kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Абайлаңыз, көктайғақ!

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:  Абайлаңыз, көктайғақ!

Мақсаты:

•Балалардың қыс мезгілінде үйде, көшеде, табиғатта қауіпсіздік  ережесін сақтай білу жөніндегі  білімдерін бекіту

•Ойлау, пайымдау, еске сақтау, логикалық ойлау дағдыларын  дамыту;

•Өз қауіпсіздігіне жауапкершілікпен қарауға, қауіпсіздік  ережелерін сақтауға тәрбиелеу

Көрнекілігі: Видеожазба, компьютер, слайд, плакат.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Абайлаңыз, көктайғақ!»

Сабақтың тақырыбы: Абайлаңыз, көктайғақ!

Мақсаты:

•Балалардың қыс мезгілінде үйде, көшеде, табиғатта қауіпсіздік ережесін сақтай білу жөніндегі білімдерін бекіту

•Ойлау, пайымдау, еске сақтау, логикалық ойлау дағдыларын дамыту;

•Өз қауіпсіздігіне жауапкершілікпен қарауға, қауіпсіздік ережелерін сақтауға тәрбиелеу

Көрнекілігі: Видеожазба, компьютер, слайд, плакат.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі:

1-жүргізуші

Көктайғақ - төтенше жағдайлардың. себептерiнiң бiрi.

Көктайғақ кезiнде апаттардың болу мүмкiндiгi жоғарылайды. Жүргізушiлер үшiн негiзгi жағдайлар— жаң-жаққа қарау, төмен жылдамдық және абай болушылық.

Видео ролик көрсетіледі

2 жүргізуші: Көктайғақ кезінде зардап шеккіңіз келмесе, келесі ережелерді орындаңыз:

1 оқушы: · Өзiңiздiң аяқ киiмiңiзге назара аударыңыз: табаны тайғақ материалдан жасалмаған, ыңғайлы аяқ киiм алыңыз.

2 оқушы: · Аяқ астына қарап, қауiптi жерлерде өтпеуге тырысыңыз. Егер су болған, «мұзды» жерден өтуге мүмкiндiк болмаса, шаңғышы сияқты өтуге тырысыңыз.

3 оқушы:· Көлiк өтетiн жерлерде сақ болыңыз. Асықпаңыз және жүгiрмеңiз.

4 оқушы:- Жолдың келесі бетке өтетін жерлерде абай болыңыз, асықпаңыз, жүгірмеңіз;

5 оқушы:- Аяғыңызды тізеден бос ұстап, табаңыңызды нық төсеп жүріңіз;

6 оқушы:  - Қолды қалтаға салып жүру құлау қаупін ұлғайтады

7оқушы: - Егер тайып кетсеңіз ауыр жарақат алмас үшін, жүрелеп отыра қалуға тырысыңыз.

8 оқушы: - Құлаған кезде қатты соққы алмас үшін бүктетіліп, аунап түсуге тырысыңыз. 

9 оқушы:- Құлаған кезде қолыңыздағы заттың емес, өзіңіздің аман қалуыңызды ойлаңыз. 

10 оқушы: - Құлаған соң орныңыздан бірден көтерілмей, жарақат алмағаныңызға көз жеткізіп, жаныңыздағылардан көмек сұраңыз.

1- жүргізуші :

Мамандардың айтуынша, құлау­дың үш түрінің зардабы болмайды. Олар – ішпен түсу, бір бүйірлеп құлау және арқасымен жығылу. Барлық жағдайда сіздің дұрыс шешім қабылдауыңызға небәрі үш секунд қажет.

