Білімділік: Ә дыбысының айтылу, жазылу ерекшеліктерін қайталау. Қазақ тіліне тән ә дыбысын жете меңгерту.
Тәрбиелік: Оқушыларды әдептілікке, үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсете білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Қазақ тіліне ғана тән ә дыбысының оқылу, айтылу, жазылу заңдылықтарын жете түсіндіру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Ә дыбысы туралы мәлімет беру.
Оқушының ана тілінде ә дыбысы туралы мұғалімнің кіріспе сөзі.
Сөздікпен жұмыс:
- мұғалім бірнеше рет оқиды, түсіндіреді;
- оқушылар мұғалімнен кейін жаңа сөздерді қайталап айтып отырады;
- жаңа сөздерден сөз тіркестері құралады;
- сурет бойынша жұмыс;
- оқылым;
- жазылым.
1. Ә дыбысына байланысты қайталау жұмысын жүргізу.
2. Ә дыбысына берілген сөздермен тақта алдында жұмыс жүргізу. Оқушыларды сауатты, көркем жазуға баулу мақсатын көздеп жұмыс жасау.
3. Оқылым. Мәнерлеп оқуға төселдіру.
4. Тапсырма бойынша әр балаға жеке-жеке тапсырма беру. Олардың әрқайсысына жеке-жеке көмек көрсету. Сұрақ –жауап жасату.
5. Жазылым. 5-тапсырма бойынша жеке жұмыс жасату. Тақта алдында жұмыс жасап, тапсырманы тексеру.
6. Сөйлесім әрекетін жандандыру мақсатында сөйлемдерді оқытып, мағынасын түсіндіру.
7. «Есіңде сақта!» атты тапсырмамен практикалық жұмыс жүргізу. Әр оқушыны қимылын жалғастыра сөйлету тілдесім әрекетіне жетелеу.
ІV. Жаңа сабақты бекіту:
а) ә дыбысна мысалдар айтқызу;
ә) ә дыбысына үш сөзден дәптерлеріне жазғызу;
б) 3-4 оқушыға өлеңді мәнерлеп оқыту;
в) сұрақ-жауап жасау.
V. Үйге тапсырма.
3-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Ү дыбысы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ү әрпіне қайталау жасау мақсатында жаттығулар жүргізу арқылы дұрыс оқу және сауатты жазу жолдарын үйрету. Дыбыс пен әріптің айырмашылығын түсіндіру. Өз беттерімен мысал келтіру жолдарын көрсету. Білімін сараптау мақсатында бақылау жұмысын алу.
Тәрбиелік: Тәрбиелік мақсатта әңгімелесу.
Дамытушылық: Оқушылардың қисынды ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Сөздікпен жұмыс жасау.
1. Сурет бойынша сөздерді оқып, ү дыбысын табу. Осы сөздерді оқушыларға кезекпен тақтаға жаздыру.
2. Жазылым. 2-тапсырма.
3. Жұптық жұмыс. 3-тапсырма. Оқушыларға өз көршілерімен сөйлесуді оқыту. Практикалық жұмыс жасау. Оқушыларды тілдесімге тарту.
4. «Үлкен», «кішкентай» ұғымдармен жұмыс. Сурет бойынша және қосымша кеспе қағаздар арқылы оқушыларға ұғымдарды қайталатып, саналарына бекіту. Практикалық жұмыс жасау.
5. «Есіңде сақта!» атты тапсырмамен оқушыларға практикалық түрде түсіндіру. Оқушыларды сөйлеуге жетелеу. Жолдастарына тапсырма беріп орындату.
6. Сергіту сәті.
7. Сөз диктантын жүргізу.
Жаңа сөздер бойынша диктант.
8. Айтылым. Жұптық жұмыс. 4-тапсырма. Үлгі бойынша әр оқушыға бір суреттен таратып, тілдесім әрекетіне мысалдар айтқызу.
Тақта алдында жұмыс.
ІV. Жаңа сабақты бекіту:
а) сурет бойынша жұмыс, оқу;
ә) ү дыбысына әр оқушыға үш сөзден дәптерлеріне жазғызу;
«Біздің мектеп» тақырыбы бойынша ойын өз сөзімен айта білу.
Осы тақырып бойынша өтілетін сөздерді, сөз тіркестерін сөйлемдерде
дұрыс қолдана білу.
Қайда? деген сұраққа саналы түрде жауап бере білу.
Оқушы нені игеруі тиіс:
Қайда? деген сұрақты саналы меңгеріп, сөйлесуде орынды қолдану.
«Иә,жоқ» сөздерін тілдесімде қолдануды меңгеру.
Тақырып бойынша өз ойын басқа біреуге жеткізу.
1-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Біздің мектеп.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тақырып бойынша өз ойын жеткіще білуге жаттықтыру және сұрақты дұрыс түсініп, жауап беруге баулу.
Дамытушылық: Көмекші есімдерді орынды қолдана білуге жаттықтыру, а және ә дыбыстарының айтылуы, жазылуы нормаларын пысықтау.
