Ta’limiy maqsad:
O`quvchilar bilan mavzu yuzasidan bahs-munozara o`tkazish, Otabek, Kumush, Zaynab timsollariga tavsif berish va zamonamiz yoshlaridagi o`xshash tomonlarini qiyoslash va tahlil qilish.
Tarbiyaviy maqsad:
Bilimli, sog`lom, barkamol avlodni voyaga yetkazish, o`z yurtiga sadoqatli, mard va fidoyi, komil insonlarni tarbiyalash, yaxshi va yomonning farqiga borish, hayotda to`g`ri yo`l tanlash, xalqimiz va Vatanimizga halol xizmat qilish, bunyodkor g`oyalarning hayotbaxsh kuchini to`g`ri anglash, vayronkor g`oyalarga vaqtida zarba berishni o`rgatish.
Rivojlantiruvchi maqsad:
O`quvchilarni qiziqtirish uchun ularni guruhlarga bo`lish, guruhlar bilan ishlash, ko`rgazmadagi raqamlar orqali o`tilgan mavzuni takrorlash, milliy urf-odat va an’analarni qadrlash, ota-onaga hurmat tushunchalarini shakllantirish, og`zaki va yozma nutqini rivojlantirish, interfaol o`yinlar orqali darsni rivojlantirish, o`quvchilarni to`g`ri fikrlash, bilim, ko`nikma va malakalarini rivojlantirish.
Darsning turi: bahs-munozara
Darsning uslubi:
Noan’anaviy interfaol usullardan foydalanish, o`yinlar tashkil etish, guruhlar bilan ishlash.
Darsning jihozi:
DVD, rasmlar, ko`rgazma,”Venn diagrammasi”, darslik, A.Qodiriy asarlar to`plami, buklama, prezident asarlaridan namunalar
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism:
a) Salomlashish.
b) Yo'qlama qilish.
O`qituvchi - Assalomu-alaykum aziz o`quvchilar. Good morning pupils.
O`quvchilar – Good morning teacher.
O`qituvchi - Hozir darsimiz adabiyot darsi. Now our lesson is literature (Shu yerda adabiyotga ta’rif beriladi).
Adabiyot – so`z san’ati,
Adabiyot – bobom hikmati.
Adabiyot – hayot darsi u
Adabiyot – odob aksi u.
O`qituvchi - Darhaqiqat, adabiyot – so`z san’ati. Hattoki, Abdulla Qahhor aytganidek: “Adabiyot – atomdan kuchli, ammo uni o`tin yorishga sarflamaslik kerak”. Navbatchi o`quvchidan davomatni aniqlab olamiz.
O`quvchi – Darsda barcha o`quvchilar bor.
O`qituvchi – Agar barcha o`quvchilar shu yerda bo`lsa, darsimizni boshlaymiz. Hozir o`quvchilar darsimizni boshlashdan avval she’riy lahzalar o`tkazamiz.(Shu yerda o`quvchilar o`zlari yodlagan she’rlaridan namunalar aytishadi).
O`qituvchi – Bugungi darsimiz bahs-munozara bo`lgani uchun men sinfni 2 guruhga bo`lmoqchiman.(Sinfga quyidagi tarqatmalar beriladi va shu tarqatmalar asosida guruh aniqlanadi, nomlanadi, guruh sardori belgilanadi).
1-guruh: “Istiqlol” (“Istiqlol” so`ziga ta’rif beriladi)
2-guruh: “Ma’naviyat chashmalari”- (“Ma’naviyat” so`ziga ta’rif beriladi )
(Har bir guruh o`zining nomini izohlaydi, shiorini aytadi, guruh sardorini belgilaydi.)
Istiqlol guruhi: “Bilmaganini so`rab o`rgangan olim, orlanib so`ramagan o`ziga zolim”
Ma’naviyat chashmasi guruhi: “Beshikdan to qabrgacha ilm izla”
O`qituvchi – Endi men sizlarga quyidagi savollar bilan murojaat etaman.
“Istiqlol”guruhiga - Bu yil qanday yil deb e’lon qilingan?(o`quvchilar o`zbek, rus va ingliz tilidagi nomlanishini aytishadi)
“Ma’naviyat chashmasi” guruhiga -Yaqin kunlarda Prezidentimizning qanday kitoblari nashrdan chiqdi?(Prezidentimizning “Ona yurtimiz baxtu iqboli va buyuk kelajagi yo`lida xizmat qilish – eng oliy saodatdir” nomli kitobi “O`zbekiston” nashriyoti tomonidan chop etilgan)
O`qituvchi – Endi biz sizlar bilan ma’naviyat daqiqasini o`tkazamiz.
“Adabiyot”so`ziga ta`rif bering.
“Xamsa” asariga kiruvchi dostonlarni ketme-ketlikda sanab bering.
Qanday badiiy asarlarni mutolaa qilgansiz?
Roman janrining yaratilishida qaysi ijodkorning hissasi ko`proq?
Hozirgi zamon shoir va yozuvchilardan qays
Ta’limiy maqsad:
O`quvchilar bilan mavzu yuzasidan bahs-munozara o`tkazish, Otabek, Kumush, Zaynab timsollariga tavsif berish va zamonamiz yoshlaridagi o`xshash tomonlarini qiyoslash va tahlil qilish.