2 жүргізуші:

Яғни, қас-қағым сәтте қол-аяғыңызды жинап, басыңызды қалқалап үлгеруіңіз керек. Егер қолыңызда ауыр сөмке болса, лақтырып жіберіңіз. Сіз үшін де, сөмке үшін де пайдалы екеніне сосын көзіңіз жетеді. Се­бебі, адамдар құлап бара жатып өзінің халін емес, сөмкенің жайын ойлайды. Ақыры құлаған екенсіз, онда орныңыздан тез тұрып кетпей, ауыр жарақат алмағаныңызға көзіңізді жеткізіңіз. Жедел жәрдем шақыртып, дәрігер көмегіне жүгініңіз.

1 жүргізуші:

ЕСТЕ САҚТАҢЫЗ! 

 Әсіресе арқамен құлау, шалқасынан  құлау ең қауіпті болып табылады, себебі, осы кезде мидың шайқалуы мүмкін. Жарақат алған кезде міндетті түрде жедел жәрдем қызметіне хабарласу қажет.

2 жүргізуші:      

ЕСТЕРІҢІЗДЕ БОЛСЫН !

- Әдетте мұз сүңгілері су жиналған жерде пайда болады, сол себепті үйлердің фасадын айналып өту керек.





11 оқушы:

- Қауіпсіздік ережелерін сақтаңыздар және мүмкіндігінше ғимараттардың қабырғаларына жақын жүрмеңіз.

12-оқушы:

- Мұздың үстімен топтасып жүргенде, бір-біріңнен 5-6 метр алшақ жүрген жөн. Бірінші жаяу жүргенге бейімдеп, құтқаратын заттарды кигізіп,( мысалы құтқару кеудешесі) ең жеңіл адамды жіберу керек

13 оқушы:- Тыйым салынған жерлерден, су қоймаларындағы мұздан өтуге болмайды.

14 оқушы: - Мұзды аяғыңызбен жармаңыз.

15 оқушы: - Мұздағы тесіктерге, жарықтарға, ойықтарға жақын келмеңіз.

1 оқушы - Мұздың бөлек бөлігінде топталып тұрма.

2 оқушы - Шанамен, шаңғымен тік жар жағадан жұқа мұзға қарай сырғанамаңыз

1 жүргізуші:

КӨКТАЙҒАҚ апаттарынан өз өзіңді қорғаудың ең бір дұрыс тәсілі көшелерде жол жүру ережесін сақтау болып табылады, соның ішінде:

3 оқушы автобустың артынан айналып өту;

4 оқушы

  • балаларды өз жаныңнан жібермеу;

5 оқушы

  • бағдаршамның қызыл түсі жанып тұрғанда жолдан өтпеу;

6 оқушы

  • жолдан өтер кезде ең алдымен солға, содан соң оңға қарау;

7 оқушы

  • жолдан өтуге дайындалып тұрған уақытта  жол шетінде тұрмау;

8 оқушы

  • автобус аялдамасында жүріп жатқан көлікке артыңмен бұрылмау;

9 оқушы

  • көлік қатты жылдамдықпен жүріп, өміріңізге қауіп төндіруі мүмкін.

2 жүргізуші:

Қорытынды: Есіңізде болсын! Абайлағыштық және сақтық – қысқы жарақат алудан ең жақсы қорғану.







