3.Шапша?ды??а,танымдылы? пен шы?армашылы??а дамыту.
1. ?йымдастыру кезе?і
2.?тілгенді ?айталау ж?мыстары
3. Жа?а саба?ты т?сіндіру.
№1 (ауызша т?сіндіру)
1. Б?лінгішті онды? пен бірлікті? ?осындысына ауыстырамыз;
2. ?осындыны сан?а б?луді? ережесін ?олдана отырып, алдымен онды?тарды, содан кейін бірліктерді б?ліп, алын?ан н?тижелерді ?осамыз;
Берілген сан?а онды?тар да, бірліктер де б?лінетін болса ?ана, б?л екі та?балы санды бір та?балы сан?а б?лу т?сілін ?олдану?а болатыны айтылады;
№2 (т?сіндіріле отырып орындалады)
№3 кестемен ж?мыс
Ба?асы
Саны
??ны
?
6 доп
720 те?ге
?
8 доп
240 те?ге
Топпен ж?мыстар:
І топ?а: 1. ?а?аз бетіндегі шаршылар мен д??гелектерді? саны 4-ке те?. Егер біріншісі екіншісінен 2-уі арты? болса, онда ?а?аз бетінде неше шаршы, неше д??гелек бар?
ІІІ топ?а: 1. Мейрам к?ні ?она?тар билеуге шы?ты. Ж?птасып т?р?анда бір ?она? арты? болып шы?ты, ?шеуден билеуге т?рса да, біреуі арты? болып шы?ты. ?она??а келген ?она?тар саны 10-нан кем екені белгілі болса, неше ?она? келген?
2. ?рнек ??растыру:
№4
24=20+4 24=12+12
24=18+6 24=16+8
№5, 6 (ауызша)
Суреттермен ж?мыс, тіл дамыту с?ра?тары.
№8 (танымды? тапсырмалар м??алімні? к?мегімен)
(5+5) х (5+5) = 100 5 х 5 х 5-5 = 120 (5 х 5 + 5) х 5 = 150
Сабақтың тақырыбы: 48:2, 480:2, 480:20 түріндегі бөлу
Сабақтың мақсаты: 1. Кестеден тыс бөлуді тиімді тәсілмен орындау дағдыларын
қалыптастыру;
2.Тиянақтылыққа, жаңа ақпаратты тыңдай білуге баулу.
3.Шапшаңдыққа,танымдылық пен шығармашылыққа дамыту.
1. Ұйымдастыру кезеңі
2.Өтілгенді қайталау жұмыстары
3. Жаңа сабақты түсіндіру.
№1 (ауызша түсіндіру)
1. Бөлінгішті ондық пен бірліктің қосындысына ауыстырамыз;
2. Қосындыны санға бөлудің ережесін қолдана отырып, алдымен ондықтарды, содан кейін бірліктерді бөліп, алынған нәтижелерді қосамыз;
Берілген санға ондықтар да, бірліктер де бөлінетін болса ғана, бұл екі таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу тәсілін қолдануға болатыны айтылады;
№2 (түсіндіріле отырып орындалады)
№3 кестемен жұмыс
Бағасы
Саны
Құны
?
6 доп
720 теңге
?
8 доп
240 теңге
Топпен жұмыстар:
І топқа: 1. Қағаз бетіндегі шаршылар мен дөңгелектердің саны 4-ке тең. Егер біріншісі екіншісінен 2-уі артық болса, онда қағаз бетінде неше шаршы, неше дөңгелек бар?
2. Өрнек құрастыру:
ІІ топқа: 1.Самат төменнен санағанда бесінші, жоғарыдан санағанда бесінші қабатта тұрады. Самат қай қабатта тұрады?
2. Өрнек құрастыру:
ІІІ топқа: 1. Мейрам күні қонақтар билеуге шықты. Жұптасып тұрғанда бір қонақ артық болып шықты, үшеуден билеуге тұрса да, біреуі артық болып шықты. Қонаққа келген қонақтар саны 10-нан кем екені белгілі болса, неше қонақ келген?
2. Өрнек құрастыру:
№4
24=20+4 24=12+12
24=18+6 24=16+8
№5, 6 (ауызша)
Суреттермен жұмыс, тіл дамыту сұрақтары.
№8 (танымдық тапсырмалар мұғалімнің көмегімен)
(5+5) х (5+5) = 100 5 х 5 х 5-5 = 120 (5 х 5 + 5) х 5 = 150
Қосымша тапсырма:
Өрнекті жаз және мәнін тап.
36 мен 4-тің бөліндісін 9ға көбейт.
360 бен 90 бөліндісін тап.
720 мен 8-дің бөліндісін 3ке көбейт.
Сабақты қорытындылау: Оқушылар өздері қорытынды жасайды
І. 68:2 680:2 680:20
ІІ. 24:3 240:3 240:30
ІІІ. 64:8 640:8 640:80
Бағалау:
Әр оқушы өзінің көңіл-күйін, сабақтан алған әсерін.білімдерін сурет арқылы білдіреді.