Просмотр содержимого документа
«4 санын ?осу ж?не азайту»
8 бен 2 сандарының
қосындысына 2-ні қосу.
12 мен 2 санының
айырмасынан 2-ні азайту.
9 бен 1 сандарының
қосындысына 3-ті қосу.
13 пен 3 сандарының
айырмасынан 1-ді азайту.
4
4 12 22 32 42 52
62 72 82 92
Күні 24 қазан 2013 жыл
Пәні Математика 2-сынып
Тақырыбы 4 санын қосу және азайту
Сабақ мақсаттары:
а) Білімдік. Екі танбалы санға қосу мен азайтудың тәсілдерін қарастырып, өздігінен есеп шығара білуді үйрету.
ә) Дамытушылық. Есептерді шешуде логикалық тұрғыдан ойлана білуге, тиімді тәсілді пайдаланып,есеп шеше білуге дағдылану.
б) Тәрбиелік . Бір-бірімен қарым-қатынас жасай білуге, таза, әдемі жазуға тәрбиелеу.
Нәтиже. 4 санын қосу мен азайтудың кестелік жағдайларын 2 амалдан тұратын өрнектердің мәндерін есептеп табуға қолданады.
Сабақ түрі. Аралас сабақ.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындау.
Ой сергек
Қазір жылдын қай мезгілі?
Қыс мезгілі неше айдан тұрады?
Аспанда неше күн бар?
Бағдаршамның неше түсі бар?
Тірек білімді еске түсіру
«Доңғалақты тап» ойыны (қосымша парақта)
4 санының құрамы. Торкөздерді толтыр. (қосымша парақта)
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
Оқулықпен жұмыс
1 – тапсырма.
4 санын қосу кестесі және азайтудың сәйкес жағдайлары еске түсіріледі.
7+4 (7+3)+1 11 11-4 (11-1) -3 7
Түсіндіре отырып шығару
«Қоянға көмектесейік» ойыны
8+4 12-4 9+4 13-4
Ойын жағдаяты
Пілге көмектесу үшін қосу кестесінен пайдаланған теңдікті жазу.
7+4 11 11-4 7
4-тапсырма
Талқылау барысында есеп шартында берілген әрекеттің 2 өзгерісін айшықтай түсу қажет: Жолаушылар әрекеті; «Шығу», «Кіру». Соларды арифметикалық амалдармен ауыстыру.
Болғаны - 26 жолаушы
Шыққаны - 6 жолаушы
Кіргені - 4 жолаушы
Енді болды. - ? жолаушы.
Шешуі (26-6) + 4 24
Жауабы: енді автобуста 24 жолаушы болды.
3- тапсырма. «Алмұрт жинау»
Өрнекті жаз және мәнін тап.
8 бен 2 сандарының қосындысына 2-ні қосу.
12 мен 2 санының айырмасынан 2-ні азайту.
9 бен 1 сандарының қосындысына 3-ті қосу.
13 пен 3 сандарының айырмасынан 1-ді азайту.
6-тапсырма. Жұппен жұмыс. «Баспалдақ тұрғыз». Мысалдардың логикалық тізбегін жалғастыр.
Шығармашылық тапсырма. Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?
Ендеше балалар бізде шаңғышылар сайысына қатысайық.
Ол үшін тақтада тұрған шаңғының суретін аламыз. Әр шаңғының суретінің жанында тапсырма берілген, сол тапсырмаларды тақтаға кім бірінші орындап бітсе, сол оқушы жеңімпаз атанады.
Тапсырмалар
48+5 53-5 74+9 83+9
Сайыстың қорытындысын шығару.
№2 - тапсырма
Шарты:
Бірінші күні-22 бет Екінші күні-? 8 бет артық
Үшінші күні-бірінші және екінші күні қанша бет оқыса, сонша оқыды.
Үшінші күні-?
Шешуі :22+(22+8) 52
Жауабы :үшінші күні 52 бет оқыды.
«Кім жылдам» ойыны.
72+16-24+32-14
№4 - тапсырма.
Шаршылардың номерлерін теріп жаз. Әр шаршының қабырғасын өлше. Олардың периметрін тап.
1см+1см+1см+1см 4см
2см+2см+2см+2см 8см
Бізге сабаққа аю қонаққа келді. Оның бізге арнаған тапсырмасы бар екен. Тапсырманы орындаған балаларға сыйлығы да бар екен.
-Аю қыста қайда мекендейді?
-Қыста қоректене ме?
№5 - тапсырма. Таратпа материалдар.
Мүмкін болатын теңдіктерді жазу.
онд. 5 бірл. + 5бірл . онд.
онд. 5бірл. - онд. 5 бірл.
Шығармашылық тапсырма.
Үйге тапсырма
№ 6- тапсырманы шартына сай орындау.
Математика 2-сынып
Тақырыбы Қосу мен азайту 26+7 33-7
Сабақ мақсаттары:
а) Білімдік екі танбалы санға қосу мен азайтудың тәсілдерін қарастырып, өздігінен есеп шығара білуді үйрету.
ә) Дамытушылық. Есептерді шешуде логикалық тұрғыдан ойлана білуге, тиімді тәсілді пайдаланып,есеп шеше білуге дағдылану.
б) Тәрбиелік . Бір-бірімен қарым-қатынас жасай білуге, таза, әдемі жазуға тәрбиелеу.
Сабақ түрі. Аралас сабақ.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындау.
Ой сергек
Қазір жылдын қай мезгілі?
Қыс мезгілі неше айдан тұрады?
Аспанда неше күн бар?
Бағдаршамның неше түсі бар?
Үй тапсырмасын тексеру
Бір саннан екінші санның неше артық немесе неше кем екенін білу үшін не істейміз?
-Қыста ойнайтын қандай спорттық ойындарды білесіңдер?
-Шаңғымен сырғанау
-Конькимен сырғанау
-шанамен сырғанау
Ендеше балалар бізде шаңғышылар сайысына қатысайық.
Ол үшін тақтада тұрған шаңғының суретін аламыз. Әр шаңғының суретінің жанында тапсырма берілген, сол тапсырмаларды тақтаға кім бірінші орындап бітсе, сол оқушы жеңімпаз атанады.
Тапсырмалар
48+5 53-5 74+9 83+9
Сайыстың қорытындысын шығару.
№2 - тапсырма. Шарты:
Бірінші күні-22 бет Екінші күні-? 8 бет артық
Үшінші күні-бірінші және екінші күні қанша бет оқыса, сонша оқыды.
Үшінші күні-?
Шешуі :22+(22+8) 52
Жауабы :үшінші күні 52 бет оқыды.
«Кім жылдам» ойыны.
72+16-24+32-14
№4 - тапсырма. Шаршылардың номерлерін теріп жаз. Әр шаршының қабырғасын өлше. Олардың периметрін тап.
1см+1см+1см+1см 4см
2см+2см+2см+2см 8см
Бізге сабаққа аю қонаққа келді. Оның бізге арнаған тапсырмасы бар екен. Тапсырманы орындаған балаларға сыйлығы да бар екен.