Тәрбиелік: Мектептің, білімнің өмірдегі, қоршаған ортадағы басты рөлін оқушының санасына берік орнату мақсатында тәрбиелік жұмсытар жүргізу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Сабақтың мақсатын барысын түсіндіру.
ІІІ. Сабақты бекіту.
ІV. Үйге тапсырма.
1. Аталған тақырып бойынша 1-тапсырмадағы сұрақтар арқылы өз сыныбы, мектебі туралы әңгіме.
2. Өткен жылығы Ж.Қалжанованың өлеңін қосымша берілген тапсырма бойынша оқушының қисынды ойлау қабілетін жетілдіру мақсатында 2-тапсырманы орындау.
3. Күн атауларын, уақыт өлшемдерін еске түсіруарқылы 3-тапсырманы айтылым әрекетінде орындату.
4. Көмекші етістіктерді еске түсіріп, 4-тапсырманы жазбаша орындау.
5. Дауысты а-ә дыбыстарын айтылуда және жазылуда айырту мақсатында екі дыбысқа берілген сөздермен өз бетінше 5-тапсырма бойынша жұмыс жасату, үлгі эталонын ұсыну.
Ү л г і э т а л о н ы
дәптер, әдемі, сәлем, кітап, әже, иә
6. «Иә, жоқ» сөздерін меңгерту мақсатында сұрақ-жауап жасау арқылы 6-тапсырманы орындату.
V. Сабақты бекіту.
VІ. Үйге тапсырма беру.
2-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өзі, өз отасы туралы айта білуге машықтандыру. 2-сыныпта алған білімдерін жаңғыртып, сөйлесу әрекетіне жетелейтін тіл бірліктерін қолдану арқылы тілдесім әрекетіне баулу.
Дамытушылық: Байланыстырып сөйлеу дағдысын және қисынды ойлау қабілеттерін дамыту. Білімге деген оқушының ынтасын ояту.
Тәрбиелік: Үлкенді сыйлауға, дұрыс қарым-қатынас жасай білуге баулу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Сабақтың мақсатын барысын түсіндіру.
ІІІ. Сабақты бекіту.
ІV. Үйге тапсырма.
1. Сөздік жұмысын қайталап алып, 1-тапсырмадағы диалог арқылы айтылым әрекетін жандандыру. Тапсырманы жазбаша да жалғастыруға болады.
2. Оқушылардың тілдесім әрекетін жандандыру мақсатында 2-тапсырмадағы көп нүктенің орнына керекті сөздерді қою арқылы жұмыс жасату.
3. Оқушылардың қисынды ойлау қабілетін жандандыру үшін І және ІІ жақтарда аудармалық жұмыс жасату арқылы айтылым әрекетін шыңдау.
4. 4-тапсырмадағы сұрақ-жауап арқылы оқушыларды сұрақ қоя білу әрекетіне баулу. Әр оқушының өз атасы туралы айтып беруін талап ету.
5. Әдептілік сауаттылығын бекіту мақсатында 5-тапсырманы ауызша орындату. Тапсырманы жеке-жеке әр оқушыға қайталату.
6. Грамматикалық тапсырманы қайталау үшін 6-тапсырманы ауызша және жазбаша орындату. Ережені оқушылардың есіне салып, өздеріне айтқызу.
3-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Менің киімдерім.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: 2-сыныпта оқушылардың алған білімдерін бекіту. Ойын арқылы оқушылардың дене мүшелерінің атауларын қайталатып, меңгерту. Ұ және ү әріптерін орынды қолдануды үйрету.
Тәрбиелік: Дене мүшелерін әрқашан таза ұстауларына, салауатты өмір салтын қалыптастыруға баулу. Тазалық тақырыбына тәрбиелік мәні бар әңгіме жүргізу.
Дамытушылық: Оқушылардың қисынды ойлау қабілетін дамыту. Не істеді? деген сұраққа дұрыс жауап беруге баулу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Сабақтың мақсатын барысын түсіндіру.
ІІІ. Сабақты бекіту.
ІV. Үйге тапсырма.
1. 1-тапсырмадағы мәтін бойынша айтылым әрекетіне жұмыс жасату. Тапсырманы барлық оқушыларға орындату.
2. ІІ жақта сөйлеп үйрету үшін өзінің досы туралы айтқызу. 2-тапсырманы жұптық түрде орындату.
3. 3-тапсырмадағы аударма мақсатында берілген сөйлемдер арқылы сұраққа жауап бере білу әрекетін жетілдіру үшін жұмыс жасату.
4. Оқушылардың оқылым әрекетін және қисынды ойлау қабілеттерін жандандыру үшін 4-тапсырманы орындату.
5. Жазылым әрекетін 5-тапсырма арқылы жалғастыру. Оқушылардың сөз тіркестерін дұрыс құрау қабілетін ұштау.
6. Оқушылардың тілдесім әрекетін жетілдіру мақсатында 6-тапсырмада берілген сөйлемдерді толықтыру. Үндестік заңын пысықтау.
7. 7-тапсырмадағы сөздерді ұ және ү әріптерін орынды қолдану арқылы сауаттылықты бекіту мақсатында орындату. Тапсырманы бірінші ауызша орындату, кейін жазбаша жұмыс арқылы бекіту. Үлгі эталонын ұсыну.
Ү л г і э т а л о н ы
тұр, мұрын, жүр, құлақ, құлақшын, үлкен, күн
4-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Менің заттарым.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: 2-сыныпта оқушылардың алған білімдерін бекіту. Өз заттары туралы саналы айтуға үйрету.
Тәрбиелік: Заттарын таза және ұқыпты ұстау тақырыбында тәрбиелік мәні бар әңгіме жүргізу.
Дамытушылық: Әр заттың не үшін керектігін білу әрі тілдесімде дұрыс пайдалана білуге баулу. Оқушылардың қисынды ойлау қабілетін дамыту арқылы ы және і дыбыстарын қолдана білуге машықтандыру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Сабақтың мақсатын барысын түсіндіру.
ІІІ. Сабақты бекіту.
ІV. Үйге тапсырма.
1. «Менің заттарым», «Менің оқу құралдарым», «Киімдерім» тақырыптары бойынша айтылым әрекетін жандандыру мақсатында 1-тапсырманы орындату.
2. «Не үшін керек?» сұрағы арқылы ауызша және жазбаша жұмыс жасату. Оқушылардың қисынды айлау қабілетін дамыту.
3. І жіне ІІ жақта сөйлеп жаттығу үшін 3-тапсырмада берілген сөздер бойынша жұптық тапсырма орындату.
4. жазылым әрекетін айтылым және тыңдалым әрекеттерімен ұштастыру. «Кімде не бар?» сұрағына аударма жұмысы арқылы жауаптар талап ету.
5. Үлгі бойынша бір сөзді күрделендіре отырып, сөйлем құратып үйрету мақсатында 5-тапсырманы орындату.
6. Оқылым, айтылым және жазылым әрекеттері барысында ы және і дыбыстарын дұрыс қолдана білу үшін 6-тапсырманы орындату. Үлгі эталонын ұсыну.
Ү л г і э т а л о н ы
киім, ұзын, кітап, сызғыш, кішкентай, өшіргіш
5-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Қалада. Ауылда.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тақырып бойынша оқушылардың 2-сыныпта алған білімдерін бекіту. Саналы түрде аталған тақырып бойынша сөйлей білуге үйрету.
Тәрбиелік:Оқушыларға тақырып бойынша тәрбиелік мәні бар әңгіме жүргізу.
Дамытушылық: Көмекші есімдерді орынды қолдану дағдысын дамыту. Оқушылардың қисынды ойлау қабілетін сөзжұмбақ шешу арқылы жалғастыру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Сабақтың мақсатын барысын түсіндіру.
ІІІ. Сабақты бекіту.
ІV. Үйге тапсырма.
1. «Сен қайда тұрасың?» сұрағы бойынша тілдесім әрекетін жетілдіру мақсатында 1-тапсырманы жұптық түрде орындату. Әр жалғауға көңіл бөліп, оқушылардың есте сақтау қабілетін жандандыру.
2. Сурет бойынша көмекші есімдермен (үстінде, астында, қасында) ауызша жұмысты практикалық жолмен жалғастыру арқылы айтылым әрекетін дамыту.
3. Үлгі бойынша берілген тапсырманы ауызша, кейін жазбаша орындату. Әр оқушыға жеке-жеке көңіл бөлу.
4. Сұраулық шылаулардың қолдану ережелерінпысықтау мақсатында 4-тапсырманы орындату.
5. ІІ жақта сөйлей білу дағдысын ұштастыру мақсатында 5-тапсырмадағы сөйлемдерді дұрыс аудартылып, айтылым әрекетін жалғастыру.
6. «Бағдаршам» атты сөзжұмбақты сөздерді қазақша аударту арқылы шешкізу. арқылы шешкізу. Өз күшімен сөзжұмбақ жасауға көмек беру.
6-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Азық-түлік.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Азық-түлік» тақырыбы бойынша оқушылардың 2-сыныпта алған білімдерін саралау және бекіту. О және ө дыбыстарының айтылуы мен жазылуын пысықтау.
Тәрбиелік: Оқушыларға азық-түлік жайлы тәрбиелік мәні бар әңгіме жүргізу.
Дамытушылық: Саналы түрде аталған тақырып бойынша сөйлей білуге үйрету.
Сұраулық шылауларды орынды қолдана білу дағдысын дамыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Сабақты бекіту.
ІV. Үйге тапсырма беру.
1. Аударма жұмыс бойынша азық-түліктің атауларын еске түсіріу арқылы оқылым, айтылым, тыңдалым әрекеттері бойынша жұмыс.
2. «Иә, жоқ» сөздерін орынды, саналы қолдану барысын жалғастыру. Осы мақсатта 2-тапсырманы орындату.