Tarbiyaviy maqsad:
Bilimli, sog`lom, barkamol avlodni voyaga yetkazish, o`z yurtiga sadoqatli, mard va fidoyi, komil insonlarni tarbiyalash, yaxshi va yomonning farqiga borish, hayotda to`g`ri yo`l tanlash, xalqimiz va Vatanimizga halol xizmat qilish, bunyodkor g`oyalarning hayotbaxsh kuchini to`g`ri anglash, vayronkor g`oyalarga vaqtida zarba berishni o`rgatish.
Rivojlantiruvchi maqsad:
O`quvchilarni qiziqtirish uchun ularni guruhlarga bo`lish, guruhlar bilan ishlash, ko`rgazmadagi raqamlar orqali o`tilgan mavzuni takrorlash, milliy urf-odat va an’analarni qadrlash, ota-onaga hurmat tushunchalarini shakllantirish, og`zaki va yozma nutqini rivojlantirish, interfaol o`yinlar orqali darsni rivojlantirish, o`quvchilarni to`g`ri fikrlash, bilim, ko`nikma va malakalarini rivojlantirish.
Darsning turi: bahs-munozara
Darsning uslubi:
Noan’anaviy interfaol usullardan foydalanish, o`yinlar tashkil etish, guruhlar bilan ishlash.
Darsning jihozi:
DVD, rasmlar, ko`rgazma,”Venn diagrammasi”, darslik, A.Qodiriy asarlar to`plami, buklama, prezident asarlaridan namunalar
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism:
a) Salomlashish.
b) Yo'qlama qilish.
O`qituvchi - Assalomu-alaykum aziz o`quvchilar. Good morning pupils.
O`quvchilar – Good morning teacher.
O`qituvchi - Hozir darsimiz adabiyot darsi. Now our lesson is literature (Shu yerda adabiyotga ta’rif beriladi).
Adabiyot – so`z san’ati,
Adabiyot – bobom hikmati.
Adabiyot – hayot darsi u
Adabiyot – odob aksi u.
O`qituvchi - Darhaqiqat, adabiyot – so`z san’ati. Hattoki, Abdulla Qahhor aytganidek: “Adabiyot – atomdan kuchli, ammo uni o`tin yorishga sarflamaslik kerak”. Navbatchi o`quvchidan davomatni aniqlab olamiz.
O`quvchi – Darsda barcha o`quvchilar bor.
O`qituvchi – Agar barcha o`quvchilar shu yerda bo`lsa, darsimizni boshlaymiz. Hozir o`quvchilar darsimizni boshlashdan avval she’riy lahzalar o`tkazamiz.(Shu yerda o`quvchilar o`zlari yodlagan she’rlaridan namunalar aytishadi).
O`qituvchi – Bugungi darsimiz bahs-munozara bo`lgani uchun men sinfni 2 guruhga bo`lmoqchiman.(Sinfga quyidagi tarqatmalar beriladi va shu tarqatmalar asosida guruh aniqlanadi, nomlanadi, guruh sardori belgilanadi).
1-guruh: “Istiqlol” (“Istiqlol” so`ziga ta’rif beriladi)
2-guruh: “Ma’naviyat chashmalari”- (“Ma’naviyat” so`ziga ta’rif beriladi )
(Har bir guruh o`zining nomini izohlaydi, shiorini aytadi, guruh sardorini belgilaydi.)
Istiqlol guruhi: “Bilmaganini so`rab o`rgangan olim, orlanib so`ramagan o`ziga zolim”
Ma’naviyat chashmasi guruhi: “Beshikdan to qabrgacha ilm izla”
O`qituvchi – Endi men sizlarga quyidagi savollar bilan murojaat etaman.
“Istiqlol”guruhiga - Bu yil qanday yil deb e’lon qilingan?(o`quvchilar o`zbek, rus va ingliz tilidagi nomlanishini aytishadi)
“Ma’naviyat chashmasi” guruhiga -Yaqin kunlarda Prezidentimizning qanday kitoblari nashrdan chiqdi?(Prezidentimizning “Ona yurtimiz baxtu iqboli va buyuk kelajagi yo`lida xizmat qilish – eng oliy saodatdir” nomli kitobi “O`zbekiston” nashriyoti tomonidan chop etilgan)
O`qituvchi – Endi biz sizlar bilan ma’naviyat daqiqasini o`tkazamiz.
- “Adabiyot”so`ziga ta`rif bering.
- “Xamsa” asariga kiruvchi dostonlarni ketme-ketlikda sanab bering.
- Qanday badiiy asarlarni mutolaa qilgansiz?
- Roman janrining yaratilishida qaysi ijodkorning hissasi ko`proq?
- Hozirgi zamon shoir va yozuvchilardan qaysilarini bilasiz?
- Prezidentimiz A.Navoiyga qaysi asarida qanday baho bergan?
II. O`tilgan mavzuni so`rash: A.Qodiriy hayoti va ijodi. “O`tkan kunlar” romani
O`qituvchi - O`quvchilar, endi sizlar bilan o`tilgan mavzuni slayd orqali takrorlab olamiz. (Shu yerda adib hayotiga oid slayd namoyish etiladi)
ilarini bilasiz?
Prezidentimiz A.Navoiyga qaysi asarida qanday baho bergan?
II. O`tilgan mavzuni so`rash: A.Qodiriy hayoti va ijodi. “O`tkan kunlar” romani
O`qituvchi - O`quvchilar, endi sizlar bilan o`tilgan mavzuni slayd orqali takrorlab olamiz. (Shu yerda adib hayotiga oid slayd namoyish etiladi)