Ta`limiymaqsad:O`quvchilarga 50 dan 59 gacha bo`lgan sonlarni xona birliklari hamda ularni hosil qilish yo`llari haqida atroflicha tushuncha berish.
Tarbiyaviymaqsad:O`quvchilar ongiga milliy istiqlol g`oyasini singdirish. Vatanparvarlik ruhida tarbiyalash. Vatanga munosib farzand bo`lib kamol topishlariga hissa qo`shish.
Rivojlantiruvchimaqsad: O`quvchilardagi matematikaga bo`lgan qiziqishlarini rivojlantirish. O`quvchilarni matematik nutqini rivojlantirish.
Darsturi: Yangi bilim beruvchi.
Darsusuli: Noan`anaviy,guruhlarda ishlash, “Matematik estafeta”,”Hushyor bo`l”
Darsjihozi: Kompyuter, slayd, darslik va ko`rgazmalar, tarqatmalar, avtobus maketi, quyon va bo`ri rasmlari.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«“ 50 dan 59 gacha bo`lgan sonlar”»
Кattaqo`rg`on shahar
Xalq ta`limi bo`limiga qarashli
16-umumiy o’rta ta’lim maktabining
Boshlang`ich sinf o`qituvchisi
Nigmatova Aziza Ikromovnaning
“ 50 dan 59 gacha bo`lgan sonlar ” mavzusida
1-“B”sinfidao`tkazgan
OCHIQ DARS
ISHLANMASI
Sana:2020
Sinf: 1-”B”
Fan: Matematika
Mavzu: 50 dan 59 gacha bo`lgan sonlar.
Darsning maqsadi:
Ta`limiy maqsad: O`quvchilarga 50 dan 59 gacha bo`lgan sonlarni xona birliklari hamda ularni hosil qilish yo`llari haqida atroflicha tushuncha berish.
Tarbiyaviy maqsad: O`quvchilar ongiga milliy istiqlol g`oyasini singdirish. Vatanparvarlik ruhida tarbiyalash. Vatanga munosib farzand bo`lib kamol topishlariga hissa qo`shish.
Rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilardagi matematikaga bo`lgan qiziqishlarini rivojlantirish. O`quvchilarni matematik nutqini rivojlantirish.
Dars turi : Yangi bilim beruvchi.
Dars usuli: Noan`anaviy,guruhlarda ishlash, “Matematik estafeta”,”Hushyor bo`l”
Dars jihozi: Kompyuter, slayd, darslik va ko`rgazmalar, tarqatmalar, avtobus maketi, quyon va bo`ri rasmlari.
Darsning blok sxemasi.
Darsning blok sxemasi.
№
Darsning borishi
1
Tashkiliy qism
Vaqti
2
O`tgan mavzuni so`rash va mustahkamlash
3
6 daqiqa
10 daqiqa
Yangi mavzu bayoni
4
10daqiqa
5
Yangi mavzuni mustahkamlash
15 daqiqa
O`quvchilarni baholash
6
2 daqiqa
Uyga vazifa berish
2 daqiqa
№
Darsning borishi
1
2
Vaqti
Tashkiliy qism
6 daqiqa
O`tgan mavzuni so`rash va mustahkamlash
3
10 daqiqa
Yangi mavzu bayoni
4
10daqiqa
Yangi mavzuni mustahkamlash
5
15 daqiqa
O`quvchilarni baholash
6
2 daqiqa
Uyga vazifa berish
2 daqiqa
Darsning borishi.
I Tashkiliy qism:
O`quvchilar bilan salomlashish. Sinf xonasining gigiyenik holatini nazorat qilish. Navbatchidan ma`lumot qabul qilish. Sinfda psixologik iqlim yaratish .
Darsimiz:
Matematika fanlar ichra shoh,
Uning sirlaridan bo`lamiz ogoh.
Maqsadimiz:
O`rgangaymiz hisob-kitob ilmini,
Matematika jumboqlarning tilsimi.
Sinfimiz shiori:
Ikki uchga yo`q toqat
To`rt va beshga marhamat
Sinf 3-guruhga bo`linadi:
Kamalak 2. Bilag`on 3. Yangi avlod guruhlari
Qaysi guruh o`quvchilari darsda faol bo`lsa, sayohat uchun avtobusga chiptalarni qo`lga kiritadilar.
II. O`tilgan mavzuni takrorlsh:
O`tilgan mavzu 40dan 49 gacha bo`lgan sonlar “Hushyor bo`l” ta`limiy o`yini va “Matematik estafeta ” orqali mustahkamlanadi.