Просмотр содержимого документа
«А?са?алды? а? батасы. Ж?п дауыстылар. »
Сабақтың тақырыбы: Ақсақалдың ақ батасы. Жұп дауыстылар.
Сабақтың мақсаты:а) Адамгершілік туралы түсініктерін қалыптастыру.
2) Оқушылардың сабақ барысында есте сақтауын сөздік қорын дамыту, логикалық ойлауын дамыту б) Үлкенді құрметтеуге сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар:жұп дауысты дыбыстар,
Пайдаланатын әдіс-тәсілдер; сұрақ-жауап,
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, класс бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу
II.Үй тапсырмасын сұрау:Үйге берілген тапсырманы сұрау, пысықтау.
III.Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі.
Ережелерді еске түсіру.
IV. Мақсат қою кезеңі:- Дауысты дыбыстарға қандай дыбыстар жатады?- Дауыссыз дыбыстарға қандай дыбыстар жатады?
V. Жаңа сабақ.Оқулықпен жұмыс.46-жаттығу Сөздерді салыстырып оқыңдар сан-сән от-өт ыс-іс ұн-үннан-нән боз-бөз тыс-тіс тұс-түс2. берілген сөздердегі а-ә, о-ө, ы-і, ұ-ү дауысты дыбыстарының өзара ұқсас дыбысталуын байқау.ЕРЕЖЕ 47-жаттығу жаңылтпашты тездетіп, дұрыс оқыңдар.Жаңылтпаш
Дән-дәулет. Сән-сәулет
Дәулет-дән Сәулет-сән
2. Сөздердің ә дыбысының жіңішке естілуін байқау48-жаттығу1. Сөйлемдерді көшіріп жазуБіз ауамен дем аламыз.Адамға таза ауа өте қажет.Әуе ашық, таза.2. ауа, әуе сөздеріндегі а,ә дыбыстарын салыстырыңдар.Қайсысы жуан , қайсысы жуан, қайсысы жіңішке айтылған?
VI. Жаңа материалды пысықтау«Әке көрген оқ жонар» деген
нақыл сөз беріліпті кім қалай түсінеді?
Ақсақалдың ақ батасы
Оқуда алғыр бол,
Ойлауға даңғыл бол.
Өмірде әділ бол,
Ашуда сабыр бол.
Ісіңде шебер бол,
Ақылға кемел бол.
Қиынға батыл бол,
Еңбекте батыр бол.
Уәдеңе берік бол,
Ауылыңа көрік бол.
VII. Бекіту кезеңіМақалдар. Ата балаға сыншы
Ата-бәйтерек 2. Батаменен ер көгерер
Бала-жапырақ Жаңбырменен жер көгерер
Атадан бала туса игі, 4. Ата жолын қуса игі
VIII. Үйге тапсырма, бағалау.Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды атап өту.
Пәні: ана тілі Мерзімі: Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы: Әке мен бала . А-Ә жұп дауыстылар
Сабақтың мақсаты: 1) Әңгімен оқи отырып , алған білімдерін пысықтау. 2) Оқушылардың сабақ барысында есте сақтауын, сөздік қорын дамыту, логикалық ойлауын дамыту.
3) Үлкенді құрметтеуге сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар:оқулық, плакат
Пайдаланатын әдіс-тәсілдер; сұрақ-жауап, түсіндіру.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, класс бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу,
II.Үй тапсырмасын сұрау. Ережені сұрау.
А-ә, о-ө, ы-і, ұ-ү – жуан және жұп дауыстылар. Олар өзара ұқсас дыбысталады.
«Ақсақалдың ақ батасы» өлеңін жатқа сұрау.
Мақал-мәтелдер айтқызу.
III.Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі. Сұрақ-жауап.
Қазақ алфавитінде неше әріп бар?
Дауысты дыбыстарды ата.
Дауыссыз дыбыстарды ата.
Жуан дауысты дыбыстарды ата.
Жіңішке дауысты дыбыстарды ата.
Қосарлы дыбыстарды ата.
IV. Мақсат қою кезеңі.
Балалар мәтін оқиық, мәтін Әке мен бала туралы болмақ.
V. Жаңа сабақ: Әке мен бала мәтінін оқып беремін.
1. Әңгімедегі әке мен баланың іс-әрекетін кім маған сипаттап береді?
2. Әкесі тағаны баласына неліктен алдырғысы келді?
3. Баласы тағаны неге алмады деп ойлайсыңдар?
4. Әкесі тағаны қалай пайдаға асыруды?
5. Әкесі баласына қандай ақыл айтты?
VI. Жаңа материалды пысықтау. 49-жаттығу 1. Сөздердің дыбысталуын салыстырып оқыңдар. Асқар-әскер тары-дәрі
Бары-бәрі сатты-сәтті
Сан-сән ар-әр
Ал-әл ақ-әк
Берілген сөздердегі а,ә дауысты дыбыстарының өзара ұқсас дыбысталуын байқаңдар. Қарамен жазылған сөздерді көшіріп жазыңдар.Олардың жуан және жіңішке айтылуы қай дыбысқа байланысты?
VII. Бекіту кезеңі:Балалар, Әке мен бала мәтіндері туралы түсініктерін талдау.Әке мен балаға сипаттама беру.
VIII. Үйге тапсырма, бағалау. Мәтінді түсініп оқу. Мақалдарды жаттау.