Мақсаты: А) Оқушыларды автормен, өлең мазмұнымен таныстыру.
Ә)Сауатты оқу дағдыларын, сыни ойлау қабілеттерін, тілдарін, ой-өрістерін дамыту
Б) Өздігінен білім алуға, топта ынтымақтастықта болуға тәрбиелеу.
Р/с
Атқарылатын жұмыстар
Әдіс-тәсілдер
Ресурстар
Бағалау
Оқушылардың іс-әрекеті
Мұғалімнің іс-әрекеті
1
Ұйымдастыру. Топқа бөлу.
Қала атаулары арқылы
Қима қағаздар
Алматы, Астана, Қарағанды деген жазулар бойынша топқа бөлінеді.
Қима қағаздар үлестіремін.
2
Үй тапсырмасын тексеру.
«Айналым» әдісі
Тәрелке, қалам, дөңгеленген қағаз
формативті
Бөліктерге бөлінген қағаздарға әуелі сұрақ жазады, басқа топтың сұрағына жауап жазады.
Бағыт-бағдар беремін, тыңдаймын, бақылаймын.
3
Жаңа сабақ.
«Карусель» әдісі
Плакат, маркер
Мадақтау
1-топ автор туралы,
2-топ Астана,
3-топ Алматы туралы білетіндерін жазады.
Басқа топтың жазған мәліметтерін оқып толықтырады.
Тапсырманы бөліп беремін, бақылаймын, тыңдаймын.Әр топтың плакаттарын бір-бірімен алмастыртып, толықтыртамын.
4
Көрсетілім
Слайд
Тыңдайды, түсінеді.
Көрсетемін, түсіндіремін.
5
Оқулықпен жұмыс
Іштей оқу.
Дауыстап оқу.
Оқулық
Алдымен іштей оқиды,әр топтан 1-2 бала дауыстап оқиды.
Тыңдаймын, бақылаймын
6
Дәптермен жұмыс
Сұрақ - жауап
Дәптер, қалам
Мадақтау
Өлең мазмұны бойынша сұрақ дайындап жазады және сол сұрақтарын басқа топтарға қояды.
Бағыт беремін, тыңдаймын, бағалатамын.
7
Шығармашылық жұмыс
Сыни ойлау
Түсті қағаз, жіп, қайшы, желім
Заттарды пайдаланып, қиялындағы затты жасайды,қорғайды.
Түсіндіремін, бақылаймын.
8
Қорытынды
Венн диаграммасы
Сұрақ қойып қорытамын
9
Үйге тапсырма
Күнделіктеріне жазады
220-бет оқу,болашақ Астана, Алматы қаласы сурет салу, эссе жазу.
10
Бағалау
Оқушылардың білімдері бағаланады.
Сабаққа белсене қатысып отырған оқушыларды бағалаймын.
11
Рефлексия
Кері байланыс
Сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағына жазады.
Қорытынды жасаймын.
Автор туралы мәлімет: Демесинова Рыскүл Уйсынбайқызы – І санатты бастауыш сынып мұғалімі, еңбек өтілі - 27 жыл
Қарағанды облысы, Шет ауданы, Ақсу – Аюлы мекені
Ж. Ақылбаев атындағы эксперименталдық мектеп-гимназиясы КММ
Қазақ тілі 4-сынып
Тақырыбы: Қыстырма сөздер
Мақсаты: Қыстырма сөздердің сөйлем ішіндегі атқаратын рөлін, жалпы ойға қосатын әр түрлі мағыналық реңктерін байқату, сөйлем ішінен қыстырма сөздерді таба білуге, тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге үйрету.Қыстырма сөздерді орынды қолдана білуге дағдыландыру. Дұрыс, мәдениетті сөйлеуге тәрбиелеу.
Міндеттері:- Жаттығу жұмыстарын орындата отырып, қыстырма сөздің сөйлемдегі ойға қосатын мағыналық реңктерін ажырата білуге үйрету;
- оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру.
Күтілетін нәтиже: - топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттап, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады;
- жаттығу жұмыстарын талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдау, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;
- әр оқушы өзіне-өзі баға береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады.
Р/с
Атқарылатын жұмыстар
Әдіс-тәсілдер
Ресурстар
Бағалау
Оқушылардың іс-әрекеті
Мұғалімнің іс-әрекеті
1
Ұйымдастыру. Топқа бөлу.
Топқа бөлу
Түрлі түсті шарлар
Ұнаған түсті шарды алып, топқа бөлінеді
Оқушыларды топқа бөлемін, әр топқа бағалау парағын таратамын.
2
Өткенді қайталау
Топтық жұмыс
көрсетілім
формативті
Ұяшықты таңдап, сұраққа жауап береді
Түсіндіремін, бақылаймын, тексеремін
3
Жаңа сабақ.
Өзара бағалау
көрсетілім
Бас бармақ
Ұяшықтан шыққан сөйлемді талдайды
талдануын қадағалаймын, тексеремін
4
Көрсетілім
Зерттеушілік әңгіме
Слайд интербелсенді тақта,парақшалар
Тыңдайды, түсінеді.Ережені қорытып шығарады,сөйлемдер жазылған парақшаларды оқып, қыстырма сөздерді табады