«Тамшылар» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

Тақтада ілініп тұрған құмыраны су тамшыларымен толтыру қажет.

Сабақты өте жақсы меңгерген оқушылар тамшыларды құмыраның ішіне салады.

Сабақты жақсы меңгерген оқушылар су тамшыларын құмыраның жан-жағына орналастырады.

Сабақта түсінбеген,сұрақтары бар оқушылар су тамшыларын құмырадан алыс жерге орналастырады.






Вен диаграммасы,суреттер,сөздер жазылған үлестірме қағаздар.

Арыстан Мысық

















https://youtu.be/sPX27NNVWCY



тас,мақта,ақ қағаз,шаршы,доп,жіп,қалам,кәмпит,тұз

























Сауат ашу оқулығы,1-бөлім,Алматы,Атамұра баспасы 2016ж







ҚБ













ҚБ







Сауат ашу оқулығы









ҚБ























Құмыра суреті мен тамшылар,магнитті тақта


Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



«Фильмдер мен бейнеклиптер» сұрақ-жауап әдістері


Нәтиже- Ойлан,жұптас,талқыла әдісі

«Вен диаграммасы» «Айналмалы бекеттер»


Мақсат- Тапсырмалар сараланды. Сәйкестендіру,салыстыру,оқулықпен жұмыс.




Әр топтағы оқушылар топта істелген жұмысты өзара бағалау арқылы жүзеге асырады.



«Бас бармақ» әдісі

«Шапалақтау» әдісі

«Мадақтау» әдісі


Кері байланыс: «Ашық микрофон», «Құмырадағы тамшылар»



Оқушылар бір бірін әділ бағалайды

Ойындар ойнағанда және сергіту сәтін жасағанда оқушылардың дұрыс тұруын және қауіпсіздік ережесін сақтау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Ашық сабақ тақырыбы:Менің Отбасым.М м дыбысы мен әрпі.

Автор: Азнабаев Адиль Тулебекович

Дата: 28.11.2019

Номер свидетельства: 529215


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства