Сабақ жоспары Пән аты: Өнеге сағаты Сыныбы: Ұзартылған күн тобы Күні, айы, жылы: 17.10.2015 жыл Тоқсан: ІІ тоқсан Мұғалімі: Бердалина Күнзира Сабақтың тақырыбы:Ағаштар неге ашуланды? Сабақтың мақсаты:Оқушылар әңгіме мазмұнымен танысып әр бөлімге ат қояды.Мазмұнға байланысты міндеттері:Әңгімені аялдамамен оқи отырып не туралы оқығанын маныасыз сөздерді анықтайды.Атқарылған игілікті шараға оқушылардың қалай қатысқанына сипаттама береді.Топтық жұмыс процесіне байланысты міндет:Жұппен,топпен жұмыс кезіңде оқушылар бір-бірін тыңдайды.Қорытынды шығарады.
Көрнекілігі:Ағаш суреттері,симатика кесте,текше ағаш ауылмыздың көркі,ағаш суреттері.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру бөлімі:Амандасу,түгелдеу,оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық.
Үй тапсырмасын тексеру.
Негізгі бөлім.
Қызығушылықты ояту.
Сыныпты топқа бөлу.
Ой шақыру.
Жаңа сабақ.
Балалар бүгінгі әңгімеміз ағаш отырғызуға байланысты.Ағаштар неге ашуланды.
Автор туралы түсінік.Әңгімені жазған жазушы-Бердібек Соқпақбаев 1924ж Алматы облысы,Нарынғол ауданында дүниеге келген.Әңгімені оқымас бұрын сендер ағаш туралы не білесіңдер?Ағаш сөзіне ассоцияция құрату.
Ассоцияция әдісі.(Ағаш деген сөзді естігенде ойларыңа не келеді,соның бәрін жазыңдар)
Әр топтан бір оқушы орындаған жұмысымен таныстырады.Оқушылар жауабын толықтырып,қорытындылау.Ағаш-өмір,ағаш-байлық,ағаш-тіршілік.
Мағынаны тану кезеңі.Топтық жұмыс-ағаштар ашулана ма?топта пікірлеседі,айтады.-ағаштарды орынсыз кессе,шапса,бұтақтарын сындырса,күтпесе ашуланады.Аялдамамен оқу,әр аялдаманы оқи отырып,жаңа сөз не туралы оқығанын, негізгі ойды анықтайды.1 .аялдама.Ағаш отырғызу апталығы.2.аялдама.Алмабектің ағашы(шала-жансар,халі мүшкіл)3.аялдама.10,11 азатжолды оқи ды.4аялдама.Адам айтқысыз ғажап оқиғаны болжау.
Бой сергіту.
Көркем табиғаттың аясында тұрамыз
Биік-биік жартасқа өрмелеп шығайық
Көк аспанның таза ауасын жұтып дем алайық
Ағаштар боп тербелейік,
Мөлдір бұлақ боп ағайық,
Құс болып қалықтап ұшайық.
Орнымызға ақырын ғана қонайық.
Балалар әңгімені оқу барысында қандай көңіл күйде болғанын анықтау.Ағаштардың суретін көрсету.қайың ағашы,емен ағашы,бәйтерек ағашы.Астана қаласының символыБәйтерек суретін көрсету.Текше әдісі.әңгімедегі оқиға қандай ретпен байандалғанына қысқаша талдау жасап айту.салыстыр Алмабектің ағашы мен басқа балалардың ағаштарының жағдайын салыстыра отырып әңгімелеу.ағаш- қаламыздың көркі.Қалада зауыттар өте көп.Зауыттардан шығатын улы газдар ауамызды ластайды.Осыған байланысты қаламыздың ішіне және сыртына ағаш отырғызу ісі қолға алынды. Ауаны тазалаудың ең тиімді жолы осы.Бұл-игі шара.
Қорытынды.Осы әңгіменің сен үшін пайдасы болды ма?
Үйге тапсырма.Шығармашылық жұмыс.Ағаш қаламыздың көркі. Әңгіменің мазмұнына байланысты сұрақтар дайындау.