Просмотр содержимого документа
«6-sinf "Fe`llarning tuzilishiga ko`ra turlari"»
Namangan viloyati Uchqo`rg`on tumaniga qarashli 30 – ummumiy o`rta ta`lim maktabi ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi Abdurazzoqova Sohibaning ona tili fanidan 6 – siniflar uchun “Fe`llarning tuzilishiga ko`ra turlari. Sodda fe`llar” mavzusida yozgan 1 soatlik dars ishlanmasi.
Fanning nomi: ona tili.
Sinfi : 6-sinf
O`quvchilar soni:27 ta
Mavzu: Fe’llarning tuzilishiga ko`ra turlari. Sodda fe’llar
Ta’limiy maqsad : o`quvchilarga fe`llarning tuzilishiga ko`ra turlari va
sodda fe`llar haqida ma`lumot berish .
Tarbiyaviy maqsad : o`quvchilarni o`zlikni anglash , ona tiliga mehr – muhabbat , vatanga sadoqat tuyg`ularida tarbiyalash .
Rivojlantiruvchi maqsad : o`quvchilarning og`zaki va yozma nutqini o`stirish , ongli fikrlashga o`rgatish .
Dars turi : umumlashtiruvchi , o`tilganlarni tizimlovchi dars .
Dars metodi : musobaqa , guruhlarda ishlash .
Dars jihozi :darslik ,tarqatmalar , mavzuga oid slaydlar , rag`bat kartochkalari .
Dars bosqichlari:
1. Tashkiliy qism: 5daqiqa.
2. O`tilgan mavzuni so`rash va mustahkamlash: 15daqiqa.
3. Yangi mavzu bayoni: 10daqiqa.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash: 10 daqiqa.
5.Darsni yakunlash, o`quvchilarni baholash va uy vazifalarini tushuntirib berish.
I .Tashkiliy qism:
a)salomlashish ;
b)navbatchi o`quvchi axboroti;
d)ma’naviyat daqiqasi o`tkazish .
O`qituvchi : Darsimizning nomini
Kim aytadi , bolalar ?
O`quvchi : Sizga aytsam , muallim,
Darsimiz ona tilim .
O`qituvchi : Ona tilim , jon tilim .
Jonginam qurbon ,tilim
Beshik allasi bilan ,
Ochilgan biyron , tilim.
Darsimizni ona tili haqidagi she`rlar bilan davom ettiramiz .
O`quvchi: Sen millatning mulkisan .
Chiroyisan , ko`rkisan,
Fe’l- atvori , ruhini,
Aks ettirgan ko`zgusan ,
Donishmand, dono tilim .
Asl, durdona tilim.
O`quvchi: Ilk bor anglaganim mo`jiza, sehr,
Meni allalagan adog`siz mehr.
Nega tahsin aytmay madhingga axir,
Ona tilim, o`zing onamday suyuk .
Onamning bag`rida ochdim ko`zimni .
Onamdan o`rgandim ,,Vatan “- so`zimni.
Shunda tanidim, o`zim-o`zimni,
Ona tilim, o`zing onamday suyuk.
O`qituvchi :
1)O`zbek tiliga qachon davlat tili maqomi berilgan ?
2)Tilimiz taraqqiyotiga qaysi buyuk alloma ulkan hissa qo`shgan ?
3)Davlat tili deganda nimani tushunasiz?
4)O`zbekiston Respublikasining ,,Davlat tili haqida “gi Qonuni moddalaridan yod ayting.
O`qituvchi: o`quvchilar , ona tilimiz go`zal , so`zga boy va betakror til . Har birimiz jonajon tilimizni sevishimiz , qadrlashimiz kerak . Chunki ona tilimiz biz uchun onamizday suyukli va qadrdon .
Siz tilni asrangiz har nedan ortiq ,
Yagona olamni asragansimon .
Bobolardan qolgan noyob bu tortiq ,
Toki avlodlarga yetolsin omon .
II. O`tilgan mavzuni so`rash .
O`qituvchi : Aziz , o`quvchilar , biz o`tgan ona tili darsimizda qaysi mavzuni o`tganmiz ?
O`quvchi : Biz o`tgan ona tili darsimizda ayrim fe`l yasovchi qo`shimchalar imlosi mavzusi bilan tanishganmiz .
Uy vazifasini tekshirish. O`quvchilar uyda 192- mashqni bajarib kelishlari kerak edi. Uy vazifasini o`quvchilar o`z- o`zini boshqarish usulida tekshiradilar.
Sinf o`quvchilari uch guruhga bo`linadilar.
Birinchi guruh ,,Donolar”, ikkinchi guruh ,,Zukkolar’’ , uchinchi guruh ,,Bilimdonlar” deb nomlanadi.
,,Donolar” guruhi :Fe`l yasovchi yasovchi qo`shimchalar qaysilar ?
,,Zukkolar” guruhi : Past –sust so`zlaridan fe`l yasalganda qanday tovush o`zgarishi yuz beradi ?
,,Bilimdonlar” guruhi : -illa qo`shimchasi bilan fe`l yasalganda qanday tovush o`zgarishi yuz beradi ?
Guruhlararo yasama fe`llarga misol aytish musobaqasi o`tkaziladi .
,, Donolar “ guruhi ,, Zukkolar “ guruhi ,, Bilimdonlar”guruhi
Ishla so`zla oqla
Ko`kar qisqar qizar
Gursilla charsilla g`uvulla
Guruhlar baholanib boradi.
Guruhlararo ,,To`g`ri” ,,Noto`g`ri” o`yini o`tkaziladi. Bunda ot mavzusiga oid nazariy bilimlar yuzasidan savol- javob o`tkaziladi. Guruhlar bir- birlariga savollar berishadi va javoblarning to`g`ri yoki noto`g`ri ekanligi o`yin tarzida aniqlanadi.