3. Керекті сөздерді пайдаланып, 3-тапсырмадағы сөздерді қосып, сөз тіркестерін дұрыс жасауға баулу мақсатында тапсырманы ауызша және жазбаша орындату.
4. Сурет бойынша оқушылардың есте сақтау қабілетін жандандыру үшін жемістердің атаулары арқылы сөз тіркестерін жасату.
5. Сұрақ-жауап арқылы І және ІІ жақта сөйлеу дағдысын дамыту үшін 5-тапсырманы жұптық түрде орындату.
6. Аз, көп сөздерінің мағынасын аударма арқылы қайталатып, сызба бойынша берілген 6-тапсырманы жазбаша орындату.
7. О және ө дыбыстарының айтылу мен жазылуын пысықтау үшін 7-тапсырмадағы сөздерді ауызша және жазбаша орындату. Үлгі эталонын ұсыну.
Ү л г і э т а л о н ы
Көп, өрік, картоп, төрт, отыз
7-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Уақыт.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Уақыт» тақырыбы бойынша оқушылардың 2-сыныпта алған білімдерін саралау және бекіту. Г және ғ дыбыстарының айтылуы мен жазылуын пысықтау.
Тәрбиелік: Оқушыларға уақытты дұрыс пайдалана білу туралы тәрбиелік мәні бар әңгіме жүргізу.
Дамытушылық:Саналы түрде аталған тақырып бойынша сұраққа дұрыс жауап бере алуға және сөйлей білу дағдысын дамыту.
Сұраулық шылауларды орынды қолдана білу дағдысын дамыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Сабақты бекіту.
ІV. Үйге тапсырма беру.
1. Сызба бойынша айтылым әрекетін іске асыру мақсатында жұмыс жүргізу. Оқушылардың қисынды ойлау қабілетін жандандыру.
2. Тілдесім әрекетін жандандыру мақсатында 21-тапсырманы қысқаша әңгіме ретінде ауызша орындату.
3. «Кім қашан қайда барады?» атты сұраққа үлгі бойынша жауап беруге үйрету, зат есімнің жалғауларын дұрыс игеруге ықпал жасау.
4. Оқылым, тыңдалым әрекеттерін Б.С.Қошым-Ноғайдың өлеңімен жүргізу. сан есімдерді дұрыс оқуға, сауатты жаза білуге баулу.
5. 5-тапсырма арқылы тілдесім әрекетін мақсатты түрде жалғастыру үшін орындату. Уақыт өлшемін дұрыс айтуға дағдыландыру,
6. Г және ғ дыбыстарын сауатты, дұрыс, орынды қолдана білуге берілген сөздермен жазбаша жұмыс жасау, үлгі эталонын ұсыну.
Ү л г і э т а л о н ы
Дүкенге, сағат, стадтонға, гүл, үйге, тоғыз.
4 сынып І модуль
Лексикалық тақырып: Менің Отаным.
Грамматикалық тақырыбы: Үндестік заңы. Буын.
Бөлімі
Сабақ саны
Модуль мазмұны
Сағат саны
Кіріспе
1-сабақ
1. Модуль құрамын түсіндіру
2. Грамматикалық тақырыпты түсіндіру
3. Сөздік жұмысы
4. Лексикалық тақырып
5. Бекіту
5 мин
10 мин
8 мин
12 мин
10 мин
Сөйлесу бөлімі
2-сабақ
1. Аударма диктант
2. Қазақстанның қалалары
Үш деңгейлік тапсырмалармен жұмыс
10 мин
35 мин
3-сабақ
1. Сөздік жұмысы
2. Қазақстанның қалалары
Үш деңгейлік тапсырмалармен жұмыс
8 мин
37 мин
4-сабақ
Менің туған жерім
Топтық жұмыс
45 мин
Қорытынды
5-сабақ
Нәтиже сабақ
1. Бақылау жұмысы
2. Тест
35 мин
10 мин
Оқушы нені білуі тиіс:
1. Қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айта білу, сауатты жаза білу.
2. Буын түрлерін ажырата білу, сұрақтарды дұрыс қоя білу.
3. Үндестік заңын білу.
Оқушы нені игеру қажет:
1. Қазақ тілінде сауатты жазуға үйрену.
2. Буын, оның түрлерін ажырата білуге үйрену.
3. Үндестік заңының түрлерін ажырата білуге үйрету.
1-сабақ
Менің Қазақстаным
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Модульдің құрамын түсіндіру.
ІІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
ІV. Грамматикалық тақырып.
Тақтада тіректі сызба ілулі тұрады.
Мұғалім осы сызба арқылы грамматикалық тақырыпты түсіндіреді.
Үндестік заңы
(закон сингармонизма)
Дыбыс үндестігі
(звуковой сингармонизм)
Буын үндестігі (слоговой сингармонизм)
Қатаң б,в,г,д,+қатаң бас+тық...
