Пәні: Әдебиеттік оқу Орта мерзімді жоспар бөлімі:
| Мектеп: «Қазығұрт» жалпы орта білім беретін мектеп» Мұғалімнің аты-жөні: Әмірова Н. Күні: 25.04.2019 жыл Сынып: 4 «Ә» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Жер – мекен. Өтебай Қанахин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Мәтін мазмұнын сын тұрғысынан ойлау арқылы талдау, өз пікірін ашық айтуға үйрету.Оқушыларға мәтін туралы түсінік бере отырып, мәтіннің мағынасын толық түсінуге мүмкіндік беру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Мәтіннің мағынасын түсінеді. Тақырыпты меңгереді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Автордың негізгі ойын түсіндіреді. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Мәтіндегі негізгі ойды күнделікті өмірмен байланыстырып айтады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, қазақ тілі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар: | Суреттер, үлестірмелі парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, кері байланыс парағы т.б | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолданылатын әдіс тәсілдер: | «Алтын кілт», «Кім көп біледі?», «Араласқан оқиғалар», «Топтас,жұптас, ақылдас», «Жұмбақ кестесі»,кері байланыс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Достық өлкесінің заңы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Психологиялық дайындық Шаттық шеңбері Әрбір адам? Туысым, досым, жұрағат Әрбір сабақ? Үйрену, ұғу, ұлағат. Әрбір ісің? Тірлік, тірек, адамдық. Әрбір сөзің? Шындық, бірлік, адалдық.
Жұмыс ережесін келісу
Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Алдыңғы білімді еске түсіру. Достық өлкесінің заңы | Интер тақта | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 33 мин | Қызығушылығын ояту. «Алтын кілт» 3 минут Оқушылар кілттегі әріптерді құлыптағы жасырынған сөздің орнына қойып, сабақтың тақырыбын ашады. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау.
Авторға шолу. «Кім көп біледі?» 2 минут Балалар Өтебай Қанахин туралы білетіндерін еске түсіреді. Өтебай Қанахин(1923-1990) - 17 желтоқсанда Ақтөбе облысы, Ырғыз ауданы, Тәуіп ауылында туған. 1932-37 жж. балалар үйінде тәрбиеленген, Ы. Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебі интернатында оқыған. 1940 ж. Ақтөбе қаласындағы педагогикалық курсты бітіріп, сондағы оқытушылар институтының қазақ тілі мен әдебиеті факультетіне сырттай оқуға түсіп, Ырғыз ауданында ұстаз болған. Мәтінмен жұмыс. «Араласқан мәтін» 9 минут Оқушыларға мәтін үш бөлікке бөлініп беріледі, сол бойынша мәтінді мазмұндайды. Араласқан мәтін оқиғаларын орнына қойып, мәтіннің құрылымын табады. Дескриптор: - Топта ынтымақтаса пікір алмасады; - Мәтінді өз сөздерімен мазмұндайды; - Араласқан мәтін бөліктерін табады; Бейнекөрініс. «Сен білесің бе?» 2 минут Интер тақтадан оқушыларға көбелек туралы қызықты мәлімет көрсетіледі. Жазылым. Дәптермен жұмыс. Сөздік 2 минут Құндақ – орау. Сөздікті дәптерге жазып алады. Сергіту сәті. «Гүлге қонар көбелек» 2 минут Оқушылар алдарында жатқан көбелекті түтікшелер арқылы сорып алып, гүлдерге қондырады. Топтық тапсырма. «Топтас, жұптас, ақылдас» 9 минут 1 топ. Бала көбелек бейнесі арқылы жазушы қандай ой айтпақ болды? 2 топ. Мәтіннен Бала Көбелектің қалай ұшқанын көбелек қанаттарына теріп жаз. 3 топ. Бала Көбелекке ақыл көзімен қарап, не айтар едің? Тақтамен жұмыс. «Жұмбақ кестесі» 4 минут Тірек сөздер: гүлдей, құлпырады, ара, емес. алуантүрлі, қонады, инелік, емес
| Тақта, құлып пен кілт, маркер Интер тақта Үлестірме Интер тақта Дәптер Көбелек, гүлдер Көбелек қанаттары Кесте Тақта | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Кері байланыс орнату «Қырдағы қызғалдақтар» Үйге тапсырма беру.Мәтінді мазмұндау. Оқушыларды бағалау. | Қызғалдақ Күнделік |