,,Donolar” guruhi : Qanday fe`llar harakat fe`llari deyiladi ? ,,Zukkolar” guruhi :Shaxs va narsalarning jismoniy faoliyati natijasida ro`y bergan harakatnini bildiruvchi fe`llar harakat fe`llari deyiladi . ,,Bilimdonlar” guruhi : Javob to`g`ri.
,,Zukkolar” guruhi : Qanday fe`llar o`timli fe`llar deyiladi?
,,Bilimdonlar” guruhi : Tushum kelishigidagi fe`llar bilan bog`lana olmaydigan fe`llar o`timli fe`llar deyiladi ?
,,Donolar” guruhi : Javob noto`g`ri .Tushum kelishigidagi so`zlar bilan bog`lana oladigan fe`llar o`timli fe`llar hisoblanadi ? ,,Bilimdonlar” guruhi : O`qishdi ,bajarishdi ,yugurishdi fe`llari qaysi nisbatda ?
O`yin shu tarzda davom etadi .Savol –javob yakunlangach , guruhlar baholanadi , faol o`quvchilar rag`batlantiriladi .
III. Yangi mavzu bayoni:
O`qituvchi yangi mavzuni e`lon qiladi . Fe`llarning tuzilishiga ko`ra turlari . Sodda fe`llar .
1–topshiriqqa asosan o`quvchilar berilgan fe`llarni solishtiradilar bir asosli va ikki asosli fe`llarga ajratadilar . Topshiriq ,, Kim epchil va kim chaqqon ‘‘ o`yini tarzida bajariladi.
Sodda fe`llar
Qo`shma fe`llar
Toshmoq
Oqmoq
Yurmoq
Sakramoq
Topib olmoq
Uxlab qolmoq
Bayon qilmoq
Tortib olmoq
Topshiriqni birinchi bo`lib bajargan guruh g`olib hisoblanadi .
O`qituvchi mavzuni tushuntirishda quyidagi ko`rgazmadan va mavzuga oid slayddan foydalanishi mumkin .
Sodda fe’llar
Qo`shma fe’llar
Juft va takroriy fe’llar
Bormoq
Kelmoq
O`qimoq
Olib kelmoq
Sotib olmoq
Ko`mak bermoq
Ketdi-qoldi
Oldi-qo`ydi
Aytib -aytib
BILIB OLING. Fe’llar tuzilishiga ko`ra to`rt xil bo`ladi: 1) sodda fe’llar ;
Sodda fe’llar bir asosdan tarkib topadi. Sodda fe’llar ikkiga bo`linadi: sodda tub fe’llar va sodda yasama fe’llar . Sodda tub fe’llar asos holatida ish-harakat va holatni anglatadi. Masalan: qurmoq, yurmoq, ketmoq.
Sodda yasama fe’llar so`z yasovchi qo`shimchalar yordamida boshqa so`z turkumlaridan yasaladi: shod –shodlanmoq, yangi – yangilamoq, gap- gapirmoq,
Guv- guvullamoq, tez- tezlamoq.
Sodda fe’llar
Turi
tarkibi
misollar
Sodda tub fe’llar
Asos
Bormoq, kelmoq, yurmoq, chizmoq.
Sodda yasama fe’llar
Asos+so`z yasovchi qo`shimcha.
Ishla, angla, tuna, qoray.
IV. Mustahkamlash .197 -199- mashqlar.
So`ng o`qituvchi o`quvchilarga 197- mashqda Alisher Navoiyning “Sher va Durroj” hikoyatidan berilgan parchani ifodali o`qitadi. Matn asosida yolg`onchilikning yomon oqibatlarini tushuntiradi, inson rostgo`y bo’lishi lozimligini uqtiradi , hamda sinf o`quvchilari matndagi sodda tub fe’llarni va sodda yasama fe’llarni aniqlaydilar .
Sodda tub fe’llar
Sodda yasama fe’llar
Tushmoq, aldamoq,ilinmoq
Nafratlanmoq,gapirmoq ,so`zlamoq.
Mashqni birinchi bo`lib bajarib bo`lgan o`quvchi g`olib hisoblanadi va rag`batlantiriladi .
198-mashqni ham musobaqa tarzida bajartirish maqsadga muvofiq. Bu mashqda ham o`quvchilar sodda fe’llarni topib, sodda tub va sodda yasama fe’llarga ajratadilar.
199 -mashqda esa o`quvchilar gaplardagi sodda fe’llarni aniqlab, ularning yasalishini izohlaydilar .
Namuna: Ko`klam . Butun mavjudot qaytadan yasharmoqda . Yasharmoq Sodda yasama fe`l , yosh ot asosiga -ar qo`shimchasi qo`shish bilan yasalgan..
199 –mashqda har bir guruh a`zosi ikkitadan gapni izohlaydi .
Guruhlar baholanib boradi .
,,Ma`nodoshini top “ o`yini 1 –guruh aytgan fe`lning ma`nodoshini 2-3 –guruh a`z olari topishlari kerak .
,, Donolar “ guruhi ,, Zukkolar “guruhi ,, Bilimdonlar “ guruhi.
Gapirdi So`zlaydi . So`ylaydi
Bajardi Ado etdi Bitirdi.
Yoqtirdi Istadi Xohladi
O`yin shu tarzda davom etadi . G`olib guruh aniqlanadi va rag`batlantiriladi .
V . Darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholanadi va rag`batlantiriladi .
VI . Uyga vazifa : 200 – mashq . Berilgan gaplardagi sodda gaplarni topib , guruhlarga ajratish .