1. Балалар жазушысы Бердібек Соқпақбаевтың қандай шығармаларын білесің? ( «Менің атым Қожа», «Компас», «Ағаштар неге ашуланды?»)
-Қожаға мінездеме беру.Әдісі сипаттау,толықтыру.
-Бодан компасты не істеді ? Орнында сен болсаң не істер едің ? 
-Алмабектің айыбы,ол өз кінәсін қалай түзетті,ағаштардың алғысы.
2. «Аш бала тоқ баламен ойнамайды» деп басталатын мақал қай әңгімедегі оқиғаға сәйкестендіріледі? Онда қалай жазылған? (Мырзабек Дүйсеновтың «Мен қалай торғай болдым» атты шығармасынан; «Аш торғай (бала) тоқ торғаймен (баламен) ойнамайды, тоқ торғай (бала) ештеңені ойламайды»)
-Сенің торғай болғың келе ме ? Торғай болсаң не істер едің ?
3. Шөкі қай әңгіменің басты кейіпкері? (« Алтын балық» атты Жолтай Әлмашевтің шығармасының басты кейіпкері).
-«Алтын балық» ертегісін білеміз ғой,алтын балықты сипаттау.
-Алтын балық ұстап алсаң не істер едің ?
Y «Алтын балық»ойынын ойнайық.
4. «Шөкі» деген атты неге қойған? 
А). Кішкентай болған үшін Ә). Түрі сары болғандықтан 
 В). Тіл, көз тимеу үшін.
-Жаңа туған нәрестеге,жас балаларға тіл-көз тимеу үшін көптеген ырымдар бар.Олар бетіне күйе жағу,ер балаға қыздың көйлегін кигізіп қою, үкі,көз түсетіндей жылтырақ әшекей,түйреуіш тағу т.б.
5. «Бұл да – табиғаттың заңы. Осылай тәсіл қолданбаса, күш біріктірмесе ...». Бұл жерде қай шығармадағы қандай заңдылықты айтып отыр?
А). М. Төрежанов. Қолғабыс. Б).М. Қалдыбаев. Үлек.
Ә). М.Әуезов. Көксерек. В). К. Сегізбайұлы. Құмырсқалар.
6. «Жота жүні үрпиіп, көздері жасылданып, бар тістерін көрсетіп, аузын ақситып ашып жіберіп, тап бергенде...» не болатын еді? Үзіндіні аяқта. Шығарма авторы кім?
(Мұхтар Әуезовтың «Көксерек» повестінен үзінді. ... талай бұралқы төбет, быжыл қаншық қаңсылай, шәуілдей қашатын болды.
Мынадай кезде Құрмаштың өзі де қорқақтай барып, қой-қойлайтын еді.)
-Көксерекке сипаттама беру,
YI Кинодан үзінді көре отырып, сипаттау.
Көксеректің күшік кезі Көксеректің көк шолақ қасқыр болған кезі
Жүні – үрпиіп ,үдірейіп
Езуі – ыржитады 
Бойы – үлкен емес Жота жүні – үрпиіп 
Көзі – жасылданып 
Азуы – ақситып ашып, тістерін көрсетіп
7.Сатира дегеніміз не ?
Сатира – күлкіге, әзіл – сықаққа құрылған шығарма. Мұндай сипатта жазатын ақын-жазушыны «сатирик» деп атайды. Оспанхан Әубәкіров әзіл-сықақ жазудың асқан шебері, сатирик жазушы.
-Сатирик-жазушылардан кімдерді білесің ?











1. Балалар жазушысы Бердібек Соқпақбаевтың қандай шығармаларын білесің?

а.-------------------------------ә.----------------------------- б.------------------------------------------------------------------2.-Қожаға мінездеме беру.Әдісі сипаттау,толықтыру------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3.-Бодан компасты не істеді ?---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------4. Орнында сен болсаң не істер едің ? -----------------------------------------------------------------------------
5.-Алмабектің айыбы,ол өз кінәсін қалай түзетті?------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. «Аш бала тоқ баламен ойнамайды» деп басталатын мақал қай әңгімедегі оқиғаға сәйкестендіріледі?------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 7-Сенің торғай болғың келе ме ? Торғай болсаң не істер едің ?------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. Шөкі қай әңгіменің басты кейіпкері? ------------------------------------------------------------------------------------9.-Алтын балық ұстап алсаң не істер едің ?-------------------------------------------------------------------------
10. «Шөкі» деген атты неге қойған? ---------------------------------------------------------------------------------
А). Кішкентай болған үшін Ә). Түрі сары болғандықтан   В). Тіл, көз тимеу үшін.
11.. «Бұл да – табиғаттың заңы. Осылай тәсіл қолданбаса, күш біріктірмесе ...». Бұл жерде қай шығармадағы қандай заңдылықты айтып отыр?-----------------------------------------------------------
А). М. Төрежанов. Қолғабыс. Ә). М.Әуезов. Көксерек. В). К. Сегізбайұлы. Құмырсқалар.
Көксеректің күшік кезі Көксеректің көк шолақ қасқыр болған кезі: Жүні – -------------Езуі – ---------------Бойы –--------------- Жота жүні – ----------------Көзі – ---------------Азуы –
7.Сатира дегеніміз не ?--------------------------------------------------------------------------------------------------
-Сатирик-жазушылардан кімдерді білесің ?