Жіңішке+жіңішке+жіңішке етік-ші+лер
...к г
...п+деу б
...қ ғ
шелек+і-шелегім кітап+ы-кітабым
тарақ+ы-тарағым
Жуан
+жуан+жуан оқу+шы+лар
Ұяң (б,в,г,д+ әріптерінен басқа)
+ұяң, үнді ауыл+ға
Буын
(слог)
Ашық
(открытый)
А+ВА
а-та
те-ре-зе
Бітеу
(закрытый)
ВАВ
жер
бұлт
Тұйық
(полузакрытый)
АВ
аң
ән
Ереже: Сөздің айтылуына бөлшектенетін бір толқынды буын деп атайды. Буынның үш түрі бар: ашық, тұйық, бітеу.
V. Сөздік жұмысы.
Отан – Родина елтаңба – греб
Мемлекет – государство әнұран – гимн
Ту – знамя астана – столица
1. Оқушыларды жаңа сөздермен таныстырып, аудару.
2. Сөздерді дұрыс айтуға, сауатты жазуға дағдыландыру:
а) мұғалім мәнерлеп оқиды;
ә) оқушылар дауыстап қайталайды;
б) оқушылар тізбектеп оқиды.
Оқушыларды үш топқа бөліп, тапсырма беру. Сөз тіркесін, сөйлемдер құру.
І топ ІІ топ ІІІ топ
Отан ту әнұран
Мемлекет елтаңба астана (елорда)
VІ. Лексикалық тақырып.
Тақтада лексикалық тақырып бойынша тірек сызба берілген. Осы сызба арқылы мұғалім оқушыларға «Менің Отаным» тақырыбы жайында мәлімет береді.
Менің Отаным
Қазақстан
Рәміздері
Елбасы (президент)
Елордасы
(астанасы)
Туы
Әнұраны
елтаңбасы
Нұрсыұтан Әбішұлы Назарбюаев
Астана қаласы
VІІ. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма.Қазақстанның рәміздерін біліп ал.
2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы, аудар.
Үлгі эталоны
Казахстан
Наша Родина – Казахстан. У Казахстан есть свое знамя, герб, гимн. Президент Республики Казахстан – Нурсултан Назарбаев. Новая столица Казахстана – город Астана.
Астана – молодой город. Казахстан – большое государство.
3-тапсырма.Сөздерді буынға бөліп оқу.
4-тапсырма.Сұрақтарға жауап бер.
Үлгі эталоны
1. Қазақстан – үлкен мемлекет.
2. Қазақстанның елбасы (президенті) – Нұрсұлтан Назарбаев.
3. Қазақстанның елордасы – Астана қаласы.
4. Қазақстанның бұрынғы астанасы – Алиаты қаласы.
5. Астана – жас қала.
Тақырыптардың тізімі
Перечень тем
Мектеп Школа
Оқу құралдары Учебные принадлежности
Азық-түлік Продукты
Жыл мезгілдері Времена года
Отбасы Семья
Жеміс, көкөніс. Фрукты, овощи
Түстер Цвета
Адамның дене мүшелері Части тела человека
Киімдер Одежда
Ойыншықтар Игрушки
Үй құстары Домашние птицы
Сандар (0-10) Числа (0-10)
Аңдар Звери
Үй жануарлары Домашние животные
Үй. Бөлме Дом.Комната
Табиғат Природа
Сұрақтар Вопросы
Апта күндері Дни недели
Сандар (ондықтар) Числа (десятки)
Айлар аттары Название месяцев
Уақыт Время
Кітапхана Библиотека
Асхана Столовая
Ауа райы Погода
Қала Город
Отан Родина
Қыс Зима
Жабайы құстар Дикие птицы
Мерекелер Праздники
Денсаулық Здоровье
Менің заттарым Личные вещи
Пәндер Предметы
Мамандықтар Профессии
Грамматика Грамматика
Сын есімдер Имена прилагательные
Етістіктер Глаголы
Предлоги Предлоги
38.Күнделікті қолданылатын сөздер Часто употребляемые слова
39. Тапсырмалардың аудармасы Переводы заданий
Мектеп
Школа
Сынып класс
мектеп школа
мұғалім учитель
оқушы ученик, ученица
тақта доска
бор мел
әліппе азбука, букварь
қоңырау звонок
Оқу құралдары
Учебные принадлежности
Кітап книга
дәптер тетрадь
сөмке сумка, портфель
желім клей
күнделік дневник
сызғыш линейка
өшіргіш стерка
қалам ручка
сөздік словарь
қағаз бумага
қарындаш карандаш
бояу краска
оқулық учебник
ермексаз пластелин
қылқалам кисточка
Азық-түлік
Продукты
нан хлеб
су вода
сусын напиток
шай чай
сүт молоко
май масло
айран кефир
шырын сок
балмұздақ мороженое
қант сахар
балық рыба
жұмыртқа яйцо
ет мясо
тұз соль
ұн мука
шұжық колбаса
ірімшік творог, сыр
қаймақ сметана
бауырсақ баурсак
сорпа бульон
ботқа каша
шұбат шубат (верблюжье молоко)
қымыз кумыс (кобылье молоко)
палау плов
құрт курт
қуырдақ курдак
Жыл мезгілдері
Времена года
мезгіл время, сезон
қыс зима
жаз лето
күз осень
көктем весна
Отбасы
Семья
отбасы,жанұя семья
ата дедушка
әже бабушка
әке папа, отец
шеше, ана мама, мать
аға старший брат
іні младший брат
қыз девочка
бала мальчик,ребенок
апа, әпке старшая сестра
қарындас, сіңлі младшая сестра
адам, кісі человек
немере внук, внучка
ұл сын, мальчик
дос друг, подруга
құрбы подруга
Жеміс,көкөніс.
Фрукты, овощи.
алма яблоко
алмұрт груша
қарбыз арбуз
қауын дыня
сәбіз морковь
жүзім виноград
қарақат смородина
қияр огурец
шие вишня
орамжапырақ капуста
өрік абрикос, урюк
жаңғақ орех
құлпынай клубника
қызанақ помидор
қызылша свекла
пияз лук
картоп картофель
анар гранат
бақ, бақша сад, огород
алхоры слива
саңырауқұлақ гриб
жидек ягода
шабдалы персик
таңқурай малина
Түстер
Цвета
ақ белый
қара черный
жасыл зеленый
қызыл красный
көк синий
сары желтый
көгілдір голубой
қоңыр коричневый
Адамның дене мүшелері
Части тела человека
қол рука
бас голова
көз глаз
мұрын нос
құлақ ухо
шаш волосы
ауыз рот
тіл язык
тіс зуб
саусақ палец
аяқ нога
Киімдер
Одежда
тон шуба
шалбар брюки
қолғап варежки
көйлек платье
етік сапоги
бәтеңке ботинки
жейде рубашка
малақай шапка
құлақшын шапка, ушанка
шұлық носки
қалта карман
жаға воротник
күрте куртка
қалпақ шляпа
тақия тюбитейка
аяқ киім обувь
бас киім головной убор
Ойыншықтар
Игрушки
текше кубик
жалау флажок
секіртпе скакалка
ұшақ самолет
доп мяч
қонжық медвежонок
қуыршақ кукла
тышқан мышка
Үй құстары
Домашние птицы
әтеш петух
тауық курица
балапан цыплята, утята, гусята
қаз гусь
үйрек утка
тотықұс попугай
күркетауық индюк
тор клетка
Аңдар
Звери
Аң, хайуанаттар звери
аю медведь
қасқыр волк
қоян заяц
піл слон
маймыл обезъяна
арыстан лев
жолбарыс тигр
тиін белка
түлкі лиса
кірпі еж
хайуанаттар бағы зоопарк
Үй жануарлары
Домашние животные
сиыр корова
жылқы,ат лошадь, конь
бұзау теленок
түйе верблюд
құлын жеребенок
қой баран
ешкі коза
шошқа свинья
бота верблюжонок
қозы ягненок
лақ козленок
торай поросенок
ит собака
мысық кот, кошка
күшік щенок
бие кобыла
Үй. Бөлме
Дом. Комната
Үй дом
бөлме комната
пәтер квартира
сағат часы
сурет картина
кереует кровать
үстел стол
орындық стул
перде шторы
терезе окно
еден пол
есік дверь
ілгіш вешалка
кілем ковер
қабырға стена
шам лампа
сөре полка
қабат этаж
теледидар телевизор
баспалдақ лестница
төсек постель
шатыр крыша
тоңазытқыш холодильник
жиһаз мебель
Табиғат
Природа
Дала улица, степь
ағаш дерево
орман,тоғай лес
жапырақ листья
өзен река
көл озеро
гүл цветы
күн день, солнце
түн ночь
жер земля
көбелек бабочка
тау гора
ай месяц
ұя гнездо
аспан небо
шөп трава, сено
жұлдыз звезда
Сұрақтар
Вопросы
Кім? Кімдер? Кто?
Не? Нелер? Что?
Қай? Қандай? Какой?
Қайда? Где? Куда?
Қашан? Когда?
Не істейді? Что делает?
Неше? Қанша? Сколько?
Нешінші? Который?
Нешесі? Какое число?
Қанша тұрады? Сколько стоит?
Айлар
Месяцы
қаңтар январь
ақпан февраль
наурыз март
сәуір апрель
мамыр май
маусым июнь
шілде июль
тамыз август
қыркүйек сентябрь
қазан октябрь
қараша ноябрь
желтоқсан декабрь
Апта күндері
Дни недели
Апта Неделя
дүйсенбі понедельник
сейсенбі вторник
сәрсенбі среда
бейсенбі четверг
жұма пятница
сенбі суббота
жексенбі воскресенье
Уақыт
Время
Күн день
түн ночь
ай месяц
апта неделя
тәулік сутки
жыл год
сағат время, часы
бүгін сегодня
ертең завтра
кеше вчера
қазір сейчас
биыл в этом году
түс обед
кеш вечер
таң утро
демалыс выходной, отдых, каникул
жыл мезгілі время года
бос уақыт свободное время
Сандар
Числа
Нөл 0
бір 1
екі 2
үш 3
төрт 4
бес 5
алты 6
жеті 7
сегіз 8
тоғыз 9
он 10
жиырма 20
отыз 30
қырық 40
елу 50
алпыс 60
жетпіс 70
сексен 80
тоқсан 90
жүз 100
мың 1000
сан число
Кітапхана
Библиотека
Кітап книга
өлең стихотворение
жұмбақ загадка
мақал пословица
ертегі сказка
мәтін текст
сөздік словарь
әңгіме рассказ
жаңылтпаш скороговорка
тақпақ стишок
оқу учеба
оқулық учебник
білім знание
Асхана
Столовая
Ас үй кухня
ас,тамақ еда, пища, блюдо
асхана столовая
аспаз повар
қасық ложка
пышақ нож
кесе пиалки
шелек ведро
тәрелке тарелка
шәйнек чайник
шанышқы вилки
орамал полотенце
тағам, азық-түлік продукт
сүт тағамы молочный продукт
ет тағамы мясной продукт
ыдыс посуда
Қыс
Зима
Шана сани
шаңғы лыжи
жаңа жыл новый год
аяз ата дед Мороз
сыйлық подарок
шырша елка
қар снег
мұз лед
сырғанақ горка
ақшақар Снегурочка
Ауа райы
Погода
Ауа райы погода
жаңбыр дождь
аяз мороз
ыстық жарко, горячо
жылы тепло
суық холодно
салқын прохладно
қар снег
жел ветер
ауа воздух
қолшатыр зонт
боран буран
Қала
Город
қала город
ауыл аул, поселок, село
көше улица
аула двор
саябақ парк
аялдама остановка
алаң площадь
зауыт завод
жол дорога
темір жол железная дорога
ескерткіш памятник
бағдаршам светофор
дүкен магазин
мектеп школа
аурухана больница
емхана поликлиника
дәріхана аптека
монша баня
асхана столовая
балабақша детский сад
мұражай музей
әуежай аэропорт
шеберхана мастерская
шаштараз парикмахерская
кітапхана библиотека
Отан
Родина
Отан Родина
Елбасы Президент
ту, жалау флаг
елтаңба герб
әнұран гимн
мемлекет государство
астана столица
халық народ
ұлт национальность
жер земля
ел страна
әлем мир
облыс область
аудан район
орталық центр
туған жер родная земля
Жабайы құстар
Дикие птицы
Құс птица
шағала чайка
қарға ворона
торғай воробей
сауысқан сорока
тоқылдақ дятель
көкек кукушка
қараторғай скворец
бұлбұл соловей
қарлығаш ласточка
тырна журавль
түйеқұс страус
Мерекелер
Праздники
Мереке, мейрам праздник, мероприятие
Білім күні день знаний
Жаңа жыл новый год
Жеңіс күні день победы
Наурыз мерекесі праздник наурыз
Тәуелсіздік күні день независимости
Денсаулық
Здоровье
Дәрі лекарство
дәрігер врач
дәріхана аптека
ем лечение
емхана поликлиника
ауру больной
аурухана больница
жедел жәрдем скорая помощь
Менің заттарым
Личные вещи
Айна зеркало
сабын мыло
тарақ расческа
түйме пуговица
жіп нитка
ине иголка
қол орамал носовой платок
тіс пастасы зубная паста
тіс щеткасы зубная щетка
ұялы телефон сотовый телефон
Пәндер
Предметы
Ана тілі родной язык
қазақ тілі казахский язык
дүниетану познание мира
әліппе азбука, букварь
орыс тілі русский язык
еңбек труд
денешынықтыру физкультура
сурет рисование
ән-күй пение
өзін-өзі тану самопознание
ағылшын тілі английский язык
мемлекеттік тіл государственный язык
Мамандықтар
Профессии
Мұғалім учитель
оқытушы преподаватель
дәрігер врач
тәрбиеші воспитатель
аспаз повар
дүкенші, сатушы продавец
жүргізуші водитель
құрылысшы строитель
әнші певец
биші танцор
балықшы рыбак
етікші сапожник
аңшы охотник
сауыншы доярка
егінші хлебороб
хатшы секретарь
ұшқыш летчик
суретші художник
кітапханашы библиотекарь
наубайшы пекарь
тігінші швея
шаштараз парикмахер
ақын поэт
жазушы писатель
зейнеткер пенсионер
кезекші дежурный
күзетші охранник
жұмысшы рабочий
Грамматика
үлгі образец
мысалы пример
