Саба?ты? ма?саты: Онды?тан аттап 5-?осу ж?не азайту т?сілдерімен таныстырып т?сіндіру.Тез есептей білуге ?йрету.Байланыстырып с?йлеу,ойлау,есте са?тау ?абылеттерін арттыру.Т?ртіптілікке,ал?ырлы??а, ??ыптылы??а,досты? ?арым-?атынас?а баулу.
К?рнекілігі: Пара?шалар,карточкалар,математикалы? ж?мба?тар,есеп т?сін- дірмесі жазыл?ан ?а?аз.
?діс - т?сілі: С?ра?-жауап
Саба?ты? барысы
І. ?йымдастыру кезе?і:
Жа?а саба?.
-5 санына байланысты ?андай сана?ты білеміз?
Бес дегеніміз ба?ыт,
Ба?алайтын-уа?ыт.
-3,5,7.9 сандары киелі сандар болып есептеледі.
ІІ. Бес сыры.
5 асыл іс
?атер Д?шпан
?ару Ба?а
5 ?атер:от,жау,борыш,ауру,с?з.
5 ?ару:сада?,мылты?,найза,?ылыш,айбалта.
5 е? жа?сы ба?а.
5 асыл іс: талап,е?бек,тере? ой,?ана?ат, ра?ым.
5 д?шпан: ?сек,?тірік,ма?танша?,еріншек,бекер мал шашпа?.
ІІІ.Пара?шамен ж?мыс.
1. 5 саныны? косу ж?не азайту кестесі
Просмотр содержимого документа
«5-ті ?осу ж?не азайту »
Математика 1 сынып
Балтыкысгенова Гульзира Курметовна
Шөптікөл орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: 5-ті қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: Ондықтан аттап 5-қосу және азайту тәсілдерімен таныстырып түсіндіру.Тез есептей білуге үйрету.Байланыстырып сөйлеу,ойлау,есте сақтау қабылеттерін арттыру.Тәртіптілікке,алғырлыққа, ұқыптылыққа,достық қарым-қатынасқа баулу.
Көрнекілігі: Парақшалар,карточкалар,математикалық жұмбақтар,есеп түсін- дірмесі жазылған қағаз.
Әдіс - тәсілі: Сұрақ-жауап
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Жаңа сабақ.
-5 санына байланысты қандай санақты білеміз?
Бес дегеніміз бақыт,
Бағалайтын-уақыт.
-3,5,7.9 сандары киелі сандар болып есептеледі.
ІІ. Бес сыры.
5 асыл іс
Қатер Дұшпан
Қару Баға
5 қатер:от,жау,борыш,ауру,сөз.
5 қару:садақ,мылтық,найза,қылыш,айбалта.
5 ең жақсы баға.
5 асыл іс: талап,еңбек,терең ой,қанағат, рақым.
5 дұшпан: өсек,өтірік,мақтаншақ,еріншек,бекер мал шашпақ.
ІІІ.Парақшамен жұмыс.
1. 5 санының косу және азайту кестесі.
5+1 = 4+5 = 8-5 =
3+5 = 5+2 = 5+5 =
9-5 = 9-5 = 10-5 =
Санды жүктеу.
7+5=(4+6)+2=12 12-5=(12-6)-2=4
3 2 2 3
2.- Мыны суретке қарап үшбұрыштардың нөмерін теріп жаз:
1
3 4 5
2
IV. Оқулықпен жұмыс
№4 120 бет
10-10 = 7+2 = 6-4 = 7-2 =
6+2 = 8-0 = 7+0 = 5+3 =
4-2 = 4+2 = 6+3 = 9-4 =
V. Математикалық диктант
7 мен 3 сандарының қосындысына 2-ні қос.
13 пен 3 сандарының айырмасынан 2-ні алу.
9 бен 2 сандарының қосындысына 4-ті қос.
8 бен 1 сандырының қосындысыны 1-ді қос.
IV. Сергіту сәті.
Ормандағы аюдың,
Құлпынайы көп екен
Теріп,теріп алайық
Қалтамызға салайық.
VII. Ой қозғау.
Табақта бес алма
Қолымда екі алма
Қосқанда барлығын
Болады неше алма?
Бір алма атама
Бір алма апама
Нешеуін алады
Нешеуі қалады ( бес)
Шығармашылық тапсырма:
(8-2)- = 3
(8-2) – 3 = 3
«Асық иіру» ойыны арқылы сабақты қорыту.
5=3+2 11=4+7 12=8+4
VIII. Үйге тапсырма.
IX. Бағалау.