1. Балалар жазушысы Бердібек Соқпақбаевтың қандай шығармаларын білесің?

а.-------------------------------ә.----------------------------- б.------------------------------------------------------------------2.-Қожаға мінездеме беру.Әдісі сипаттау,толықтыру------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3.-Бодан компасты не істеді ?---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------4. Орнында сен болсаң не істер едің ? -----------------------------------------------------------------------------
5.-Алмабектің айыбы,ол өз кінәсін қалай түзетті?------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. «Аш бала тоқ баламен ойнамайды» деп басталатын мақал қай әңгімедегі оқиғаға сәйкестендіріледі?------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 7-Сенің торғай болғың келе ме ? Торғай болсаң не істер едің ?------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. Шөкі қай әңгіменің басты кейіпкері? ------------------------------------------------------------------------------------9.-Алтын балық ұстап алсаң не істер едің ?-------------------------------------------------------------------------
10. «Шөкі» деген атты неге қойған? ---------------------------------------------------------------------------------
А). Кішкентай болған үшін Ә). Түрі сары болғандықтан   В). Тіл, көз тимеу үшін.
11.. «Бұл да – табиғаттың заңы. Осылай тәсіл қолданбаса, күш біріктірмесе ...». Бұл жерде қай шығармадағы қандай заңдылықты айтып отыр?-----------------------------------------------------------
А). М. Төрежанов. Қолғабыс. Ә). М.Әуезов. Көксерек. В). К. Сегізбайұлы. Құмырсқалар.
Көксеректің күшік кезі Көксеректің көк шолақ қасқыр болған кезі: Жүні – -------------Езуі – ---------------Бойы –--------------- Жота жүні – ----------------Көзі – ---------------Азуы –
7.Сатира дегеніміз не ?--------------------------------------------------------------------------------------------------
-Сатирик-жазушылардан кімдерді білесің ?



Презентация тақырыбы: Экспо 2017. Презентацияда Экспо 2017, оның тарихы, болашақ көрмесі туралы суреттер мен мәліметтер бар. 2017 жылдың 10 шілдесіде басталып 10 қыркүйекте аяқталатын Қазақстан Республикасының астанасы Астана қаласында Халықаралық көрмелер бюросымен (ХКБ) ұйымдастырылатын Халықаралық көрме Экспо 2017 болмақ.

Expo 2017

Expo 2017 болашақ көрмесі




Экспо — 2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін Астана қаласында өткізу туралы – Қазақстан Республикасының басты ірі жобаларының бірі болып тұр. Осындай көлемді шараны Қазақстанның астанасы Астана қаласында ұжымдасқан туралы бастама Нұрсұлтан Назарбаевқа тиесілі.

2011 жылдың 10 маусымда Париж қаласындағы Халықаралық көрмелер бюросының (ХКБ) Бас хатшысы Винсенте Гонсалес Лоссерталеске ресми түрде Қазақстанның өтінімі тапсырылған болатын. Осы кезден бастап Қазақстан Республикасы Астана қаласында экспо — 2017 көрмесін өткізу құқығы үшін сайлау кезі науқанына ресми түрде кіріскен болатын.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Абайлаңыз, көктайғақ!

Автор: Балданбаева Бейсекуль Каналбайқызы

Дата: 19.01.2017

Номер свидетельства: 381331


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства