Сабақтың мақсаты: | Білімділік: Ана мен баланың бір – біріне деген ыстық сезімін, мәтінді оқи отырып мазмұны мен идеясын аша білуге, қабілеттерін арттырып, білімдерін кеңейту; Дамытушылық: Оқушылардың таным мүмкіншіліктерін, өз ойларын ірікпей айтып, дәлелді сөйлей білуге үйрету; Тәрбиелік: Ананы жақсы көріп сыйлауға, құрметтеп аялауға, әрқашан ойланып істеуге тәрбиелеу. Ауызша, жазбаша сөйлеу дағдыларын жетілдіру. |
Сабақтың түрі: | аралас сабақ |
Сабақтың әдістері: | Топпен жұмыс, инсерт әдісі, ой қозғау, 4 жолды өлең |
Көрнекілік: | интерактивті тақта, слайд, күннің суреттері |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс - әрекеті | Оқушының іс - әрекеті | Ресурстар |
І.Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу | Сыныптың сырт бейнесіне көңіл бөлу. 1. Психологиялық ахуал 2. Амандасу Жарқырап күнде ашылды, Айналаға нұр шашылды. Қайырлы күн! Біз бақытты баламыз. Қайырлы күн! Амандасып аламыз | Күннен, жерден нәр алған Біз – өмірдің гүліміз Көктемде басталған Сәтті болсын күніміз | жұлдызшалар |
Ой шақыру | «Білім» деп аталатын күннің сәулелеріне ат ойлап табыңдар. | Күннің шуағына «Ана» туралы жақсы сөздер жазады | күннің шуақтары, |
Үй тапсырмасын тексеру: | Жұмбақ шешу: «Бала, бала, бала деп, Түнде шошып оянған Түн ұйқысын төрт бөліп, Түнде бесік таянған – Бұл кім? Ана!» Ана – бәріміздің ақылшымыз, қамқоршымыз екен. Ендеше, үйге қандай тапсырма берілді. Ана мәтінін әр топқа кезектесіп айтқызу | Б.Бұлқышевтың «Ана» мәтінін оқып келу. Баубек Бұлқышевтің өмірін қысқаша айту Ал, енді әр топ өздерінің жазған өлең жолдары мен шығармаларын оқу. Іңкәр анасына арнап ән айтады Шарафатдин ұстаз мұғалімдерге арнап өлең оқиды. Ерасыл шығарма оқиды. Қымбат өлең оқиды | ана туралы өлең, шығарма |
Жаңа сабаққа даярлық кезеңі | Күндей жарық ең жақын адам кім? Күннің шуақтарына жазған сөздерін қорытындылау. | Ол - Ана | |
Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі | Ғ.Мүсіреповтың өмірбаяны. Оқулықпен жұмыс. Тізбектеп оқу. Өмірін қысқаша айту. | Сұрақ – жауап арқылы түсініктерін толықтыру | слайд |
Шығармашылық жұмыс | _______ ___данасың _______ ___панасың _______ ___баласын _______ ___анашым | Оқушылар сызба арқылы өлең құрастырады | |
«Мың бір мақал» сайысы | Ана туралы мақал – мәтел айту | Мақалдың жалғасын табады | мақалдар |
Ой толғау | Анасына теледидардан құттықтау жолдап, ән айту | | |
| Аналарыңа қандай сыйлық жасайсыңдар | сурет салады, қағаздан гүл жасайды | маркер, түрлі – түсті қағаз |
Ой түйіндеу | «Төрт жолды» өлең құрастыру Кім? _______ ___ Қандай? _______ ___ Не істеді? _______ ___ Не үшін? _______ ___ | Бір сөзден бірнеше сөз жасауға дағдыланады | |
Сабақты бекіту (сұрақ – жауап әдісі) | «Қай топ жылдам» ойыны | Әр топ сұрақтарға шапшаң жауап беруге тырысады | сСұрақтар |
«Рефлексиялық бағалау» кезеңі | Балалар, сендерге бүгінгі сабақ ұнады ма? | Сұрақтар жазылған парақша | қима қағаздар |
Үйге тапсырма | Мәтінді әңгімелеу | | |