4. оқушылардың өздігінен жұмысы. Қосымша тапсырмалар. Берілген тақырыпқа мәтін құрастыр «Қасқыр» а) сипаттау мәтіні. Ә) пайымдау мәтіні таңдау бойынша (қасқырдың пайдасы мен зияныдығы)
4. оқушылардың өздігінен жұмысы. Қосымша тапсырмалар. Берілген тақырыпқа мәтін құрастыр «Қасқыр» а) сипаттау мәтіні. Ә) пайымдау мәтіні таңдау бойынша (қасқырдың пайдасы мен зияныдығы)
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың мәтін және оның түрлері туралы алған білімдерін пысықтау, кеңейту. Әңгімелеу мәтіні бойынша білімдерін бекіту.
2. Әр мәтін түрінің мазмұндық және құрылымдық ерешліктерін байқай білу дағдыларын дамыту.
3. Берілген мәтіндер мен құрастырған мәтіндердің мазмұнына байланысты адамгершілік қасиеттерін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндру, іздену, практикалық жұмыстар. СТО элементтері.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сабаққа назарларын аудару.
ІІ. 3 сыныпта өткенді еске түсіндіру. «Кубизм»
Тақырыптың атауын недеп атайды?
Әрбір мәтіннің басталуы болады. Әрбір бөлім не деп аталады?
Абзац қай жолдан басталады?
Мәтінге қалай жоспар құрады?
Әр абзацтағы негізгі сөзді қалай жазады?
Мәтіннің қандай түрлері болады?
Әр мәтінді оқып түрлеріне ажырат. Әңгімелеу мәтіні оқиға жүйелі,тәзбектеліп әігімелетін мәтін баяндау мәтіні. Әңгімелеу мәтінінен мысал келтіру. (өздігінен)
Мысалы: Қазақстанда көлдер көп. Олар – Марқакөл, Алакөл, Балқаш көлі, Қарасор, тағы басқалар. Олардың ішінде Алматы көлінің орны бөлек. Бұл көл тәуліктің әр мезгілінде әр түрлі болып құлпырады. Таңертен көл жап – жасыл болып жатады.
2. Жаңа тақырыпты меңгеру. Оқулықпен жұмыс. 1- жаттығу Екі мәтінді салыстыра оқы. Қандай айырмашылығын байқадың? Әңгімелеу мәтінін тап.
3. Сергіту сәті.
4. Дәптерде орындалатын тапсырмалар: 2 – жаттығу. Мәтіндерді оқып, әңгімммелеу мәтінін көшіріп жаз. Қалаған екі сөзге фонетикалық талдау жаса.
5.Оқушылардың өздігінен жұмысы. Берілген тақырып «Ана» бойынша әігімелеу мәтінін құрастыр және оны пайымдау мәтінінен айналдыр.
R. Мәтіннің қандай түрлері бар? Әр мәтіннің түріне мысал келтіріндер және мәтіннің түрлеріне шағын ертегі немесе өлең құрастыр (оқушылардың шығармашылық жұмысы)
Топтастыру.
Мәтіннің түрлері
ІV. Бағалау.
V. Үй жұмысы.
Қазақ тілі 4 – сынып күні
Сабақтың тақырыбы: Мазмұндама.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың мәтін және оның түрлері туралы алған білімдерін пысықтаужәне кеңейту. Мазмұндама жазуды, жоспар құру, мәтіннің мазмұнын толық өздігінен жаза білуге үйрету.
2. Әр мәтін түрінің мазмұндық және құрылымдық ерешліктерін байқай білу дағдыларын дамыту.
3. Берілген мәтіндер мен құрастырған мәтіндердің мазмұнына байланысты адамгершілік қасиеттерін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндру, іздену, практикалық жұмыстар. СТО элементтері.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сабаққа назарларын аудару.
ІІ. 3 сыныпта өткенді еске түсіндіру. Мазмұндаманы жазып үйренеміз. «Кубизм»
R. Мәтіннің қандай түрлері бар? Әр мәтіннің түріне мысал келтіріндер және мәтіннің түрлеріне шағын ертегі немесе өлең құрастыр (оқушылардың шығармашылық жұмысы)
Топтастыру.
Мәтіннің түрлері
ІV. Бағалау.
V. Үй жұмысы.
Қазақ тілі 4 – сынып күні
Сабақтың тақырыбы: Сөз тіркесі.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға сөйлемдегі сөздердің мағыналық, тұлғалық жағынан өзара байланысын түсіндіру; сөз тіркесінің өзіне тән белгілерінмен таныстыру; алдыңғы сөздің соңғы сөзге бағына байланысу тәсілдері туралы түсінік беру; сөз тіркесе мен жай сөйлемнің айырмашылығын ұғындыру.
2. Сөйлем ішіндегі сөздердің байланысын сұрақ қою арқылы таба бәлу; сөйлемді дұрыс құрай алудағдыларын аррту.
