Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба?. Сиыр, А? б?зау »
САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: Сиыр. Ақ бұзау
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: а) Жуан дуысты дыбыстар жайлы
түсінік бере отырып, төрт түлік
туралымәімет беру және
оны меңгерту.
ә) Оқушылардың сөздік қорын,танымдық
қабілетін, сөйлеу мәнерін жетілдіру
дамыту,
б) Ұйымшылдыққа, білімділікке үйрете
отырып тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Оқытудың әдіс-тәсілдері: Ой қозғау, түсіндіру,тадау-жинақтау,
Сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: Жайлауда жүрген үй жануарлар суреттері,сызбалар, жұмбақтар, дидактикалық материалдар, интерактивті тақта
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:Балалардың сабаққа дайындығын тексеру,партаға дұрыс отырғызу,назарларын сабаққа аудару.
Психологиялық сәт:
Қуанамын мен де,
Қуанасын сен де.
Қуанайық бәріміз,
Арайлап атқан күнге.
Үй тапсырмасын сұрау: «Боз бие» мәнерлеп оқу , жануар туралы мақал- мәтел сұрау .
Мақсат қою: Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
Жаңа сабақ
Балалар бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ себебі «Сиқырлы сандық» ойының ойнаймыз ,қане сандығымызда не бар екенің көрелік
1 тапсырма Сұрақтар
1 Сендерді ботам, құлыным деп кім еркелетеді? Ана
2 Біздің туымыздың түсі қандай,күн, бүркіт тағы не бейнеленген? Ою
3 Біз күнделікті тамақтанар кезінде нені қолданамыз? Ыдыс
4 Тал басында
Тамаша үй . Ұя
Ана, ою,ыдыс,ұя сөздерін оқушыларға тақтаға жаздырып дыбыстық талдау жасатып сөйем құрау. Сөздерді айтылуына мән беріп қалай айтылып тұрғаның сұрау, ұзақ және жуан айтылады
Балалар дыбыстар нешеге бөлінеді? Дауысты және дауыссыз. Дауысты
Жуан және жіңішке,дауыссыз үшке бөлінеді қатаң, ұян, үнді. Бүгін біз осы жуан дауысты дыбыстармен таныстық
Енді осы жуан дауыстыларға байланысты 28- жаттығуға қарайық. Өлеңді мінерлеп оқып, көшіріп жазыңдар
Сиыр
Мінезім жайлы – сиырмын,
Байлығымын бір үйдің.
Сырымды менің ұғып ал:
Етім - дәмді ,сүтім - бал.
2 Сөздерден жуан дуысты дыбыстарды табыңдар.
Балалар сиқырлы сандығымызда тағы қандай тапсырма бар екенің қарайық
Ал келесі 29 – жаттығуға қарайық сөздерді оқындар.
Сүт,айран,қаймақ.кілегей,май,құрт,ірімшік.
Сөздерден жуан дауысты дыбыстарды теріп жазыңдар.
Балалар сендерге жұмбақ жасырайын
Екі айнасы бар,
Екі найзасы бар,
Сыртылдаған тұяғы бар,
Бір желпуіш сияғы бар. (бұзау)
Балалар Ақ бұзау өленің мәнерлеп оқиық
Ақ бұзауым ұнайды,
« Мө-мө»деп сүт сұрайды.
Ақ бұзауды бағамын,
Апамнан алғыс аламын.
Келеді өсіп күн санап,
Қоямын ба тұмшалап .
Тілімен мүрынын жалайды.
Балалар сиқырлы сандығымызд тағы қандай тапсырма бар екен, қанекей қарап көрелік
Қортындылау
3 тапсырма « Ақ бұзауға » қамқорлық
Балалар біздің сүйкімді ақ бұзауымыз мына өрісте жайылып жүріп анасынан ажырап адасып қалыпты,анасына барайын десе жолда қасқыр бар екен ,қасқырдан аман алып қалу үшін қасқырдың тапсырмасын орындауымыз керек.Қасқырдың тапсырмасы:Жуан дауысты дыбыстарды ата?
Екінші, жолымызда жырық көпір бар , көпірден өтсек суға құлап қалуы мүмкін , көпірден аман алып шығу үшін тағы бір тапсырма орындауымыз керек. Қарлығаш сөзінде неше дауысты дыбыс бар?
Үйге тапсырма: Ақ бұзауды мәнерлеп оқу
Бағалау: Сабаққа белсене қатысып отырған оқушыларды бағалаймын.