Батыс Қазақстан облысы,Орал қаласы
А.Тайманов атындағы №34 мектеп – гимназиясының
бастауыш сынып мұғалімі
Исмурзина Айсулу Аллаяровна
МАТЕМАТИКА
Сабақтың тақырыбы: 9 санын қосу және азайту.
Мақсаты: а/ 9 санын қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру; сан құрамы туралы білімдеріне сүйеніу, қосудың ауыстырымдылық қасиеті; бөліктер бойынша, қосу және азайту амалдарының өзара байланысын қолдану.
ә/ Ойларын жүйелі жеткізіп,шапшаң есептеуге дағдыландыру, математикалық термин сөздерін жетілдіре түсу.
б/ Оқушылардың өзара бәсекелестігін дамыту, шығармашылыққа баулу, тазалыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.
Сабақтың әдісі: СТО,сұрақ-жауап, талдау, топтастыру.
Көрнекілігі : Интерактивті тақта, кадаскоп, сандар, жеке суреттер.
Күтілетін нәтиже: Белсенділікке, ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққа, баулу, шығармашылықпен жұмыс істеуге қабілетті жеке тұлға қалыптастыру.
Сабақтың барысы
I.Ұйымдастыру бөлімі: -амандасу, сыныпты түгендеу, психологиялық дайындық: Бес болсын алар бағамыз,
Білімнен бақыт табамыз.
Қазақстан төрінде,
Жұлдыз болып жанамыз!
II.Өткенді еске түсіру: Қас қағым сәт!
1.Бір аптада неше күн бар?
2.5+2 қосындысы нешеге тең? (7)
3. 6-3 айырмасы нешеге тең? (3)
4. Қосу амалының атауларын айт. (қосылғыш,қосылғыш,қосындының мәні)
5.Алу амалының атауларын айт.(азайғыш,азайтқыш,айырманың мәні)
6.Үш бұрышта неше қабырға бар? (3қабырға)
7.Төрт бұрышта неше бұрыш бар? (4 қабырға)
III.Жаңа сабақ: Математикалық диктант.
3+2 қосындысы,7-2 айырмасы,5-ті 4-ке арттыр, 9-ды 3-ке кеміт,8 санынан 3-ті азайт, 2-і санына 7-ні қос.
Сандар құрамын еске түсіру. (7, 8, 9 сандар құрамы)
-Мен бір сан ойладым, сол санға 1-ді қосқанда 10 саны шықты, ол сан қандай сан? - 9 саны.
- 9 саны туралы не білеміз ?
Цифр бір таңбалы сан
Тақ сан 9саны 9-санының құрамы
*9 саны туралы тағы бір білетініміз, біздің ата-бабаларымыз 9-зын,19-зын,29-зын ақырғы тоғыз ауыр күн деп, тергеп жолға шықпаған екен
Оқулықпен жұмыс :№1. (көрнекілік арқылы түсіндіру)
1+9=10 9+1=10 10-9=1
-Қандай ереже естеріңе түсті ? Қандай қорытынды жасауға болады?
* Қосылғыштардың орнын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді.
* Қосындының мәнінен бірінші қосылғышты алса ,екінші қосылғыш шығады.
* Қосындының мәнінен екінші қосылғышты алса, бірінші қосылғыш шығады.
№2 (есепті оқу, оқушыларға оқыту, талдау)
-Есеп не туралы?
-Не белгілі?
-Не белгісіз?
-Есептің шартын , сұрағын, шешуін, жауабын оқу.
Аққу-7
Қарақу -?, 2-еуі а.
Ш: 7+2=9(қ)
Жауабы: қарақу-9
Сергіту сәті: 1 дегенім –жаман баға. Алады оны жаман бала.
2 дегенім –нашар баға. Іншегім нашарлама.
3 дегенім – орта баға. Сапасы да орта ғана.
4 дегенім – жақсы баға. Алады оны жақсы бала.
5 дегенім – үздік баға. Оқимыз біз үздік қана!
№3.Ойын: «Кім шапшаң ?»
№4. (3 қатарға бөліп шығарту)
6+4 7+3 3+4
7-4 8-5 4+5
2+6 10-7 7+2
10-6 8-5 7-5
Шығармашылық тапсырмалар:
1.Мұз айдында 5 бала,
Асыр сап жүр сырғанап.
Сырғанамай 2 бала,
Жағалауда тұр қарап.
Енді осы бар балаға,
Қосылды кеп 3 бала.
Сонда болды барлығы неше бала? (5+2+3=10)
2.Аулада 5 қоян,
Қорада 4 қоян.
2 қоян тығылды,
Қалғаны неше қоян ? (5+4-2=7)
3.Түйе, бота маң басқан,
Шудаларын шаң басқан.
Шұнақ құлақ 3 ешкі,
2 қозылы,2 қой
Бәрін бірге санап қой. (1+1+3+2+2=9)
№5. Келесі қандай сан ? (ауызша)
1, 3, 5, 7, 9. (1 сан аттау арқылы, өсу ретімен жазылған )
10, 7, 4, 1. ( 2 сан аттау арқылы, кему ретімен жазылған)
ІV. Сабақты қорытындылау:
-Бүгін қандай тақырыппен таныстық?
-9 саны туралы не білдік?
Карточкалармен жұмыс
V. Оқушыларды мадақтау, бағалау.
-Сабақ аяқталды.