жекеше единственное число
көпше множественное число
сұрақ вопрос
жауап ответ
әріп буква
сөз слово
буын слог
сөйлем предложение
жуан твердый
жіңішке мягкий
дауысты гласный
дауыссыз согласный
дыбыс звук
тән дыбыс, төл дыбыс специфический звук
әліпби алфавит
реттік порядковый
есептік количественный
қатаң глухой
үнді сонорный
ұяң звонкий
жұрнақ суффикс
жалғау окончание
үндестік заңы закон сингармонизма
нүкте точка
үтір запятая
ашық открытый
тұйық полу закрытый
бітеу закрытый
жақ лицо
шақ время
тақырып тема
мәтін текст
сөз тіркес словосочетание
сөз құрамы состав слова
ереже правило
жаттығу упражнение
тапсырма задание
Сын есім
Имена прилагательные
Үлкен большой
кіші, кішкентай маленький
тату дружный
кең просторный, широкий
қатты твердый
жұмсақ мягкий
ақылды умный
ең самый
жабайы дикий
дәмді вкусный
жас молодой
тәтті сладкий
қызық интересный
аласа низкий
биік высокий
ескі старый
жаңа новый
оң правый
сол левый
ыстық жаркий, горячий
бай богатый
жақсы хороший
жаман плохой
көңілді веселый
тамаша прекрасный
таза чистый
әдемі красивый
жарық светлый
түрлі түсті разноцветный
әр түрлі разный
пайдалы полезный
дұрыс правильный
ұзын длинный
қысқа короткий
жақын близкий
алыс далекий
адал честный
алтын золотой
қымбат дорогой
Предлоги
алдында у
артында за, сзади
астында под, внизу
үстінде над, на
ішінде в, внутри
шетінде на краю
жанында, қасында возле, около, рядом
Етістіктер
Глаголы:
аш открой
жап закрой
жаз пиши (лето)
кет уйди
кел иди сюда
бар сходи (съезди)
бер дай
ал возьми, бери
сатып ал купи
апар отнеси
әкел принеси
отыр сядь, сидит
тұр встань, стоит
жүр ходит
жатыр лежит
іш пей
же кушай, ешь
оқы учи, читай
біл знай
сыз черти
үйрен учись
сөйле говори
орында выполни
істе делай
жұмыс істе работай
қара смотри
қайтала повтори
тыңда слушай
жауды идет (дождь, снег)
бол будь
іл повесь
ілулі тұр висит
піс поспеть
өс расти
жу стирай, мой
жуын умойся
шақыр позови
айт скажи
ойна играй
демал отдыхай
кір заходи
шық выходи
туды родился
ки одевай
шеш снимай
көмектес помоги
жина собери
ән айт спой
сурет сал рисуй
ериді тает
баста начни
аяқта закончи, заверши
жақсы көр любить
сүй люби, поцелуй
ұш лети
ұшып кел прилети
ұшып кет улети
ата назови
тап найди
ұнайды нравится
тұрады живет, стоит
орналас расположен
аудар переведи
сыйла подари
құттықта поздравь
жатта выучи
қой поставь
белгіле обозначь, укажи
салыстыр сравни
құра, құрастыр составь
қуан радуйся
дайында готовь
ойла думай
тексер проверь
тоқта подожди, остановись
боя крась
тазала чистить
сана считай
көшір спиши
Күнделікті қолданатын сөздер:
Часто употребляемые слова:
Иә да
мә на, возьми
бар есть
жоқ нет
бұл, мына, мынау это, этот, эта
аз мало
көп много
өте очень
баға оценка
бет страница
рұқсат разрешение
жас возраст, лет
бәрі, барлығы всё, все
рақмет спасибо
қате ошибка
сабақ урок
қатар ряд
үзіліс перерыв, перемена
кезекші дежурный
тыныш тихо
тәрбие воспитание
кешір извени
болады можно, будет
бола ма? можно ли?
болмайды нельзя
аты, есімі имя
жарайды ладно
жарайсың молодец
керек, қажет надо, нужно
Есіңде сақта:
Запомни:
Сәлем! Привет!
Сәлемесіз бе? Здравствуйте?!
Сау бол! До свидания!
Ас дәмді болсын! Приятного аппетита
Жол болсын! Счастливого пути
Оқу жылы Учебный год
Үй жұмысы Домашняя работа
Сынып жұмысы Классная работа
Хал қалай? Как дела?
Нәтиже сабақ Итоговый урок
киіз үй юрта
күн тәртібі режим дня
қоршаған орта окружающая среда
алтын күз золотая осень
туған күн день рождения
туған жер родная земля
Қайырлы таң! Доброе утро!
Қайырлы күн! Добрый день!
Қайырлы кеш! Добрый вечер!
Тапсырмалардың аудармасы
Переводы заданий
Жауап бер – Ответь
Сұраққа жауап бер – Ответь на вопрос
Мәтінді оқы – Прочитай текст
Мәтіннің мазмұнын айт – Расскажи содержание текста
Сөздерді оқы – Прочитай слова
Суретке қара – Смотри на рисунок
Сурет бойынша сөйлем құра – Составь предложение по картине
Сурет бойынша әңгіме құрастыр – Составь рассказ по картине