Просмотр содержимого документа
«4-сынып Ту?ан жер»
№ 83. Тақырыбы: Туған жер. Қасым Аманжолов.
Мақсаты:1. Оқушыны Қасым Аманжоловтың «Туған жер» атты өлеңін
мәнерлеп, түсініп оқуға үйрету; өлеңнің өзекті түйінді ойын
ашуға жағдай жасау;
2. Өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баули отырып,
байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын дамыту.
3. Елге, жерге деген патриоттық сезімдерін ояту;
Типі: аралас сабақ.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену.
Көрнекілігі: суреттер, кесте.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды топқа бөлу. (3 мин)
1-топ 3- топ
2-топ 4- топ
Талаптанып, қанаттанып,
Өмір сырын ұғамыз.
Білім алып, тұлғаланып,
Азамат боп шығамыз.
Топбасшылар сайлау( қол соғып, қошеметтеу).
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: (6 мин)
-Ана тілі пәнінен үйге қандай тапсырма берілді?
- Мақалдарды жаттау, мәтінді оқу, мазмұндау.
- Мақалдарды кім көп жаттап келгенін тексеріп көрейік.( Әр топтағы балалар мақалдарды тізбектей айтады).
Әр топқа сұрақ қою.
1. Қос пырақ қандай елдерді аралапты?(Ш.Амур,Б. Дунай, Румды).
2.Қыран олардан не сұрайды? (Не көрдіңдер, не түйдіңдер?).
3.Пырақ не деп жауап береді? (Көргенімізді айтсақ, көп сөз).
4.Мәтіндегі негізгі ой не?(Өз елің өзіңе – ұжмақ ).
5.Елтаңбаның авторы кім? (Жандарбек Мәлібекұлы мен Шота Уалиханов )
Тудың авторы кім? ( Шәкен Ниязбеков ).
Әнұранның авторы кім? (Ж.Нәжімеденов, Н. Назарбаев).
ІІІ. Мақсат қою кезеңі: (6мин)
1.Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
1- топ «Туған жер» дегенді сендер қалай түсінесіңдер?
2- топ Сендер кімдердің «Туған жер» , «Отан» туралы шығармаларымен танысып едіңдер ?( «Отан туралы» М.Мақатаев, «Туған өлкем» Ө. Тұрманжанов, «Үш бақытым» М.Мақатаев, С. Мәуленов...)
3- топ «Туған жер» туралы мақал-мәтелдер айту.
4-топ «Отан» туралы қандай өлеңдер білесіңдер?
5- топ «Туған жер» туралы эссе
ІҮ. Жаңа сабақ: (7мин)
1. Әр топқа Қ.Аманжоловтың өмірбаянын беріп таныстыру.
1-топ Қ.Аманжолов кім?
2-топ Қ.Аманжоловтың балалық шағы туралы не айтасыңдар?
3- топ 1930-1936 жылдарға дейінгі қызметі.
4- топ 1938 жылғы өлеңдер жинағы қалай аталады?
5- топ Ақынның мол мұрасы не екен?
Оқулықпен жұмыс (5-мин)
1 Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқу.
2 Әр шумақты кезектесіп, жалғастырып оқу.
ІҮ.Түсінгендерін тексеру: ( 5-мин)
1- топ 1-шумақ 3-топ 3-шумақ
2-топ 2- шумақ 4- топ 4-шумақ
5- топ Ақынның көңіл күйі, туған жерге деген ризашылық сезімі өлеңнің қай жолдарында берілген? Өлеңнің соңғы жолдарынан автордың қандай ой-пікірін аңғаруға болады?
Ү Сергіту сәті
Жаттығу жасату.
ҮІ Шығармашылық жұмыс
Өлеңнің үшінші шумағы арқылы мына сөзжұмбақта жасырынған сөзді тауып жаз.
Неткен байтақ, неткен ұлы жер едің, Нендей күйге жүрегімді бөледің?
Сенде тудым, сенде өстім мен, сенде өлсем, Арманым жоқ бұл дүниеде дер едім.
«Лирика» деген сөз шығады.
Лирика дегеніміз көркем әдебиет жанрының бірі. Лириканың басты ерекшелігі – адамның көңіл күйін, сезімін, ішкі сырын сөзбен бейнелеп көрсетеді.