Саба?ты? ма?саты:О?ушылар?а с?йлем туралы ма??лмат беру.Оны? ат?аратын ?ызметі.С?йлемні? тыныс белгілері, айтылу интонациясы туралы т?сіндіру.
Дамытушылы?ы: С?йлемні? ??рылысы оны? алатын орны, оларды? бір-бірімен байланыстылы?ы,с?йлемні? с?зден ??ралатынды?ы,оларды? айтылу интонациясына ?арай тыныс белгілеріні? ?ойылуы жайлы жан-жа?ты т?сіндіру. Та?ырыпты? суреттермен с?йлем ойлатып, м?тін ??р?ызу.Онда?ы о?и?аны? желісі мазм?нды болу керектігін ескере отырып, о?ушыларды ?з бетімен ж?мыс жасай білуге да?дыландырып, шы?армашылы??а баулу.
Просмотр содержимого документа
«3 сынып ?аза? тілі "С?йлем"»
Сабақтың тақырыбы:«Сөйлем»
Сабақтың мақсаты:Оқушыларға сөйлем туралы мағұлмат беру.Оның атқаратын қызметі.Сөйлемнің тыныс белгілері, айтылу интонациясы туралы түсіндіру.
Дамытушылығы: Сөйлемнің құрылысы оның алатын орны, олардың бір-бірімен байланыстылығы,сөйлемнің сөзден құралатындығы,олардың айтылу интонациясына қарай тыныс белгілерінің қойылуы жайлы жан-жақты түсіндіру. Тақырыптық суреттермен сөйлем ойлатып, мәтін құрғызу.Ондағы оқиғаның желісі мазмұнды болу керектігін ескере отырып, оқушыларды өз бетімен жұмыс жасай білуге дағдыландырып, шығармашылыққа баулу.
Тәрбиелік мәні: Оқушыларды жаңа тақырыпты меңгерте отырып, сауатты жазуға, өз ойларын жеткізе білуге, мәдениетті сөйлей білуге,адамгершілікке, қарапайымдылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Сурет,ребус,қима қағаз, слайд т.б.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру. 218 жаттығу «Әдепті бала-арлы бала»
III.Өткен сабақты пысықтау.
1.Өткен сабақта қандай тақырып өттік? «Мәтін»
2.Мәтін дегеніміз не? Мәтін екі не одан да көп сөйлемнен құралады.
3.Мәтіннің неше түрі болады? Мәтіннің үш түрі болады. Әңгімелеу,сипаттау, пайымдау.
IV.Өз бетімен жұмыс. 221 жаттығу. Берілген сөздерден сөйлем құрап жаз.
V. Ұжыммен жұмыс. 222 жаттығу. Сөйлемдерді соңына қойылған тыныс белгісіне сай ырғақпен оқы. Бұл сөйлемдердің айтылу мақсаты әртүрлі екенін дәлелде.
VI. Дәптермен жұмыс:Шығармашылық жұмыс жүргізу. Үш топқа бөліп, мәтіннен қате жазылған сөздерді таптыру.Мәтіннің үш түріне байланысты құру.
VII. Деңгейлік тапсырмалар. (I, II, III деңгейлік тапсырмалар орындалғаннан кейін тапсырмаларды бағалау.)
1-деңгей
1.Берілген мәтіннен қате жазылған сөздерді тап.
Күз
Күз келд. Күн суыта бастады. Ағаштың жапырақтары сарғайып, жерге түсті.Айнала сап-сары түске бойанды.Жеміс-жидектер, көкөністер пысті.Құстар жылы жақа ұшып кетті.Егін жыинаунауқаны басталды.
Құр, бұлбұл, тірна, қарлығаш, қарға- құстар. Құстар- адамға дос. Құс жұмыртқасын алма. Оларға қамғорлық жаса. Қарлығаш, қараторғай, тырна – жыл құстарі. Жыл құстары қыста жіліжақта болады. Құстар паидалы.