Сабақтың тақырыбы: | Пайдалы қазбалар. Тау жыныстары |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Адам өміріне пайдалы қазбалардың маңызы туралы түсінік беру. Оқушылардың пайдалы қазбалар, оларды пайдалану туралы түсінік қалыптастыруына ықпал ету; Қауіпсіздікті сақтаудың практикалық сабақтары (ӨҚН) |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Пайдалы қазбалар, түрлері туралы біледі.. |
Көптеген оқушылар: Сұрақтарға жауап береді. |
Кейбір оқушылар: Сарамандық жұмыстар жасай алады. |
Жетістік критерийлері | Пайдалы қазбалар, оларды пайдалану туралы түсінік қалыптасады. Қазақстанның пайдалы қазбалар картасымен жұмыс істей біледі. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Сұрақтарға жауап береді, топпен, жеке жұмыс жасайды. |
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестері Тау жыныстары Пайдалы қазбалар |
Құндылықтарды дарыту | Табиғатты қорғауға тәрбиелеу: |
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, бейнелеу өнері, қазақ тілі. |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта |
Бастапқы білім | Ауа мен суды қорғау. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресустар |
Сабақтың басы | Миды шынықтыру. - Адамдар құрылыста қандай материалдарды пайдаланады? - Оларды қайдан алады? - Отынның қандай түрлерін білесің? - Металды қалай алады? Оларды қайда пайдаланады? - Пайдалы қазбаларды қандай мамандық иелері өндіреді? Пайдалы қазбалар қолданылуына қарай үшке бөлінеді | | |
Сабақтың ортасы
| Тақырыпқа кіріспе. - Оқулық бойынша жұмыс істеу. а) Мақаланы оқу. Тау жыныстары деген не? Әңгімелесу, пікір алмасу. ә) Пайдалы қазбалар туралы айтқанда көз алдарыңа не елестейді? 2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру: Тау жыныстары газ борпылдақ тығыз сұйық қатты Тау жыныстардың түрлерімен танысайық: Тас көмір Тығыз тау жыныстары құмтас
мәрмәр гранит Сергіту сәті 3.Жаңа білімді бекіту: тығыз тау жыныстары туралы не білдің? Сарамандық жұмыс: саз бен құмды зертте ________________________________________________ Оқулықпен жұмыс. Оқушыларға оқыту: іштей, дауыстап-тізбектей. 2. Сұрақтарға жауап алу: - Пайдалы қазба деген не? Оны қалай өндіреді? Пайдалы қазба шоғырланған жер қалай аталады? 3. Дәптермен жұмыс: пайдалы қазба деген не | |
Сабақтың соңы | Сабақты қорыту. Өзіңді тексер. Балалар тақтаға ілінген кестеге қарап, қорытынды шығарады: Үй жұмысы. Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап бер. | |
Дефференциация – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы. | Өзін өзі бағалау. Кері әсер парағы. | Сезім мүшелерінің күту |
Сабақ бойынша рефлекция: | Бұл бөлімді бос сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауапберіңіз. |
Сабақ \ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері дұрыс сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |