Просмотр содержимого документа
«5 саны ж?не цифры. бесб?рыш.docx»
Күні: Пәні: Математика Сыныбы:1
Сабақтың тақырыбы. 5 саны мен цифры. Бесбұрыш. Сабақтың мақсаты: 1.5 санының құрылуымен 5 цифрының жазылуымен және құрамымен таныстыру. Бесбұрыш және оның белгілері туралы түсініктерін қалыптастыру. 2.Оқушының логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. 3. Шапшаң есептеуге жетелеу, таза, көркем жазуға тәрбиелеу. Көрнекілігі: кесте, кеспе сандар, санау материалдары , дәптер. Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі: түсіндіру, ой - қозғау,сұрақ- жауап, әңгімелеу, талдау. Пән аралық байланыс: дүниетану, ана тілі. Сабақ барысы: I .Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық көңіл күй. - Көңіл күйлерің қалай? - Керемет! (қолдарын көтереді) - Сабаққа дайындықтарың қалай? - Тамаша! (шапалақтайды) - Ынтаңыз ше? - Ғажап! (қолдарын көтереді) - Ендеше бастайық, сабақ. - О! (бас бармақтарын көрсетеді) Оқушылардың сабаққа зейіндерін аудару. II.Өткен сабақты қайталау. Ойындар: Қанша? Толықтыр. Көршілерін ата. Тура,кері санау. Артық, кем, тең ұғымдарымен ауызша есептеулер жүргізу. «Кім жылдам?» ойыны. Тақтаға алдын ала мысалдар жазылып қойылады..Оқушылар қатар бойынша жарысады. 1 + 3 2 + 2 4 - 3 4 - 2 1 + 2 3 + 1
III.Жаңа сабақ . - Балалар, сендер сабақта қандай баға алғанды жақсы көресіңдер? Балалар: «Бес» - деп жауап берері сөзсіз. - Сендердің бестерің дәптерде қандай белгімен тұрады? - Жұлдызша. - Ендеше жұлдызша тамаша белгі болғаны ғой. - 5 жұлдыздың неше бұрышы бар? - Бес. - Ендеше біз , бүгін 5 санының құрылуымен , 5 цифрының жазылуымен және оның құрамымен танысамыз және бесбұрыш оның белгілері жайлы түсінік аламыз. « 4 қояндардың қасына және 1 қоянды қоямын. Қоян нешеу болды?» Сан сәулесі шексіз екені түсіндірілді. санының баспа және жазба түрімен таныстыру. 5 санының құрамы анықталады. Көрнекіліктерді пайдалана отырып, өрнектер құрастырып, мәнін табу, оқыту. 4 + 1 = 5
Төрттен кейін бесті, Білу оңай десті. Санаса қолдың саусағын Оңай табасың десті. (5 саны мен бес саусақ) Қоржыннан бір - бірден алма алынып шығады. 5 саны бес бірліктен тұрады. 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 5 Бүгінгі сабақта біз қонаққа барамыз. - Балалар, қонаққа барғанда өзімізді қалай ұстауымыз керек? Алдымен қайда баратынымызды білу үшін, жұмбақты тыңдап ойланыңдар? Бұл қандай аң? Бұл орманды мекендейтін жабайы жануар. Оның қорегі жаңғақ, саңырауқұлақтар. Жүні түрлі түсті болады. Ақ, қоңыр, қызғылт сары. Тиінге қонаққа баратындықтан, сыйға не апарамыз? Ол қай үйде тұрады екен? (саңырауқұлақ, жаңғақ) Тиіннің тапсырмасы. 1 - тапсырма.. Оқулықтағы 5 санының құрамын табу. Сол жақта 4 қызыл дөңгелек, оң жақта 1 жасыл дөңгелек. Барлығы неше дөңгелек екенін табу үшін өрнек құрып, шығаруымыз керек. Осылайша өрнектер құрылып, тақтада шығарылады. Оқушылар дәптерлеріне жазады.
Оқулықпен жұмыс. №1 тапсырма тақтада дөңгелектерді пайдалана отырып түсіндіремін. Қызыл және көк дөңгелекшелерді пайдаланамын.
4 + 1 = 5 1 + 4 = 5 3 + 2 = 5 2 + 3 = 5
Әрі қарай оқушылар тақтада жалғастырып шығарады. Азайту амалы.
5 - 4 5 - 1 5 - 2 5 - 3
Бұл тапсырманы дұрыс орындадыңдар, жарайсыңдар. Сапарымызды жалғастырамыз. Келесі үйдің иесін табу үшін жұмбақты шешіңдер.
Қалқиған ұзын құлағы, Елеңдеп, қорқып тұрады. (Қоян) - Ол қай үйде тұрады? Қоянға сыйға не тартамыз. Ол нені жақсы көреді? (Сәбіз) Қоянның тапсырмасы: №2 тапсырма: Үйлерге орналастыр. Тақтада ойын түрінде орындалады. Сандарды үйшікке дұрыс орналастыру керек.
5
4
3
№3 тапсырма оыншық пирамида құрастыру. Ауызша 1ден 5-ке дейін және 5-тен 1ге дейінгі тура және кері санауға арналған.
- Енді келесі үйдің иесін табу үшін мұқият тыңдап, ойланып табыңдар.
Оның үсті тікенді, бауыры ақ, аяқтары қысқа болады. Бірақ өте тез жұгіреді. Ол жәндікпен, саңырауқұлақпен,жеміс - жидектермен қоректенеді. Кірпі нешінші үйде тұрады? Оған сыйға не апаруға болады? (алма) Кірпінің тапсырмасы. . №4 тапсырма. Бесбұрыштармен таныстыру. Неге бесбұрыш делінген? 5 қабырға, 5 бұрыш, 5 нүкте бар. Дәптермен жұмыс. №1 тапсырма. 5 цифрын жазу. - Жарайсыңдар, балалар, кірпіге көмек көрсеткендерің үшін риза болды. IV.Сергіту сәті. Жұмыс істеп шаршапты, Демалтайық саусақты. Саусақтарым бес - бестен, Бәрін қосса оншақты.
Келесі үйдің иесін табу үшін мына жұмбақты шешіп көріңдер. Өзі айлакер және қу, Жүрген жері айқай - шу. (Түлкі) Түлкі нешінші үйде тұрады екен? Ол нені жақсы көреді? Оған қандай сыйлық апарамыз. (Балық) Түлкінің тапсырмасы. №2 қандай сан көрсетілсе, сонша затты боя. 5 саңырауқұлақ, 3 көбелек, 4 алма. №3 нүктелерді ретімен түзу сызық арқылы қос. №4 4-тің құрамын анықта. Келесі үйдің иесін табу үшін мыны жұмбақты шешіп көріңдер. Бұрап қойған сағаттай, Таң атпай айқайлайды - ай. (Әтеш) Әтеш нешінші үйде тұрады? Ол нені жақсы көреді? Оған қандай сыйлық тартуға болады? (Бидай) Әтештің тапсырмасы. Мысал есептер.
1. Пісіп тұрған 4 алмұрт 2. Ұлпа жүнін қыздырып, Қызығатын көрген жұрт. Күн шуақта бір күшік 2 алмұртты бұтақтан, Отыр еді жанына, Алып жеді Мұратжан. Келді тағы бір күшік.
3. Екі балапан тұр, үш балапан отыр. (Барлығы ?)
V.Сабақты қортындылау: Сызғышпен жұмыс.№5 тапсырма. Бесбұрышты ата. Төртбұрыш және үшбұрыштың қабырғаларының ұзындығын өлше. - Бүгінгі сабақта біз неше үйге қонаққа бардық? - Қандай санмен таныстық? - Бүгінгі сабақта не үйрендік, не білдік? VI.Үйге тапсырма: 49 - бет.№6 логикалық тапсырма. Сары гүл. Көк сызғыш VII.Оқушылар білімін мадақтау. Жұлдызшалар арқылы бағалау.