Саба?ты? ма?саты: Білімділік: с?з туралы ??ымды пысы?тау, о?ушылар?а ?осымшаларды? ?ызметтері ?р т?рлі болатынын бай?ату, сол ар?ылы ж?рна? пен жал?ау туралы т?сінік беру.
Дамытушылы?: о?ушыларды ?збетімен ж?мыс жасау?а, ?з ойларын толы? жеткізуге, сурет бойынша ??гіме ??рау?а да?дыландыру.
Т?рбиелік: о?ушыларды д?птерді таза ?стау?а, ?зара досты? к?мек жасау?а ?йрету
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "Ж?рна? пен жал?ау" 2-3 сынып»
Сабақтың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау. Сабақтың мақсаты: Білімділік: сөз туралы ұғымды пысықтау, оқушыларға қосымшалардың қызметтері әр түрлі болатынын байқату, сол арқылы жұрнақ пен жалғау туралы түсінік беру.
Дамытушылық: оқушыларды өзбетімен жұмыс жасауға, өз ойларын толық жеткізуге, сурет бойынша әңгіме құрауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: оқушыларды дәптерді таза ұстауға, өзара достық көмек жасауға үйрету
Әдіс – тәсілі: түсіндіру, сұрақ – жауап, әңгімелеу Сабақтың түрі:қайталау сабақ Сабақтың көрнекілігі:слайд, суреттер, конверт, үлестірмелі қима қағаздар. Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.Сәлеметсіздерме! құрметті қонақтар және оқушылар.Бүгінгі біздің өткізетін сабағымы ашық сабағы.
Оқушылар бүгінгі біздің сабағымыздың ұраны қандай?
Сабақтың ұраны.
Жабырқауды білмейміз,
Жалқаулықты сүймейміз,
Біз талантты жас ұлан,
Үлгі аламыз жақсыдан.
Балалар ұранымызда айтылғандай бүгінгі сабақта әрқайссымыз өткен тақырыптар бойынша өзіміздің алған білімдерімізді көрсетейік.
Үй тарпсырмасы тексеріледі. Ережелерді сұраймын.
- Қосымшалар нешеге бөлінеді?
-2 ге бөлінеді
-Қалай аталады?
-жұрнақ пен жалғау
- Жұрнақ дегеніміз не?
-сөздің түбірі жалғанғанда,оның мағынасын өзгертетін қосымшаларды жұрнақ дейміз.
-Туынды сөз дегенімізне?
-түбір сөзге жұрнақ қосылу арқылы жасалған сөзді туынды сөз дейміз.
- Жалғау дегеніміз не?
-сөздің мағынасын өзгертпей, түбірге жалғанатын қосымшаны жалғау дейміз.Жалғау сөзбен сөзді байланыстырады.
Жарайсыңдар! Енді бүгінгі сабағымызды бастайық. Сабағымыздың тақырыбы: Жұрнақ пен жалғау.Екі сыныпты екі топқа бөлемін.
2-сынып «Жұрнақ тобы»
3-сынып «Жалғау тобы»
1-тапсырма. Екі топқа сөздер беріледі.Сол сөздердің түбірі мен қосымшасын табады.
Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын тауып,белгіле.
«Жалғау тобы» : 25-бет 3-жаттығу.Мақалды оқып мағынасын аш.
Өнерлінің қолы – алтын,
Өлеңшінің сөзі-алтын.
Мақалды көшіріп жазып, қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын белгіле.
4-тапсырма.Суретке қарап қысқаша мәтін құрастыр,мәтінге ат қоюға болады.
Екі топқа суреттер беремін. Қорытындылау:
Сабағымызды қорытындылау үшін мен сендерге, конверттегі сөздерді таратып беремін. Сол сөздердің түбірі мен қосымшасын ажыратасыңдар. 1. Балапан,Балапандар 2. Өрмекші,Өрмекшілер 3. Суретші,Суретшілер 4. Егінші,Егіншілер5. Алманы,Алмалар6.Орындық,Орындықтар– Сонда осы сөздерде нелер жалғаныпты? - Жұрнақтар мен жалғаулар.
VI. Үйге тапсырма беру. 2-сынып 123-бет, 4-жаттығу.
3-сынып 25-бет, 5-жаттығу
VII. Бағалау.
IV. Рефлексия-бағалау кезеңі. - Қазір балалар мен сендермен мынандай логикалық жұмбақтарды шешеміз. Жақсылап ойланып жауап береміз.
1. Екі әріптен құралып, Жүруші едім мал болып. Жалғанды да бір әріп, Шыға келдім шал болып. (ат - ата)
2. Үш әріптен құралып, Ұшып жүрген құспын, «Ақ» жұрнағын жалғасаң, Бір ұлт болып шықтым. (қаз - қазақ)
3. Алғашқыда балық аулар, Балықшының құралы едім. Жалғанды да бір әріп, Бәрің жұтар не болдым? (ау - ауа)