Саба қтың тақырыбы: Сөйлем.
Сабақтың мақсаты: Сөйлем туралы білетіндерін,сөйлемнің айтылу мақсатына қарай бөлінуі туралы білімін еске түсіру.
Білімділігі: Жаттығулар орындау арқылы сөйлем туралы білімдерін кеңейту.
Дамытушылығы: Сауатты жазу дағдысын жетілдіру, оқушылардың сөз байлығын молайту.
Тәрбиелігі: Жинақылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап.
Көрнекілігі: Слайд.
Пән аралық байланыс: Математика.
Сабақтың барысы:
I-Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушы зейінін сабаққа аудару.
II-Үй тапсырмасын тексеру.
Сөз тіркестері ереже жаттау. 19-жаттығу.
Өтілген сабақты Мағынаны ажырыту стратегиясы.Семантикалық карта арқылы бекіту.
Семантикалық картамен жұмыс.
Сөз тіркестері
Сөйлемдер
Зат есім+зат есім
Сын есім+зат есім
Сан есім+зат есім
Зат есім+етістік
Мөлдір бұлақ
Атамның өсиеті
Үш оқушы
Өлең оқы
III-Жаңа сабақ.
Сабақтың мақсатын хабарлау.
Көркем жазу
«Сиқырлы сандарды сөйлет» ойыны арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын ашып алайық.
1.40 пен 20-ның көбейтіндісі.
2.М.Жұмабаевтың халқымыздың өткен өмірі туралы жазған өлеңінің аты.
3.Ай сөзіндегі соңғыдыбыс.
4.Ешкінің лағы.
5.Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөз табы.
6.Қызғылт түсті жұмсақ металл.
1.Сөйлем дегеніміз не?
2.Сөйлем айтылу мақсатына қарай нешеге бөлінеді?
3.Лепті сөйлем дегеніміз не?
4.Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
5.Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
Сылайд арқылы ереже түсіндіру.
1-жаттығу. Сөздерден сөйлем құрастырып, көшіріп жазу.
2-жаттығу. Сөздерді мағыналық жағынан байланыстырып жазу.
Ой қозғау стратегиясы
Графикалық диктант
қарлығаш
оқисың?
Алақай, !
3-жаттығу. «Аю мен еліктің лағы»
(Ертегіні дауыс ырғағымен оқу.)
Қарамен жазылған сөйлемдерді көшіріп жазу.
Шығармашылық жұмыс.
Жұмбақ құрау.
Қағылады , табылады , тек , мектептен , сағат , сайын .
Қызығушылықты арттыру стратегиясы.
Топтық жұмыс.
5-жаттығу.
1-топ: Хабарлы сөйлемді теріп жазу.
2-топ: Сұраулы сөйлемді теріп жазу.
Өзіндік жұмыс.
6-жаттығу. Ауызша орындау.
«Жүйрік ойлы, тапқыр кім?» Ойыны жұмбақ шешу.
Өзім сөзден тұамын,
Аяқталған ойды құрамын. (сөйлем)
Менде сөзден тұамын,
Хабар мен нүкте жинағым, (хабарлы сөйлем)
Менде сөзден тұрамын,
Сұраулы ойды құрадым
Өзгеден жауап сұрадым (сұраулы сөйлем)
Қуану, ренжу, өкіну,
Мақсатым ойды сездіру.
Ұранды да айтамын,
Қарқындап барып қайтамын. (лепті сөйлем)
Қорытынды: Венн диаграммасы. Мәтін мен сөйлемін ортақ қасиеттерін топтастырайық.
Сөйлемдерден Екеуінің Аяқталған ойды
тұрады. Пайымдау, де құрамында сөз білдіреді. Сөздерден
сипаттау, әңгімелеу бар. Тыныс белгі- құралады. Хабарлы,
лері бірдей. лепті, сұраулы.
Үйге Сөйлем ереже жаттау.4-жаттығу.
Бағалау.
Маңғыстау облысы Бейнеу ауданы
Күйкен орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі
Дуйсембаева Арайгул