Сабақтың тақырыбы: Бб дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларды Бб дыбысы мен әрпін таныстыру. Бб дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасай білуге үйрету. Сөздерді дұрыс оқуға және сауатты жазуға төселдіру.
2.Ой-өрісін, тіл байлықтарын арттыру,тапқырлық іздемпаздық қасиеттерін дамыту.
3.Оқушыларды сауатты әрі көркем жазуға, кішіпейілділікке, ұйымшыл болуға, достарына құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, көрнекілік, сұрақ-жауап, әңгімелесу, өздігінен жұмыс,топтық жұмыс.
Көрнекілігі: кеспе әріптер, суреттер, сөздер, слайд.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Күннің көзі ашылып,
Көкке шуақ шашылып.
Құтты қонақ келіпті,
Төрімізге еніпті.
Амандасу үлкенге,
Тәрбиенің басы ғой.
Ал ендеше бәріміз,
Сәлем дейік үлкенге,
Сәлеметсіздерме апайлар!
Өткен сабақты пысықтау:
Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін нығайту,пысықтау.
–Балалар, өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?
Берілген сөздерді дауыстап хормен оқытқызу.
Топтық жұмыс
1 Дыбыс тобы- Әріпті нестейміз? буынды нестейміз?
2 Буын тобы- Буын неден құралады?
3 Сөздер тобы- Сөз неден құралады?
4 Сөйлем тобы- Сөйлем деген құралады? Сөйлем дегеніміз не?
Жұмбақ
1. Тарбаң,тарбаң тарбиған,
Түрі жаман жарбиған. /Бақа/
2. Жазу жаза жалықпаған,
жаза жаза арықтаған. /Бор/
3. Суда өседі, өнеді
Сыртқа шықса, өледі. /Балық/
Әріпті жұмбақтың шешуін тауып,қай дыбыс екенін анықтау.
Жаңа сабақ :
Берілетін сұрақтар:
1Қазақ тілінде неше әріп бар ?
2.Орыс тілінде неше әріп бар ?
3.Ағылшын тілінде неше әріп бар ?
4. Қазақ тіліндегі әріп нешеге бөлінеді ?
5. Қандай ?
6. Дауысты дыбыс нешеге бөлінеді ?
7. Қандай екен ?
8. Дауыссыз дыбыс нешеге бөлінеді ?
-Б б дыбысынан келетін сөздерді дауыстап хормен айтып,олардың мағынасын сіндіру.
Б б әрпін тақтаға іліп көрсету. Дауыстап хормен бірнеше рет айтқызу.Б б дыбысының дауыссыз екенін айту.
Слайдпен жұмыс:
Бб дыбысымен таныстыру,дауыссыз дыбыс екендігін аңғарту
Бб дыбысы бар сөздермен таныстыру.
Суреттермен жұмыс,берілген суреттер арасынан Бб дыбысы бар сөздерді табу.
Ойын “Кім шапшаң ” Топтық жұмыс
Ойынның мақсаты: балаларды шапшаңдыққа үйрету.
Сөйлеу қабілетін, тілін дамыту .
Оқулықпен жұмыс:
Оқулықта берілген буындарды дауыстап оқу, «Бор неден жасалады» мәтінді дауыстап оқып беру. Мағынасын ашу.Дауыстап кезекпен оқытқызу.
Сергіту сәті: қимылды жаттығу
Дәптермен жұмыс:
Дәптерімізді ашайық,
Қолға қалам алайық,
Салақтықтан арылып,
Әдемі етіп жазайық!
Бб -әрпінің элементтерімен таныстыру,ауада жазғызу. Бб - әрпін дәптерге жазғызу.
Сабақты қорыту:
-Балалар, бүгінгі сабақта қандай әріппен таныстық?
-Дауысты ма, дауыссыз ба?
Бб - дыбысы бар сөздерді айтқызу, айтқан сөздерінің мағынасын сұрап сабақты қорыту.
-Сабақ соңындағы көңіл-күйлеріңіз қандай?
Оқушыларды мақтау-мадақтау.
Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Ббдыбысы мен әрпі" сауат ашу пәні»
Сабақтың тақырыбы: Бб дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларды Бб дыбысы мен әрпін таныстыру. Бб дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасай білуге үйрету. Сөздерді дұрыс оқуға және сауатты жазуға төселдіру.
2.Ой-өрісін, тіл байлықтарын арттыру,тапқырлық іздемпаздық қасиеттерін дамыту.
3.Оқушыларды сауатты әрі көркем жазуға, кішіпейілділікке, ұйымшыл болуға, достарына құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, көрнекілік, сұрақ-жауап, әңгімелесу, өздігінен жұмыс,топтық жұмыс.
Көрнекілігі: кеспе әріптер, суреттер, сөздер, слайд.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Күннің көзі ашылып,
Көкке шуақ шашылып.
Құтты қонақ келіпті,
Төрімізге еніпті.
Амандасу үлкенге,
Тәрбиенің басы ғой.
Ал ендеше бәріміз,
Сәлем дейік үлкенге,
Сәлеметсіздерме апайлар!
Өткен сабақты пысықтау:
Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін нығайту,пысықтау.
–Балалар, өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?
Берілген сөздерді дауыстап хормен оқытқызу.
Топтық жұмыс
1 Дыбыс тобы- Әріпті нестейміз? буынды нестейміз?
2 Буын тобы- Буын неден құралады?
3 Сөздер тобы- Сөз неден құралады?
4 Сөйлем тобы- Сөйлем деген құралады? Сөйлем дегеніміз не?
Жұмбақ
1. Тарбаң,тарбаң тарбиған,
Түрі жаман жарбиған. /Бақа/
2. Жазу жаза жалықпаған,
жаза жаза арықтаған. /Бор/
3. Суда өседі, өнеді
Сыртқа шықса, өледі. /Балық/
Әріпті жұмбақтың шешуін тауып,қай дыбыс екенін анықтау.
Жаңа сабақ :
Берілетін сұрақтар:
1Қазақ тілінде неше әріп бар ?
2.Орыс тілінде неше әріп бар ?
3.Ағылшын тілінде неше әріп бар ?
4. Қазақ тіліндегі әріп нешеге бөлінеді ?
5. Қандай ?
6. Дауысты дыбыс нешеге бөлінеді ?
7. Қандай екен ?
8. Дауыссыз дыбыс нешеге бөлінеді ?
-Б б дыбысынан келетін сөздерді дауыстап хормен айтып,олардың мағынасын сіндіру.
Б б әрпін тақтаға іліп көрсету. Дауыстап хормен бірнеше рет айтқызу.Б б дыбысының дауыссыз екенін айту.
Слайдпен жұмыс :
Бб дыбысымен таныстыру,дауыссыз дыбыс екендігін аңғарту
Бб дыбысы бар сөздермен таныстыру.
Суреттермен жұмыс,берілген суреттер арасынан Бб дыбысы бар сөздерді табу.
Ойын “Кім шапшаң ” Топтық жұмыс
Ойынның мақсаты: балаларды шапшаңдыққа үйрету.
Сөйлеу қабілетін, тілін дамыту .
Оқулықпен жұмыс:
Оқулықта берілген буындарды дауыстап оқу, «Бор неден жасалады» мәтінді дауыстап оқып беру. Мағынасын ашу.Дауыстап кезекпен оқытқызу.
Сергіту сәті: қимылды жаттығу
Дәптермен жұмыс:
Дәптерімізді ашайық,
Қолға қалам алайық,
Салақтықтан арылып,
Әдемі етіп жазайық!
Бб -әрпінің элементтерімен таныстыру,ауада жазғызу. Бб - әрпін дәптерге жазғызу.
Сабақты қорыту:
-Балалар, бүгінгі сабақта қандай әріппен таныстық?
-Дауысты ма, дауыссыз ба?
Бб - дыбысы бар сөздерді айтқызу, айтқан сөздерінің мағынасын сұрап сабақты қорыту.
-Сабақ соңындағы көңіл-күйлеріңіз қандай?
Оқушыларды мақтау-мадақтау.