3. Берілген мақалдар мен тыйым сөздер арқылы адамгершілік қасиеттерін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндру, іздену, практикалық жұмыстар. СТО элементтері.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сабаққа назарларын аудару.
ІІ. Жаңа сабақ. Сөз тіркесі – кемінде екі дербес сөздің бағыңқы байланыс негізінде мағыналық жағынан бірігуі.
Берілген сөздерден сөз тіркестерін құра:
Салқын, су,жел, үй, адам. Шапшан, оқы,жүр,кел, бар.
Ережені өздінен шығару, сабақтың мақсатына шығу.
2. бекіту. Оқулықпен жұмыс. 2 – жаттығу. Сөз тіркестерін көшіріп жаз. Олардың байланысын сызба мен көрсет. Қалаған сқз тіркесінен сөйлем құра.
3. Сергіту сәті.
3- жаттығу. Көп нүктенің орнына бағыңқы сөздерді тауып жазып, сөз тіркестерін құрастыр.
Оқушылардың жеке жұмыстары.
Берілген мәтіндерден сөз тіркестеррін теріп жаз. Қалаған сөзге фонетикалық талдау жаса. Мәтіннің түрін ажырат.
R. Сөз бен? Сөз тіркесінің айырмашылығы қандай? Бағыңқы және басыңөы сөздер қалай орналасқан?
Топтастыру.
Мәтіннің түрлері
ІV. Бағалау.
V. Үй жұмысы
Қазақ тілі 4 – сынып күні
Сабақтың тақырыбы: Сөз тіркесі.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға сөйлемдегі сөздердің мағыналық, тұлғалық жағынан өзара байланысын түсіндіріп бекіту; сөз тіркесінің өзіне тән белгілерін бекіту; алдыңғы сөздің соңғы сөзге бағына байланысу тәсілдері туралы түсінік беру; сөз тіркесе мен жай сөйлемнің айырмашылығын ұғындыру.
2. Сөйлем ішіндегі сөздердің байланысын сұрақ қою арқылы таба бәлу; сөйлемді дұрыс құрай алу дағдыларын аррту.
3. Берілген мақалдар мен тыйым сөздер арқылы адамгершілік қасиеттерін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндру, іздену, практикалық жұмыстар. СТО элементтері.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сабаққа назарларын аудару.
ІІ. Жаңа сабақ. Сөз тіркесі – кемінде екі дербес сөздің бағыңқы байланыс негізінде мағыналық жағынан бірігуі.
Берілген сөздерден сөз тіркестерін құра:
Салқын, су,жел, үй, адам. Шапшан, оқы,жүр,кел, бар.
Ережені өздінен шығару, сабақтың мақсатына шығу.
2. бекіту. Оқулықпен жұмыс. 2 – жаттығу. Сөз тіркестерін көшіріп жаз. Олардың байланысын сызба мен көрсет. Қалаған сөз тіркесінен сөйлем құра.
3. Сергіту сәті.
3- жаттығу. Мәтіндерге мысал келтіріп құрастыр
Оқушылардың жеке жұмыстары.
Берілген мәтіндерден сөз тіркестеррін теріп жаз. Қалаған сөзге фонетикалық талдау жаса. Мәтіннің түрін ажырат.
R. Сөз бен? Сөз тіркесінің айырмашылығы қандай? Бағыңқы және басыңөы сөздер қалай орналасқан?
Топтастыру.
Сөйлемнің түрлерін топтастыр
ІV. Бағалау.
V. Үй жұмысы
Қазақ тілі 4 – сынып күні
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларды сөйлемнің дара және күрделі мүшелерімен таныстырып, білімдерін бекіту; құрамында күрделі мүшелері бар сөйлемдер құрастыра білуге үйрету.
2. Сөйлем мүшелері туралы алған білімдерін тиянақтау, дамыту.
3. Дұрыс сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндру, іздену, практикалық жұмыстар. СТО элементтері.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сабаққа назарларын аудару.
ІІ. Жаңа сабақ. 1. Мақсатын қою. Топтастыру.
Сөйлем мүшелері
Тұрлаулы Тұрлаусыз
Бастауыш Толықтауыш. Пысықтауыш. Анықтауыш
Баяндауыш
Сөйлемдерді салыстыр, сөйлем мүшелеріне талда: Анар сабақ оқыды. Анар сабақ оқыды, жазды. Өздіген ережені құрастру.
2.Тақырыпты бекіту. Оқулықпен жұмыс. 1-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, көшіріп жаз. Сөйлем мүшелеріне талда.
3. сергіту сәті.
3 – жаттығу. Сөйлемдерді оқып, сын есім мен сан есімнен жасалған күрделі сөздерді тап.
Оқушылардың шығармашылық жұмысы. Кез келген тақырыпқа әңгіме жаз, күрделі сөйлем мүшелерін қатыстыр.
