Қордай ауданы
№26 Жамбыл атындағы орта мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі:
Султамуратова Мөлдір Бекбосыновна
Пәні: математика
Сыныбы: 3
Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан. Аттамай жазбаша көбейту 31х2
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейтуді түсіндіру
Дамытушылық: Оқушыларға екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейтуді шығара отырып, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Ақыл-ой белсенділігін күшейту, шапшаңдылыққа, дәлдікке тәрбиелеу .
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, ойын
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, кеспе цифарлар
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
Амансың ба, күн! Амансың ба, дос! Амансың ба, ғасыр! Амансың ба, әлем! Баршағаамандықсәлем!
Психологиялық дайындық
Білімнің тұңғиығы бойлайтұғын, Тоқысаң жалықтыра қоймайтұғын. Ғылымдар патшасы боп дараланып, Математика қызықты тоймайтұғын.
Үй жұмысын тексеру №4 есеп1. Оқушылар үй жұмысын өзара тексеру сәті.
Теңдеудің шешімінің мәнін нешеге тең болғанын сұрау.
ІІ. Өткенді қайталау
Тест
9*4 мәні нешеге тең?
А) 34 Ә) 32 Б)57 В)36
3 ті 4 пен5-тің қосындысына көбейткенде неше болады?
А)27 Ә) 36 Б) 30 В) 20
3. 720:а=9 теңдеудің шешімінінің мәні нешеге тең?
А) 80 Ә) 9 Б) 60 В)70
4. 243*3 көбейтіндісінің мәні нешеге тең?
А) 629 Ә) 729 Б) 149 В)649
96:3 бөліндісінің мәні нешеге тең?
А) 36 Ә) 34 Б) 32 В)33
Тесттібағалау
«5» – 5-еуі дұрыс болса
«4» – 4-еуі дұрыс болса
«3» – 3-2-еуі дұрыс болса
«2» – 1-еуі дұрыс болып,
қалған есептері қате болса
Үй жұмысын тексеру №4 есеп1. Оқушылар үй жұмысын өзара тексеру сәті.
Теңдеудің шешімінің мәнін нешеге тең болғанын сұрау.
Жаңа сабақ
Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға разрядтан аттамай жазбаша көбейту 31х2
№1 есеп 31*2 көбйтіндісін
Түсіндіру
А
31
Х 2
62
уызша көбейту Жазбаша көбейту
(3онд.+1 бірл.)х2
3 онд. х 2=6онд.=60
1бірл. х 2=2бірл.=2
60+2=62
Миға шабуыл
№2- есеп
42 х2= 32х3= 21х4= 43х2=
Әр есеп дұрыс шығарылса слайдтан мақтау сөздер шығып тұрады. /Керемет! Азамат! Тамаша! Жарайсың!/
№3- есеп«Жасырынбақ» ойыны
4
3
2
4
3
2
х
х
х
3
х
6
6
6
8
4
Ғылымныңсырынұғына, Шығыңдарбілімшыңына. Ұқыптылық пен зеректік Жеткізедісендерді Математика сырына.
Сергіту сәті
Топтастыру: Оқушылар сандық ішінен бағалы сыйлықтар алады / гүл-қызыл, бұлт-көк, күн-сары/ алған сыйлықтарға сай топтасады.
№5-есеп1)
Саматтың 800тг ақшасы бар. Ол 34 теңгеден 2 дәптер және 23 теңгеден 3 қалам сатып алды. Саматта қанша ақша алды?
№5 –есеп 2) Ринат 43 тг 2 блакнот, 12 теңгеден 3 қарындаш алды. Ринатта 48 теңге қалды. Ринатта қанша ақша болған?
№8-есеп
18л таңқурай,20л өрік және бірнеше құлпынай тосабы қайнатылды.
Құлпынай 3л банкаларға құйылды. Барлық тосап 53л болды.
Неше банка құлпынай тосабы қайнатылды?
№7-есеп
610+(36+290)=600-(200-10)=950-(310-150)=
400+(20+200)=500-(150-50)=400-(100+20)=
№9-есеп
Тік төртбұрыштың ұзындығы 34см,
Ал ені 11см. Тік төртбұрыштың периметрін
әртүрлі тәсілмен тап.
34 см
11см
IV Қорытынды:
"Шыңға шығу” ойыны
Білім-байлық
9х6=
7х9=
32:8=
42:6=
10х2=
56:7=
6х3=
7х4=
Бағалау Оқушылар «Не білемін?», «Не білгім келеді?», «Нені білдім?» кестесінің «Нені білдім?» атты бөлімін толтырады.
Жариялау Әр топтан бір оқушы тұрып, өз жұмысын сыныпқа оқып береді. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеру үшін жинап алады.
Үй жұмысы . .
Кері байланыс мұғалім оқушылардыңсабақ туралы пікірлерін келесі сұрақтар арқылы айқындайды:
- Сабақтың тақырыбын жақсы меңгердім деп ойлайсың ба?
Смайликтер арқылы көрсетеді
- Бүгін алған білімдеріңді өмірде қалай қолданасың?
Қ андай қиыншылықтар болды? Не Ұнады?
Не алдың? Не ұсынасыз?