1000 ichida yozma bo’lishni mustahkamlash.
Dars maqsadi: A) ta’limiy: mavzuni o’quvchilarga atroflicha tushuntirib berish. Fanga oid kompotensiya; Narsalarning xossalari (masalan, narsalarning rangi, o’lchami, shakli, vazifasi) bo’yicha taqqoslay oladi va tartibga sola oladi;
b)tarbiyaviy: oilada kattalarni hurmat, kichiklarni izzat qilish ruhida tarbiyalash; tayanch kompotensiya; axborot bilan ishlash kompotensiyasi; tavsiya etilgan mediya manbalardan axborotni izlab topa olish, zarur bo’lsa uni boshqa ko’rinishlarga (matn, jadval, sxema va h,k) o’tkaza olish;
d) rivojlantiruvchi: masalani tenglama asosida yechish ko’nikmalarini rivojlantirish. O’zini o’zi rivojlantiruvchi kompotensiya; o’quv masalasini (maqsadini ) topa olish va ifodalay olish, qismlarga ajratish;
Dars turi: o’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarini rivojlantiruvchi dars.
Dars metodi: tushuntirish, suhbat, boshqotirma, musobaqa, sahnalashtirish, ertak.
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism. O’quvchilar bilan salomlashiladi. Navbatchining axboroti tinglanadi. Ekranda slayd namoish etiladi.
1-o’quvchi;- Beruniy-o`z zamonasining ulkan matematiklaridan biri bo`lgan.Uning matematika faniga qo`shgan hissasi muhim ahamiyatga ega.Beruniy asarlarida algebra, geometriya,arifmetika va sonlar nazariyasi tushunchalarini ma`lum tartib bilan ta’riflagan.
2-o’quvchi:- Arximed - matematika, fizika, astronomiya fanlariga o`z hissasini qo`shgan buyuk olim, faylasuf.
3-o’quvchi:- Al-Farobiy -70 dan ortiq tilni bilgan faylasuf,olim.U falsafa,matematika,fizika, musiqa,mantiq, odob-axloq bobida 160 dan ortiq asarlar yaratgan.
4-o’quvchi: - Al-Xorazmiy- matematika rivojlanishiga ulkan hissa qo`shgan buyuk olimdir. U 0 dan 9 gacha bo`lgan ra- qamlardan
foydalanib, o`nlik sanoq sistemasini yaratdi.To`rt amalni bajarishda o`nlik sanoq sistemasidagi sonlar afzalliklarini tushuntirib berdi.
O’tilgan mavzu pissa test orqali guruhlarda ishlash usulida mustahkamlanadi.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Dam olish daqiqasi.
“Xotira mashqi” O’quvchilar diqqatini o’ziga jalb etish, dars jarayonida hamkorlikda faoliyat ko’rsatishga, uni tashkil etishni o’rgatishga qaratilgan.
Yangi mavzuni bayoni. Yangi mavzu 1 – misol asosida tayyorlangan animatsiya orqali va multimediya orqli tushuntiriladi.Ekranda qalamlarning soni misollarga ko’ra o’zgaradi.
Yangi mavzu
O’qituvchi masalani yechish usulini o’quvchilarga tushuntirib bergach bir o’quvchi qisqa shartini tuzib masalani yechadi. Masala do’ska va daftarda yozma bajariladi.
7362 ta kitob – 6 tadan 9440 ta kitob – 8 tadan Jami necha bog’lam?
Yechish: 1)7362:6=1227 2) 9440:8=1180 3) 1227+1180=2407
Javob: 2407 ta bog’lam.
3 – masala do’ska va daftarda yozma tarzda bajariladi
8450:5=1690 9608:8=1201 8160:6=1360
1416:4=354 6482:7=926 8:0=0
4 – misol mustaqil ravishda bajariladi va o’zini – o’zi tekshirish usulidan foydalanib tekshirildi.
Masalani qisqa sharti doskada yoritiladi va og’zaki tarzda bajariladi.
32*2=64 11*6=66 8*8=64 66-64=2 Javob tarvuz 2 kg og’ir
Yangi mavzuni mustahkamlash.
Yangi mavzu II – bosqich asosida mustahkamlandi.
Uyga vazifa berish. 6 – 7 misollarning sharti tushuntiriladi.