Екі бағандағы сөздерді қатыстырып,мақалдар құрастырып жаз.
Еріншектің аяғы құтқарады
Қоянды бір тоғыз
Білгенің от басынан
Білмегенің ертеңі бітпейді
Өнеге тоқсан тоғыз.
R. тақырып бойынша тест сұрақтарын құрастыру.
Сөйлем мүшелері
ІV. Бағалау.
V. Үй жұмысы
Қазақ тілі 4 – сынып күні
Сабақтың тақырыбы: Қыстырма сөздердің тыныс белгісі.
Сабақтың мақсаты: 1. Қыстырма сөздердің тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге үйрету.
2. Қыстырма сөздерді орынды қолдана білуге дағдыландыру.
3. Дұрыс сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндру, іздену, практикалық жұмыстар. СТО элементтері.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сабаққа назарларын аудару.
Тақтадағы сөйлемдерді көшіріп жаз, қыстырма сөздерді тауып, олардың тыныс белгілерін қой. Шыныда ол кезде бәріміз жас едік. Осының бәрін әрине өзі жалғыз істеген жоқ. Жақып түсінігі бар бала еніңше.
Өздігінен сабақтың мақсатын қойып, тақырыпты ашады.
2. Бекіту. 2 – жаттығу. Қытырма сөздерді тауып, тыныс белгілерін қой.
3. Сергіту сәті.
4-жаттығу. Қыстырма сөздерді қатыстырып, сөйлемқұрап жаз. Тыныс белгілерін қойғанын түсіндір.
Оқушылардың өздігінен жұмысы ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сабақтың әдісі: түсіндру, іздену, практикалық жұмыстар. СТО элементтері.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сабаққа назарларын аудару.
Үй жұмысын тексеру: Берілген сөздерге мәндес сөздер тауып жаз. Сөздікпен жұмыс.
ІІ. Жаңа сабақ. 1. Мақсатын қою. Топтастыру.
Сөздер
Синонимдер Антонимдер Омонимдер
(мәндес сөздер ) (қарама-қарсы (әр түрлі мағыналы)
мағыналы)
Тақтада жұмыс: Екі бағандағы сөздерді салықстыр. Мағаналарында қандай ерекшілік бар? Сөз тіркестеріне сөйлемдер құрастыр
Оқушылардың өздігінен жұмысы: 2 – жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Қарамен жазылған сөз тіркестерінің мағынасына көңіл бөл.
2. Синонимдерді есеке түсіреміз. Сөздікпен жқмыс. Тақтаға жазылған сөздерге синоним сөз тап.
3. Сөздерге фонетикалық талдау жаса. Қараторғай, итмұрын, балдырған.
R. тақырып бойынша тест сұрақтарын құрастыру.
Сөз мағыналары, біріңғай мүшелер, қыстырма сөздерге мысал келтір
ІV. Бағалау.
V. Үй жұмысы
Қазақ тілі 4 – сынып күні : 12
Сабақтың тақырыбы: Күрделі сөздер.
Сабақтың мақсаты: 1. Күрделі сөздер туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру; күрделі сөздердің бір ғана мағынаны білдіріп, бір сұраққа жауап беріп, бір сөйлем мұшесінің қызметін атқаратынын ұғындыру. 2. Күрделі сөздерді туынды түбір, еркін сөз тіркесінен айыру білуге үйрету. 3. Сөйлем ішіндегі күрделі сөздерді таба білу, сөйлем құрастыруда күрделі сөздерді пайдалана білубіліктерін арттыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндру, іздену, практикалық жұмыстар. СТО элементтері.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, сабаққа назарларын аудару.
Үй жұмысын тексеру: Берілген сөздерге мәндес сөздер тауып жаз. Сөздікпен жұмыс.
ІІ. Жаңа сабақ. 1. Мақсатын қою. Топтастыру.
Сөздер
Синонимдер Антонимдер Омонимдер Күрделі сөздер
(мәндес сөздер ) (қарама-қарсы (әр түрлі мағыналы)
мағыналы)
берілген сөздердің түбірлерін көрсет: көркемөнерпаз, Екібастұз, аяқ киім, жан – жануар
Ережені құрастру. Екі немесе одан да көп түбірден құралған сөздерді күрделі сөз дейміз.
Алғашқы бекіту: екі бағандағы сөздерді салыстыр. Күрделі сөздерді тап.
2-жаттығу. Қай бағанда күрделі сөздер, қай бағанда сөз тіркесі? Күрделі сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жаз.
Сергіту сәті.
3 – жаттығу. Өздігінен жұмыс. Қалаған сөзге фонетикалық талдау жаса. Сөйлем құра.
R. тақырып бойынша тест сұрақтарын құрастыру.
Күрделі сөздер, біріңғай мүшелер, қыстырма сөздерге мысал келтір